
Ujedinjenje Evrope nije potpuno bez Zapadnog Balkana. Članstvom u Evropskoj uniji granice postaju manje značajne. EU bi trebalo aktivnije da se poveže sa svim zemljama Zapadnog Balkana, a svaki partner se zalaže da brže i efikasnije usvoji i sprovede neophodne reforme, ključni su zaključci dvostrane zajedničke deklaracije tzv. zapadnobalkanske šestorke sa Hrvatskom i Slovenijom na jednodnevnom samitu procesa Brdo-Brioni u Sloveniji. Osam predsednika pozvalo je EU da ubrza proces pridruživanja, založivši se za hitno otvaranje pregovora o članstvu sa Albanijom i Severnom Makedonijom.
U nastavku objavljujemo prevod teksta zaključaka, koji je objavio domaćin sastanka, slovenački predsednik Borut Pahor, i koji se obratio na konferenciji za medije nakon samita.
Neposredni prenos novinarske konference po srečanju voditeljev iniciative Brdo-Brijuni Process v neposrednem prenosu na https://t.co/0w2p51pnbn in https://t.co/v5ePlZRSak. pic.twitter.com/PstWGo5i1K
— Borut Pahor (@BorutPahor) May 17, 2021
O današnjim dešavanjima i pripremama za samit čitajte u:
Vučić nakon Brdo-Brioni: Mnogo korisnog u zaključcima, Srbija za postojeće UN granice
Vučić: Glavu dajem al’ Srbiju ne dajem, otimanje Kosova i Metohije – kraj svega
Vučić i Pahor u jednom saglasni: Nema promene granica bez sukoba
Pahor sutra u poseti Prištini: Slovenija protiv promene granica i ne stoji iza non-pejpera
PROCES BRDO-BRIONI
BRDO DEKLARACIJA, 2021
Mi, lideri procesa Brdo-Brioni, sastali smo se u Brdu 17. maja 2021. godine, na vanrednom samitu u čast 10. godišnjice pokretanja ove inicijative.
Značaj procesa Brdo-Brioni
Povodom 10. godišnjice ovog procesa, ponovo smo potvrdili našu posvećenost procesu Brdo-Brioni.
Od njegovog osnivanja, proces Brdo-Brioni značajno je doprineo jačanju dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje. Pored toga, postao je platforma za iskrene i otvorene razgovore između lidera.
Proces Brdo-Brioni takođe je povećao svest država članica Evropske unije i institucija o značaju bržeg proširenja na Zapadni Balkan.
Kovid-19, ekonomski oporavak i investicioni plan EU
Što se tiče izazova koje je sa sobom donela pandemija kovid-19 i njenih ekonomskih i socijalnih posledica, istakli smo potrebu da se oporavak iskoristi kao prilika za ekološku i digitalnu tranziciju koja će dovesti do održivijeg razvoja, a pružiće i više mogućnosti mlađim generacijama.
Pozdravljamo usvajanje Ekonomskog i investicionog plana EU za Zapadni Balkan iz oktobra 2020. godine i činjenicu da su za njega izdvojeni značajni finansijski resursi.
Kao sastavni deo Evrope, Zapadni Balkan ima pravo i odgovornost da što je više moguće prati razvoj država članica EU, time olakšavajući proces pridruživanja EU.
Evropa, cela, slobodna, ujedinjena i u miru
Mi, lideri procesa Brdo-Brioni, zalažemo se za zajedničku stratešku viziju Evrope – cele, slobodne i u miru. Podvlačimo našu posvećenost miru i stabilnosti, kao i dobrosusedskim odnosima.
Zapadni Balkan je deo Evrope i ujedinjenje Evrope nije potpuno bez Zapadnog Balkana.
Članstvom u Evropskoj uniji, granice između država članica postaju manje značajne, što pruža širi prostor za koegzistenciju različitih nacionalnih identiteta.
Još jednom prepoznajemo potrebu za rešavanjem pitanja nestalih tokom sukoba na teritoriji bivše Jugoslavije i ponavljamo neophodnost da se okolnosti njihovih nestanaka istraže, a da se počinioci privedu pravdi, sa ciljem da se na taj način doprinese trajnom pomirenju, miru i stabilnosti.
Proširenje kao geostrateški prioritet
Proširenje EU sa čitavim regionom Zapadnog Balkana je u političkom, bezbednosnom i ekonomskom interesu EU, ali i geopolitička potreba i najvažniji politički preduslov za stabilnu, prosperitetnu i održivu budućnost Evrope.
Putem ambicioznijeg i svrsishodnijeg procesa proširenja, EU bi trebalo aktivnije da se poveže sa svim zemljama Zapadnog Balkana kako bi ih podstakla da što pre ispune dobro uspostavljene i neophodne uslove za članstvo u EU.
Sa ponudom za članstvo u EU i ukidanjem viznog režima za čitavo područje Zapadnog Balkana, EU ima na raspolaganju najmoćnije transformaciono političko sredstvo. Svaki partner je svestan da mora da usvoji i sprovede neophodne reforme, uključujući i one iz oblasti vladavine prava, demokratizacije i ekonomije, i zalaže se da to učini brže i efikasnije.
Apsorpcioni kapacitet EU je dovoljan da prihvati zemlje Zapadnog Balkana kao nove članice. Pozivamo Evropsku uniju da zaista ubrza proces pridruživanja i primi sve zemlje Zapadnog Balkana u EU, imajući u vidu napredak koji je svaka od njih postigla.
Snažno se zalažemo za hitno otvaranje pregovora o članstvu sa Albanijom i Severnom Makedonijom, bez daljeg odlaganja.
Pozdravljamo nameru Slovenije da tokom predsedavanja Savetom Evropske unije održi samit EU-Zapadni Balkan i njenu nameru da uključi Zapadni Balkan u Konferenciju o budućnosti Evrope koja je otvorena 9. maja 2021. godine.
Saglasni smo sa tim da ….. bude domaćin sledećeg sastanka lidera procesa Brdo-Brioni.


Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.