Kosovska predsednica, Vjosa Osmani, izjavila je danas da se Kosovo ne protivi sprovođenju obaveza iz dosadašnjih sporazuma sa Srbijom već da zahteva da se ti sporazumi sprovedu u celini što, kako je rekla, podrazumeva da Srbija prizna „suverenitet i teritorijalni integritet“ Kosova i da ne opstruiše nastojanja Prištine da se učlani u međunarodne organizacije.
U intervjuu za Glas Amerike iz Njujorka, gde je učestvovala na sednici Saveta bezbednosti o Kosovu, ona je najavila da će se obratiti Ustavnom sudu u vezi statuta Zajednice srpskih opština (ZSO) pošto bude postignut sporazum o tome kako će se sprovoditi akti koji proizilaze iz Ohridskog sporazuma iz 2023. godine.
„Sporazum nema samo član o ZSO, postoje i drugi članovi koji između ostalog, zahtevaju od Srbije da prizna suverenitet, teritorijalni integritet Kosova, da ne koristi silu kao oruđe međudržavnih odnosa, a član 4 zahteva da se ne protivi članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama. Dakle, jedino što Kosovo traži jeste da se sporazum implementira u celini i da stvori obaveze za obe strane, inače će i sporazum i dijalog izgubiti smisao“, ocenila je Osmani.
Ona je optužila Beograd da će „ponovo pokušati da izvrši napade na Kosovo“, kao kako je rekla, u Banjskoj septembra prošle godine.
„Srbija će ponovo pokušati tako nešto, jer se takvi planovi stalno prave, ali sam uverena u sve pripreme koje Kosovska policija sprovodi, u partnerstvu sa međunarodnim prisustvom, posebno sa EULEX-om i NATO-om, kao drugim i trećim faktorom odgovornosti za bezbednost na Kosovu, u cilju sprečavanja potencijalnih napada“, rekla je ona.
Komentarišući neuspeli referendum za opoziv aktuelnih gradonačelnika četiri opštine na Severu Kosova sa srpskom većinom, Osmani je rekla da je Kosovo kroz svoje zakonodavstvo ponudilo sve uslove, ali da ne može da natera građane da glasaju.
„Odobrili smo novo administrativno uputstvo, izdvojili veliki budžet, tako da smo ponudili sve što se nudi u demokratskim zemljama. Ne možemo naterati građane da glasaju. Oni su tako odlučili, to je rezultat nelegalne intervencije Srbije. Međutim, to je realnost za koju je Kosovo učinilo sve da se promeni“, kazala je Osmani.
Ona je dodala da su izbori „demokratsko pravo građana“.
„Naravno, moramo preduzeti što više dodatnih inicijativa za integraciju Srba, zaštititi ih od nelegalnih struktura koje im prete, dati im mogućnost da napreduju, ostvare svoj ekonomski potencijal, da se osećaju što sigurnije, isto kao i svi drugi na Kosovu, ali pravo glasa je individualno. Država ne može nikoga naterati da glasa, to je slobodno pravo“, rekla je Osmani.
O jučerašnjoj sednici SB UN čitajte u posebnim vestima:
Vučić i Nebenzja sa sličnim stavovima na SB UN, sastali se posebno, zahvalnost na podršci
Osmani o Kosovu pozitivno, Vorgučić: Nijedna vlast se nije lošije odnosila prema Srbima
Osmani: Srbija koristi terorističku i kriminalnu taktiku da kontroliše i zastraši kosovske Srbe
Osmani: Tvrdnje Srbije o čišćenju i progonu kosovskih Srba politički su motivisane
Osmani na SB UN: Ljudi koji su izvršili napad u Banjskoj slobodno šetaju Srbijom
Mediji u PR: Osmani suočila Vučića sa preživelima iz rata, sklonio i zaštitio ratne…
Zijade u UN: Puna primena sporazuma pod posredstvom EU nikada nije bilo hitnije pitanje
Tenzije između Beograda i Prištine povećane, situacija na Severu Kosova ostala krhka
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.