Izvor: Gazeta Express (Tekst je izvorno preveden sa albanskog, osim naslova koji je adaptiran)
Osnovno tužilaštvo u Prištini izdalo je obaveštenje povodom slučaja bivše tužiteljke Marije Bamije, za koju je prethodno, danas, saslušanje propalo, nakon što je tužilac u predmetu zatražio da se dovede lokalni advokat.
Tužilaštvo je u ranijem saopštenju saopštilo da Bamije više ne uživa imunitet od strane Ujedinjenih Nacija, pa je zbog toga prinuđena da za svoju pravnu zaštitu angažuje advokata licenciranog od strane Advokatske komore Kosova.
„Osnovno tužilaštvo u Prištini, radi tačnih informacija, obaveštava javnost da povodom slučaja gđe. Bamije, koja je pozvana na razgovor u ovo tužilaštvo, postupa u skladu sa važećim zakonskim odredbama, budući da je na osnovu službene dokumentacije koju tužilac predmeta ima u posedu, dana 06.03.2017. Bamije ukinut imunitet od strane Ujedinjenih Nacija i istom je, prema lokalnom zakonodavstvu, naloženo da za dalji razvoj postupka angažuje lokalnog advokata, koji ima licencu Advokatske komore Kosova“, navodi se u saopštenju.
Istrage za zloupotrebu službenog položaja i odavanje poverljivih informacija protiv bivše britanske tužiteljke počele su 2014. godine, ali su obustavljene zbog imuniteta koji je uživala Marija Bamije. Slučaj protiv Bamije je počeo da se vodi nakon prijave bivšeg sekretara Ministarstva zdravlja Iljira Tolaja, kojeg je istraživala radna grupa Euleksa, koju je Bamije vodila.
On je, u ime sebe i svoje porodice, optužio bivšu tužiteljku da je medijima otkrila detalje njihovog privatnog života.
Šta je prethodilo i šta je poznato do sada
KoSSev: Najnovija prijava Bamije usledila je neposredno nakon što je ova tužiteljka sredinom jula u Prištini održala konferenciju za medije, na kojoj je iznela informacije iz svoje višegodišnje borbe da dokaže primere visoke korupcije u EULEX-u.
Jedan od tih primera su upravo bile sumnje o korupciji u slučaju Iljira Toljaja (Ilira Tolaja), bivšeg sekretara Ministarstva zdravlja. Ona je ispričala kako je na osnovu prisluškivanja saznala da se sudija EULEX-a, Frančesko Flori, sastao sa Toljajevim posrednicima, kada je bio u zatvoru, kako bi eliminisali slučaj u zamenu za isplatu.
Nakon završetka konferencije za medije, Osnovno tužilaštvo u Prištini pozvalo je Bamije na razgovor za danas, a Bamije je tada izrazila spremnost za saradnju.
EULEX je nakon konferencije odmah poručio da se radi o pričama „rekla-kazala“, podsetivši je na istragu koju je vodila kancelarija glavnog tužilaštva Kosova 2016. godine.
„Dokazi prikupljeni tokom istrage nisu uspeli da utvrde bilo kakvo pogrešno postupanje bivšeg sudije EULEX-a na koje se stavljaju optužbe“, naznačili su tada iz EULEX-a.
Inače, na konferenciju za medije u Prištini Bamije je došla je nakon što 3. jula ove godine postigla sudski sporazum sa britanskom vladom da bude obeštećena sa 423 hiljade funti, pre nego što je razmatranje njenog slučaja još počelo, što se smatra sudskom pobedom Marije Bamije.
O ovome je nedavno pisao i britanski Gardijan, navodeći ujedno da Kancelarija za spoljne poslove, Komonvelt i razvoj (FCDO) nastavlja da negira tvrdnje Marie Bamije, da joj je rečeno da ignoriše dokaze o korupciji u EU.
Gardijan je takođe preneo da Bamije tvrdi da joj FCDO nije pružio podršku nakon što je pokušala da razotkrije mogući tajni dogovor zvaničnika EU i osumnjičenih kriminalaca na Kosovu.
