Bivši premijer Srbije Zoran Živković, nekadašnji član Građanske inicijative „SDP“ Marko Jakšić i profesor Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe Vladimir Medović bili su gosti emisije Novi dan na N1. Kako stvari stoje, jedino je sigurno – da ćemo na ovaj ili onaj način, ako se nešto veliko ne promeni, odavde morati da odemo, kazao je Jakšić govoreći o novonastaloj situaciji na Severu. Živković je, sa druge strane, saopštio da je zahtev za povratak dela srpskih vojno-policijskih snaga na KiM podneo i Zoran Đinđić 2003. godine.
Jakšić ističe da treba očekivati da će većina Srba napustiti Kosovo, ukoliko se situacija ne popravi.
„Jedina mogućnost koja je nama preostala su barikade, ali nemamo razumevanja ni u Prištini, ni u međunarodnoj zajednici. A čini mi se da nas ni vi u Beogradu dobro ne razumete… Kako stvari stoje, jedino je sigurno da ćemo na ovaj ili onaj način, ako se nešto veliko ne promeni, odavde morati da odemo. Pojedinačno ili grupno, to ne mogu da kažem, ali sve ka tome ide“, poručio je Jakšić.
Ocenjuje i da su Srbi „neželjeni stanovnici na teritorijama na kojima žive mnogo godina“.
Smatra da ukoliko Srbi sa Severa povuku barikade, a uhapšeni građani tokom prošle nedelje ne budu pušteni iz pritvora, da će svako od njih imati opravdani strah da će biti sledeći koji će biti uhapšen.
Ocenjuje da se nakon tvrdnji EULEX-a da im je napadnuto vozilo nedaleko od barikada u Rudaru međunarodna zajednica „preko noći“ okrenula ka Prištini. On smatra da da je reč o „izmišljenom napadu“.
„Imamo EULEX koji tvrdi da je napadnut, a niko od nas ne zna da se to desilo, i po svemu sudeći, taj napad je izmišljen. On je proizveo reakciju ne samo EU, već i svih zapadnih država. Očigledno da im je bilo važnije da nastave sa spekulisanjem, nego da nastave da rade svoj posao, i vrlo je moguće da su izmislili napad topovskim udarom. Preko noći su sve te države odjednom stale na stranu Kurtija iz ne znam kojih razloga. Više se govori o jednom topovskom udaru nego o pravima Srba, posebno na Severu“, naglašava Jakšić.
Bivši premijer Srbije, Zoran Živković, u istoj emisiji kazao je da razume stanje duha Srba sa Severa Kosova. Konstatuje da su oni ugroženi i ocenjuje da sadašnja vlast ništa ne radi kako bi sprečila takvo stanje na adekvatan način.
Prokomentarisao je i najavu srpskog predsednika o tome da će poslati zahtev komandantu KFOR-a za povratak srpskih vojnih i policijskih snaga na KiM, uz naznaku da se to čini prvi put posle 23 godine.
Živković tvrdi da je zapravo Zoran Đinđić bio taj koji je prvi nakon rata podneo ovaj zahtev – 2003. godine.
„Vučić je slagao da je on prvi koji je tražio da se naše snage vrate na Kosovo. Apsolutno netačno. 1. februara 2003. godine je to tražio Zoran Đinđić, zato što je situacija bila slična ovoj, napeta“, kazao je Živković.
Ujedno je kazao i da je Vojska Srbije bila na Kosovu i nakon potpisivanja Kumanovskog sporazuma, uz naznaku da je to bila tajna koju su svi znali.
„Naravno da smo mi tada imali svoje snage na Kosovu i Metohiji. U to vreme. Oni nisu bili u uniformama, to su bili pripadnici koji su sa Kosova, pa su ostali tamo. Ili iz bezbednosnih službi. To su ljudi koji su ušli u Kosovsku policiju posle par godina. Naravno da odgovorna država, kada ima deo stanovništva koji je životno ugrožen, preduzima adekvatne mere. Tako smo mi imali neformalno prisustvo naših snaga na Kosovu čiji je cilj bio čuvanje života ugroženih Srba na toj teritoriji“.
Kao dugoročno rešenje za kosovsku krizu on je naveo – podelu.
„To bi bilo bolno, i sigurno bi bili omraženi, ako bi do toga došlo sa srpske strane. Ali, bez fizičkog razgraničenja, uvek ćemo imati situaciju koju imamo danas“, zaključio je Živković.
Sve informacije o najnovijim dešavanjima na Severu Kosova pronađite u:
Barikade 3. dan: Noć mirna, u školama danas bez nastave, čeka se krizni štab
Barikade 2. dan: EU poziva na uklanjanje, Kurti Čeka KFOR, Beograd o „upadu ROSU“
Barikade na Severu, uhapšen bivši policajac, razmena vatre na Gazivodama
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.