Posrednički pokušaji EU ponovo su istakli bespomoćnost i nespremnost da se „uđe u klinč sa elitom kosovskih Albanaca“, pa čak i popustljivost prema njima. Naglo su se aktivirali Amerikanci koji su „pojačali pritisak“ na Srbiju i „ucenjivali je gubitkom evropske perspektive“, ovako su iz Rusije protumačili poslednja dešavanja u sklopu briselskog dijaloga koja su dovela do novog usmenog sporazuma o dokumentima.
Nakon serije izjava koje su došle sa zapada, a u kojima se hvali nedavno postignuti dogovor Kurtija i Vučića, danas je stigla i reakcija sa istoka.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova poručilo je u saopštenju da „pomno prate dramatična dešavanja na Kosovu“.
„Situacija je tamo u poslednjih mesec dana ponovo eskalirala, približavajući se ivici međuetničkog sukoba“, poručili su.
Tvrde da su povod za ovakvu situaciju bile namere Prištine „da natera Srbe koji žive u regionu da od 1. septembra počnu da zamenjuju lična dokumenta i tablice automobila sa kosovskim“.
„Uprkos eksploziji opravdanog nezadovoljstva srpskog stanovništva, upozorenjima iz Beograda i velikom riziku od direktne konfrontacije, kosovski lideri su odlučno odbili da promene svoje planove“, ocenjuju iz Rusije.
Tvrde i da su posrednički pokušaji Evropske unije ponovo „istakli bespomoćnost“ i „nespremnost da se uđe u klinč sa majstorskom elitom kosovskih Albanaca, pa čak i popustljivost prema prištinskim ekstremistima„.
„Naglo su se aktivirali Amerikanci, čije cinične namere po pitanju Balkana, po svemu sudeći, ne odgovaraju nekontrolisanoj eskalaciji krize u ovom delu regiona“, ujedno dodaju iz ovog ministarstva.
Tvrde da je korišćen stari recept – „pojačati pritisak na rukovodstvo Srbije i uceniti Beograd gubitkom evropske perspektive“.
„Ali srpske vlasti su istrajale, još jednom demonstrirajući u ovim teškim okolnostima zavidnu stabilnost suverenog kursa u unutrašnjim i međunarodnim poslovima. Postizanje delimičnog kompromisa (bez promene ličnih dokumenata) donekle je umanjilo intenzitet situacije, koja je stalno klizila ka nasilnoj opciji, i omogućila direktnim učesnicima u dogovoru da govore o izvesnom napretku“, tvrde iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
Ujedno poručuju da Beograd „trezveno procenjuje postignuto“, ističe kao primarni zadatak zaštitu prava sunarodnika na Kosovu i da „ne gaji iluzije o šansama da čeka ‘evoluciju’ proalbanskih pristupa Zapada“.
„U redu je istaći i druge vitalne aspekte situacije kosovskih Srba, koji još uvek nisu prilagođeni, uključujući registarske tablice koje su kritične za slobodu kretanja. Postoji razumevanje da je situacija i dalje veoma teška“, ocenili su iz ovog ministarstva.
Sa druge strane, kažu da i dalje ostaje otvoreno fundamentalno pitanje – da li je Zapad spreman da ozbiljno uzme u obzir legitimne interese Srbije u odnosu na Kosovo, koje je steklo „nezavisnost“ kao rezultat NATO agresije na Jugoslaviju 1999. godine.
„Odgovor se, verujemo, lako može pronaći u izjavi specijalnog predstavnika SAD za Zapadni Balkan, Gabrijela Eskobara u Beogradu, koji je kazao da je došlo vreme da se zaboravi ‘kosovsko-srpski narativ’ i promeni se u ‘Kosovo i Srbija su Evropa’“, naznačili su.
Iz Rusije ujedno ocenjuju da pritisak na Srbiju zbog Kosova dolazi usred pokušaja da se „zabije klin“ u njene odnose sa Rusijom.
„Došlo je do toga da je američki ambasador u Beogradu, Kristofer Hil, napao Srbe na televiziji drskim zahtevima da na sebe preuzmu deo ‘sankcionog tereta’ (a zapravo, da se dobrovoljno posvađaju sa Moskvom) i konačno shvate da su ‘pravi prijatelji’ isključivo na Zapadu. Amerikanac, zapanjujuće, tvrdoglavo ne želi da vidi ‘znakove prijateljstva’ između Srbije i Rusije'“, navodi se u saopštenju.
Na kraju navode da je potrebno ponovo podsetiti da je pravni osnov za rešavanje kosovskog problema Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN, koja jasno definiše teritorijalni integritet Srbije.
„Osim toga, neprihvatljivo je obezvređivanje ključnih elemenata identifikovanih tokom dijaloga Beograda i Prištine. Pre svega, reč je o stvaranju Zajednice srpskih opština Kosova kao mehanizma za obezbeđenje prava pokrajinskih Srba“, poručili su.
U saopštenju se zaključuje da će Rusija nastaviti da pomaže u pronalaženju pravednog rešenja.
„Ključne tačke naše pozicije su dobro poznate“, podcrtali su.
Sve o najnovijem dogovoru čitajte u posebnim vestima:
Otadžbina: Vučić disklejmerima pokušava da zamagli stvarnost, da je priznao kosovska dokumenta
Srpski nacionalni forum: Svim sredstvima zaustaviti dalju izdaju
Vučić: Dogovor je usmen i veoma dobar za Srbiju, za neke ljude šta god da uradite nikada nije dobro
Kramon i Rode čestitaju, ali i pozivaju na pronalaženje rešenja za registarske tablice
Stejt Department: Verujemo u konačni sporazum Srbije i Kosova preko dijaloga
PKS: Bojimo se da sledeću pobedu Aleksandra Vučića Srbi na Kosovu neće preživeti
Osmani: Reciprocitet i jednakost
Rakić: Neprocenjiv značaj dogovora, ali i samo pokušaj gašenja požara, vatra je u Prištini
Simić: Ovo što smo danas videli je uspeh srpske diplomatije, ali nema mesta euforiji
Kurti: Prelazak granice u oba smera bez prepreka, duh principijelnih razgovora je reciprocitet
Petković: Prihvaćen uslov Vučića a na Kosovu sačuvano prisustvo Srbije
Trajković: Sa Vučićem na čelu Srbija više nije ni u pregovaračkoj sobi
Informišite se o najnovijoj krizi na našim tematskim stranicama Briselski proces i Tablice
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.