Ovaj medij je javio da je odštetni zahtev Bamije trebalo da bude razmatran pred tribunalom za zapošljavanje u maju i junu ove godine, ali i da je nagodba od nešto manje od 423.000 funti dogovorena neposredno pre prvog ročišta bez priznanja odgovornosti.
FCDO je saopštila da i dalje snažno poriče tvrdnje koje je iznela Bamije.
Bamije je bila prva zaposlena u ovoj misiji koja je progovorila o navodnoj korupciji u EULEX-u, odnosno da su zvaničnici ove misije uzimali mito od kosovskih političara. Bamije se tokom 2017. sudila i sa Ministarstvom spoljnih poslova Velike Britanije, jer nije želelo da ispita njene tvrdnje o dosluhu između zvaničnika EULEX-a i osumnjičenih za kriminal na Kosovu.
Krajem septrembra 2017. godine Osnovno tužilaštvo u Prištini, Odeljenje za teška krivična dela, protiv nje je započelo istragu zbog sumnji da je zloupotrebila službeni položaj dok je bila tužiteljka u EULEX-u i za neobjektivnu i jednostranu istragu u slučaju Iljira Toljaja i Bujara Bukošija.
Podsetimo, osim Bamije, još jedan bivši zaposleni u EULEX-u nedavno je govorio o navodnoj korupciji u ovoj misiji.
Bivši glavni sudije EULEX-a, Malkom Simons, jula meseca prošle godine obratio se Odboru kosovske skupštine gde je kazao da je jedan od zadataka ove misije bila eliminacija „velikih riba“ iz političkog života, pomenuvši ujedno preminulog lidera GI SDP, Olivera Ivanovića.
Simons je kazao da su centri moći u EULEX-u „želeli da politički eliminišu srpskog političara koji je u to vreme bio otvoreno protiv vlade u Srbiji i njihovih podređenih na Kosovu“, a protiv kojeg je EULEX već vodio sudski postupak za navodne ratne zločine.
„Šef misije me je naterao da pokrenem slučaj Olivera Ivanovića. Jasno mi je rekao da ne želi da se Ivanović kandiduje na sledećim lokalnim izborima na Kosovu“, kazao je Simons prošle godine kosovskim poslanicima.
U međuvremenu je reagovala misija EULEX-a navodeći da tvrdnje Simonsa da ga je šef misije EULEX-a „naterao da pokrene slučaj Ivanovića“ ne mogu da se potkrepe, ali i podsećaju da se Ivanović 2017. ipak kandidovao.
Iz EULEX-a su tada poručili da su sudije i tužioci ove misije delovali po principu nezavisnosti, te da su odluke donosili zasebno i nezavisno.
„Simonsove optužbe, kao i mnoge izjave, stoga su neosnovane“, zaključili su iz ove misije EU za vladavinu prava na Kosovu.
Najnoviji odgovor Bamije
Bamije je nakon svoje konferencije za medije u Prištini, i saznanja da je dobila novi sudski poziv, ovog puta od strane kosovskih vlasti na Fejsbuku odgovorila u više tačaka, a na isto saopštenje je ponovo juče podsetila na ovoj stranici. U nastavku prenosimo njen odgovor u celini, preveden sa engleskog:
Tokom 2012. godine, tokom mojih istražnih/tužilačkih dužnosti kao tužilac EULEX-a, otkrila sam presretanje koje me je navelo da verujem da u EULEX-u postoji korupcija. To mi je dalo pravi razlog za zabrinutost jer sam bila angažovana u misiji vladavine prava u zemlji kojoj je zaista potrebna reforma tužilaštva i pravosuđa. Ovu verodostojnu informaciju prijavila sam svojim pretpostavljenima i kao rezultat toga bila sam podvrgnuta ozbiljnoj odmazdi koja je rezultirala gubitkom funkcije tužiteljke. Vratila sam se u Veliku Britaniju i podnela zajedničku tužbu protiv EULEX-a i britanske vlade zbog neprikladne i u potpunosti odmazde nada mnom na Kosovu. Britanska vlada je nedavno rešila moj zahtev. Moj slučaj protiv EULEX-a nije napredovao jer sudovi UK nisu imali nadležnost nad EULEX-om.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva je platila za povrede EULEX-a nada mnom.
