„Kurti je ohrabren i biće još nespremniji na kompromis. To treba da brine sve kojima je cilj multietnično Kosovo“, poručila je na Tviteru Rada Trajković.
U drugoj objavi u vezi sa dogovorom Beograda i Prištine o kojem je javnost u subotu izvestio visoki predstavnik EU, Žozep Borelj, srpska političarka sa Kosova i univerzitetski profesor poručuje da je „nesporno da je Kosovo pobedilo u diplomatskom duelu o dokumentima“.
Sa druge strane, kaže da je srpski pregovarački tim propustio šansu da dogovor o reciprocitetu makar uslovi formiranjem ZSO.
„Kurti je ohrabren i biće još nespremniji na kompromis. To treba da brine sve kojima je cilj multietnično Kosovo“, navela je Trajković u objavi na Tviteru.
Visoki predstavnik EU, Žozep Borelj, potrdio je kratko i iznenada u subotu da je sačinjen sporazum o dokumetima, a nakon bezuspešnog sastanka u sklopu dijaloga na najvišem nivou 18. avgusta i prošlonedeljnog boravka izaslanika SAD i EU u Prištini, severnom delu Mitrovice i Beogradu.
„U dijalogu kojim posreduje EU, Srbija se složila da ukine dokumenta za ulazak-izlazak onima koji poseduju kosovske lične karte i Kosovo se složilo da ne uvodi ista (dokumenta) za one koji poseduju srpske lične karte“, poručio je šef evropske diplomatije na Tviteru.
Precizirao je da će Srbi sa Kosova, kao i svi ostali građani, moći slobodno da putuju između Kosova i Srbije koristeći svoje lične karte, te je čestitao Kurtiju i Vučiću na odluci.
Trajković je takođe u subotu, a odmah nakon što je Borelj izvestio da je sporazum postignut pozdravila to što se olakšava sloboda kretanja.
Sa druge strane naglasila je da je njime zapravo ozvaničen reciprocitet između Srbije i Kosova, te da je Srbija posle deceniju Vučićeve vladavine, ne samo saterana u ćošak, kako srpski predsednik redovno ističe, već zapravo više nije ni u pregovaračkoj sobi.
Da je ovim sporazumom uveden reciprocitet, smatra i kosovski premijer, Aljbin Kurti, kao i vladajuća većina u Prištini.
Sa druge strane, Beograd prestavlja ovaj isti dogovor iz svog ugla kao „veoma dobar za Srbiju“, jer je njime, kako tvrde, „sačuvana Srbija na KiM-u“.
Iako je dogovor o dokumentima postignut, i dalje izostaje saglasnost oko pitanja registarskih tablica.
Iz Prištine nastavljaju da najavlju da se od 1. septembra kreće sa preregistracijom i da neće biti novih odlaganja, te da rok teče u naredna dva meseca. Sa druge strane, iz Beograda se protive ovoj odluci, dok je Vučić ujedno kazao da oko tablica „ne možemo čak ni da pregovaramo“, te da je „gotovo sasvim sigurno da tu neće biti nikakvog pomaka“.
Uprkos tome što su strane „rešile“ samo jedan od dva problema, u subotu, pa potom i nedelju, listom su se oglašavali međunarodni zvaničnici koji su slali čestitke Kurtiju, Vučiću, ali i evropskim zvaničnicima, Žozepu Borelju i Miroslavu Lajčaku, odnosno američkom izaslaniku, Gabrijelu Eskobaru.
Sve o najnovijem dogovoru čitajte u posebnim vestima:
Vučić: Dogovor je usmen i veoma dobar za Srbiju, za neke ljude šta god da uradite nikada nije dobro
Kramon i Rode čestitaju, ali i pozivaju na pronalaženje rešenja za registarske tablice
Stejt Department: Verujemo u konačni sporazum Srbije i Kosova preko dijaloga
PKS: Bojimo se da sledeću pobedu Aleksandra Vučića Srbi na Kosovu neće preživeti
Osmani: Reciprocitet i jednakost
Rakić: Neprocenjiv značaj dogovora, ali i samo pokušaj gašenja požara, vatra je u Prištini
Simić: Ovo što smo danas videli je uspeh srpske diplomatije, ali nema mesta euforiji
Kurti: Prelazak granice u oba smera bez prepreka, duh principijelnih razgovora je reciprocitet
Petković: Prihvaćen uslov Vučića a na Kosovu sačuvano prisustvo Srbije
Trajković: Sa Vučićem na čelu Srbija više nije ni u pregovaračkoj sobi
Informišite se o najnovijoj krizi na našim tematskim stranicama Briselski proces i Tablice
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.