Tači najavio konsultacije sa strankama dan nakon izglasavanja nepoverenja vladi

Hašim Tači, G
FOTO: Gazeta Express

Kosovski predsednik, Hašim Tači, najavio je danas da će uskoro pozvati lidere svih parlamentarnih političkih stranaka na konsultacije kako bi se formirala nova vlada, prenosi prištinska Koha. Najava dolazi dan nakon što je izglasano nepoverenje Kurtijevoj vladi.

„Nakon pada vlade, kao predsednik zemlje, uskoro ću započeti konsultacije sa liderima svih parlamentarnih stranaka kako bi sagledali mogućnost stvaranja nove stabilnosti, jedinstva i uključenosti. Na svakom koraku, kao predsednik zemlje, u potpunosti ću poštovati Ustav i zakone zemlje“, poručio je Tači nakon posete medicinskog centra KBS-a, prenosi Koha.

I dok Tači najavljuje konsultacije sa parlamentarnim strankama, kabinet, sada već vršioca dužnosti kosovskog premijera, Aljbina Kurtija, poručuje da su još uvek na vlasti, te da očekuju da će im se Tači obratiti kako bi zatražio predlog za novog mandatara.

Profesor ustavnog prava Enver Hasani, objasnio je za KoSSev kakva je ustavna procedura:

„Šef države šalje pismo onom ko je bio prvi na poslednjim izborima, to je opet LVV. Potom, LVV nema rok, ona može mesecima da razmišlja čije će ime da pošalje. To opet može da bude Kurti a može i neki drugi kandidat, što bi bilo logičnije. Potom, ukoliko pošalje ime kandidata, on dobija mandat od 15 dana od predsednika za sastav vlade. Ukoliko ne uspe u tom roku, onda imamo drugi krug. U ovom slučaju, u drugom pokušaju, predsednik može da pozove sve partije, ukoliko LVV ne bude dobila apsolutnu većinu, onda predsednik ne samo da ne mora da ide kod drugoplasirane stranke, već može na razgovor da pozove sve ostale partije i da zatraži maksimalan konsenzus, uključujući i od LVV, jer nikad ne može da se isključi LVV da postignu sporazum kako se ne bi išlo na izbore, već da nađu nekog kandidata, odgovarajućeg za mandatara. Jedini je ovo slučaj kada predsednik ima diskreciju da se vlada izabere na ovakav način bez izbora, uzimajući u obzir situaciju u kojoj se sada nalazimo“.

Nepoverenje vladi Aljbina Kurtija izglasala su sinoć 82 poslanika od 117 prisutnih, na 52. dan njenog postojanja. Ubedljivu većinu činili su, pored jake opozicije i manjinskih stranaka, i dojučerašnji koalicioni partner, odnosno članovi vlade – LDK i Srpska lista.

Šta se događalo u vezi sa obaranjem vlade i kakve su prve reakcije čitajte u:

 

Kurti: Neophodan pad za neophodan uspon, budućnost je naša

Đurić: Ko razuman može da očekuje da Srpska lista ukaže poverenje vladi

Suroi: Vlada nastavlja rad, izbegnuto vanredno stanje, takse uz reciprocitet, tajni sporazum Tači-Vučić za vladu ništavan

Mustafa neće povlačiti ministre iz vlade u ostavci, „na volji“ Kurtiju

Pirova pobeda

Pala Kurtijeva vlada, Kurti smenio Avdulaha Hotija

Kurti: Pre šampanjca u Beloj kući za razmenu teritorija potrebno im je krvoproliće

Fon Kramon Kosnetu: Kako može da Vam bude drago da vidite da vlada doživi kolaps tokom pandemije

Nemačka i Francuska podržale Kurtija, Amerikancima drago da se održi sednica o nepoverenju vladi

Sednica kosovske skupštine o izglasavanju nepoverenja Kurtijevoj vladi sutra u 11 časova

Suroi: Od večeras COVID – 19 podložan političkom ratu za obustavu akcija Specijalnog suda i brzi dil Vučić-Tači

LDK predao predlog kosovskoj skupštini o izglasavanju nepoverenja Kurtijevoj vladi

Mustafa poručuje Kurtiju: Ukini takse, poništi odluku o smeni Veljiua i izvini se LDK

U toku prikupljanje potpisa za izglasavanje nepoverenja Кurtijevoj vladi, AAK i NISMA podržavaju

Kurti: Nema potrebe za vanrednim stanjem, Kosovo primer u regionu za sprečavanje širenja virusa

Kurti: LDK prva prekršila sporazum, Veljiu hteo da bude veći katolik od pape

LDK namerava da pokrene zahtev za nepoverenje Kurtijevoj vladi

Kurti smenio ministra iz LDK; Mustafa traži poništenje odluke i ukidanje taksi do kraja nedelje

Miletić: Sudbina kosovske vlade ne zavisi od uvođenja vanrednog stanja

Špetim Gaši: Koalicija će nastaviti da postoji, bez obzira da li će LDK glasati za ili protiv vanrednog stanja



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.