2. U odnosu na nedavnu akciju državnog tužioca na Kosovu, uživam imunitet od strane Ujedinjenih Nacija kojeg se nisam odrekla. Nikada nisam obaveštena da mi je skinut imunitet. Prema tome, bilo kakva krivična istraga protiv mene u vezi sa stvarima vezanim za moj prethodni radni odnos bez ukidanja imuniteta je nezakonita.
3. Smatram da je svaki pokušaj podizanja krivične prijave za obelodanjivanje u javnom interesu ciničan pokušaj cenzure slobode govora i da se ne sme tolerisati.
4. Ja sam uzbunjivač pokriven i zaštićen Smernicom EU o uzbunjivačima koja preuzima primat nad nacionalnim zakonima. Štaviše, Kosovo ima nacionalni zakon za zaštitu uzbunjivača koji je u potpunosti u skladu sa Smernicom EU. Smatram da je nedavna akcija dodatna šteta za uzbunjivanje koja može imati široke i dalekosežne posledice.
5. Iako verujem da je EULEX naredio i ohrabrio kosovske nacionalne vlasti da sprovedu osvetničku istragu protiv mene, ovo možda nije trenutni slučaj sa novim rukovodstvom unutar Misije. U potpunosti očekujem i pozivam glavnog tužioca Kosova Besima Keljmendija i glavnog tužioca Prištine Kujtima Munišija da osiguraju to da ne budem meta na osnovu političkih motivacija i spoljnih pritisaka. Od ključne je važnosti da se poštuje pravilan proces i da se održi vladavina prava.
6. Podsećam sve da sam uzbunjivanjem upozorila kosovsku javnost na navodnu korupciju unutar EULEX-a koja je zahtevala punu istragu. Ostajem po strani i ostajem pri navodima koje sam ranije iznela i još uvek očekujem i pozivam EULEX da sprovede odgovarajuću efikasnu istragu.
7. Pokušala sam da u potpunosti da sarađujem sa kosovskim vlastima i uputila sam svog pravnog savetnika g. Tobija Kedmana da stupi u vezu sa tužiocem. Tužilac nije pružio nikakve detalje o mom dodeljenom braniocu sa kojim bi mogao da stupi u vezu, kao što je uobičajeno u svim slučajevima u kojima je međunarodni branilac upućen. Tužilac do danas nije odgovorio na razumne zahteve da pruži potpune detalje i unapred obelodani pre pokretanja predmeta protiv mene. Tužilac takođe nije odgovorio na pitanja mog branioca u vezi sa imunitetom. Koliko sam shvatila, iako nepotvrđeno, postoje dve molbe za ukidanje mog imuniteta koje su obe odbijene. Stoga ne razumem na kojoj mogućoj pravnoj osnovi sam pozvana i/ili pod istragom. Misija EULEX-a treba da bude mentor, nadgleda i savetuje. Pitam se koji je mogući savet dat da se sva prepiska deli sa glavnim državnim tužiocem. Imam pravo na pravilan postupak i sada sam donekle zabrinuta što mi je ovo odbijeno.
Kada je „slučaj Bamije“ bio aktivan na Kosovu o njemu smo redovno izveštavali. O tome se podsetite u samo nekoliko poslednjih naslova:
Bivša tužiteljka u Prištini o sumnji na korupciju u EULEX-u
EULEX o navodima bivše tužiteljke o sumnji na korupciju: „Glasine i priče rekla-kazala“
Nakon Simonsa i bivša tužiteljka EULEX-a želi da izvesti kosovsku skupštinu o „skandalima“ misije
Pod istragom bivša tužiteljka EULEX-a
Bamije: Euleks pokušava da me ućutka
Bamije najavljuje tužbu protiv šefa EULEX-a
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.