Posle Vučićeve izjave da je Briselski sporazum međunarodni ugovor, prof. Hrnjaz: Ustavni sud se ne slaže sa tim

Foto: FPN

„Predsednik nam je saopštio da je Briselski sporazum međunarodni ugovor. Ustavni sud se ne slaže sa tim“, rekao je vanredni profesor međunarodnog prava na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, Miloš Hrnjaz, komentarišući jučerašnje navode Aleksandra Vučića.

Predsednik Srbije održao je sinoć, kako je sam kazao, „najoštriju“ konferenciji za medije zbog koje će „ući u istoriju“. Saopštio je da Priština najkasnije do 1. oktobra planira „opšti napad“ na Sever i to uz podršku Kvinte.

Govoreći o Briselskom sporazumu koji je definisao kao međunarodno pravni ugovor, Vučić je kazao da su Srbi ispunili sve što je trebalo da ispune, ali ne i Albanci jer, tvrdi, „zapadna petorka na to ćuti“.

Ali ako Srbi izbace baner, „taj strašni smrtonosni greh da okačite baner“: „To okačite, ima platno neko, vežete ga konopčićima između dve bandere. E kad to okačite, onda idete u zatvor. Zašto idete u zatvor? Zato što reklamirate nešto što je predviđeno međunarodnim pravnim ugovorom kakav je Briselski sporazum, potpisan pod pokroviteljstvom EU“, kazao je Vučić.

Vanredni profesor međunarodnog prava na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, Miloš Hrnjaz, osvrnuo se upravo na ove navode srpskog predsednika.

„Predsednik nam je danas saopštio da je Briselski sporazum međunarodni ugovor.
Ustavni sud se ne slaže sa tim“, poručio je Hrnjaz u sinoćnoj objavi na Tviteru.

Nakon serije poziva Beograda upućene zapadu o neophodnosti poštovanja međunarodnog prava, a usled izbijanja rata u Ukrajini – prvenstveno Rezolucije 1244, Hrnjaz navodi da smo sada „namestili zgodnu situaciju“.

„Prema spolja tražimo poštovanje međunarodnopravnih obaveza, a prema unutra ne postavljamo pitanje da li je u skladu sa ustavom“, poručio je ovaj profesor.

Miloš Hrnjaz je u tri autorska teksta za naš portal izneo stručna mišljenja o aktuelnim temama u vezi sa Kosovom. Komentarisao je pitanja CEFTE, tužbe za genocid, ZSO, potpisivanje tzv. Mirovnog sporazuma. Izneo je i argumente u prilog tezi da mišljenje Međunarodnog suda pravde, uprkos šteti koju je nanelo Srbiji, nije zapečatilo kosovsku nezavisnost.

Autorski tekstovi za naš portal:

Kurti protiv Vučića ili nastavak borbe (međunarodno)pravnim sredstvima

Ne-sporazum ili zašto je za sporazum potrebno (bar) dvoje

Zašto mišljenje Međunarodnog suda pravde nije zapečatilo kosovsku nezavisnost

Podsetimo, Ustavni sud Srbije je još decembra 2014. godine doneo odluku povodom Prvog sporazuma o principima koji regulišu normalizaciju odnosa Beograda i Prištine zaključenom aprila meseca 2013. godine.

Ovaj sud je tada odbacio zahtev za ocenu ustavnosti Briselskog sporazuma, jer je većinom glasova ocenio da je reč o političkom, a ne o pravnom pitanju.

U napomeni Odluke Ustavnog suda kojom je odbačen predlog za ocenu ustavnosti navodi se da „Osporeni ‘Prvi sporazum’ ne ispunjava uslove da bi mogao biti smatran međunarodnim ugovorom, a sam po sebi ne predstavlja opšti pravni akt unutrašnjeg prava“.

„Akti Vlade (Zaključak o prihvatanju ‘Prvog sporazuma’ i Izveštaj Narodnoj skupštini) i Odluka Narodne skupštine o prihvatanju Izveštaja, po svojoj sadržini nisu opšti pravni akti i nisu mogli biti osnov da se osporeni ‘Prvi sporazum’ njihovim donošenjem ‘uvede’ u pravni poredak kao opšti pravni akt, te je Ustavni sud stao na stanovište da osporeni Prvi sporazum nije akt iz člana 167. stav 1. Ustava, koji podleže ustavnosudskoj kontroli“, stoji dalje u napomeni.

Pre donošenja odluke Ustavnog suda, tadašnji ministar pravde, Nikola Selaković, takođe je izneo stav da je reč o političkom aktu, te ocenio da bi sud trebalo da se proglasi nenadležnim za utvrđivanje ustavnosti Briselskog sporazuma.

Opširnije o najnovijem razvoju događaja u:

Kurti potvrdio da je njegova vlada predstavila recipročne mere Srbiji

Vučić opet o Oluji: Albanci najkasnije do 1. oktobra planiraju opšti napad na Sever

Kosovska vlada: Preregistracija vozila sa srpskih tablica na RKS, nalepnice za vozila iz Srbije, privremena potvrda umesto srpskih ličnih karata na Kosovu

Lajčak: Formiranje ZSO obaveza koju je Kosovo prihvatilo, na Severu nabavka struje po kosovskim…

Izveštaj KIA: „Na Severu pojačano delovanje ilegalnih struktura, kriminalnih grupa i radikalnih organizacija“

Lajčak za sporazum o tablicama: Lopta je u dvorištu Vlade Kosova

Kurti juče sa Kvintom o dijalogu BG-PR – tablice, energetika…

Opozicioni lideri u razgovoru sa Lajčakom o zaključenju dijaloga uzajamnim priznanjem



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.