„Izgubio si legitimitet, daj ostavku Aljbine“ – nakon serije kritika većeg dela opozicije na Kosovu, ali i zahteva predsednika PSD da Kurti napusti funkciju kosovskog premijera, isto je zatražio još jedan opozicioni lider – Fatmir Ljimaj, a sve zbog jučerašnjih dešavanja u Ohridu.
„Tačno četiri dana pre navršene dve godine od kada je preuzeo upravljanje vladom, Aljbin Kurti će biti upamćen i odgovoran za udvostručenje tereta obaveza države Kosovo“, poručio je Ljimaj u objavi na Fejsbuku.
On smatra da je dogovor koji je sinoć postignut zapravo rezultat dvogodišnje „obmanjujuće i populističke politike“.
„Štaviše, ovaj sporazum je i kazna za njegov pristup ovom procesu“, naveo je Ljimaj.
Naglašava da je od sporazuma o uzajamnom priznanju, Kosovo završilo sa sporazumom bez priznanja i sa „Zajednicom“.
„Premijer je prekršio Ustav zemlje i mora odmah da podnese ostavku“, naznačio je Ljimaj.
Osim lidera NISMA-e, i većina drugih partija na Kosovu kritikovala je kosovskog premijera u vezi sa jučerašnjim dešavanjima u Ohridu.
Podsetimo, kasno sinoć, a nakon 12-satnog sastanka Vučića i Kurtija, u Ohridu je postignut sporazum o primeni dogovorenog prvog dela Sporazuma za put normalizacije odnosa Kosova i Srbije.
Evropska unija je iste večeri objavila ovaj, odnosno drugi deo sporazuma, nakon što je 27. februara objavila politički – sa 11 članova koji će se sprovoditi upravo prema Implementacionom aneksu, čiji je delić sada usaglašen. On će se, štaviše, formulisati u narednim mesecima za svaki član pojedinačno.
Kosovo se, između ostalog, obavezalo da odmah započne primenu člana 7 koji se odnosi na samoupravljanje za Srbe, a primena sporazuma se kao obaveza pojedinačno unosi i u pregovaračka poglavlja za pristup EU i Srbije i Kosova.
Slično kao i nakon 27. februara, odnosno kada su se Vučić i Kurti usaglasili oko teksta osnovnog sporazuma, predstavnici vlasti i u Prištini i Beogradu branili su ono što je postignuto, odnosno tvrdili da bolje nije moglo, dok međunarodni zvaničnici čestitaju i pozivaju na brzu implementaciju preuzetih obaveza.
Za to vreme, opozicija i u jednom i u drugom gradu kritikuje vlast. U Beogradu se Vučić optužuje za „izdaju Kosova“, pravljenje novih ustupaka i vezivanja napretka Srbije na evropskom putu njenom kooperativnošću na putu ostvarenja „kosovske državnosti“, dok se istovremeno zahteva raspisivanje novih izbora i Vučićeva ostavka, a pojedini predstavnici opozicije traže i referendum, dok drugi najavljuju blokadu institucija.
Slična situacija je i u Prištini. Opoziciji u ovom gradu najviše smeta to što je u Ohridu izostalo uzajamno priznanje te što je, uz to Kosovo preuzelo obavezu da odmah, kako tumače, formira ZSO, odnosno, „Asocijaciju plus“.
Iako u Pritšini za sada nema zahteva da se održe referendum i izbori, neposredno pre Ljimaja, Kurtijevu ostavku zatražio je i predsednik Socijaldemokratske partije, Dardan Molićaj (Molliqaj).
On je zapravo najavio da će 25. marta da organizuje protest na kojem će da zatraže njegovu ostavku.
Konstatovao je da u centru ovog sporazuma nema priznanja, te da je Srbija „spektakularno pobedila“ jer sada dobija „asocijaciju plus“.
O jučerašnjem susretu u Ohridu, izjavama i tekstu sporazuma, kao i reakcijama koje su potom usledile, čitajte u posebnim vestima:
Međunarodni predstavnici čestitaju Vučiću i Kurtiju: Bez odlaganja primenite preuzete obaveze
Ovo je deo Implementacionog aneksa za sporazum od 27. februara
Posle skoro 12 sati završeni sastanci u Ohridu, Borelj se uskoro obraća
O francusko-nemačkom predlogu koji je u međuvremenu preimenovan u Evropski, a potom postao Sporazum Evropske unije, čitajte na našoj tematskoj stranici: Evropski predlog
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.