Aleksić: Izdaja već u prvom članu predloženog predloga EU, posledice prihvatanja su priznanja od pet članica

Epilog onoga što će se desiti u ponedeljak, biće epilog onoga što je bilo u Vašingtonu. Posledica tih pregovora bila je da je Izrael priznao nezavisnost Kosova, a posledica pregovora u ponedeljak biće da će tu nezavisnost priznati i Španija, i Slovačka, i Kipar, i Rumunija i Grčka, poručio je juče na sednici Skupštine Srbije, potpredsednik Narodne stranke, Miroslav Aleksić. 

Temu Kosova, odnosno najavljenu novu rundu dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, na kojoj će tema, kako su evropski zvaničnici najavili, biti novi evropski predlog za normalizaciju odnosa, a čije eventualno prihvatanje deo srpske opozicije gleda kao „izdaju srpskih nacionalnih interesa“, Aleksić je juče uvrstio u uvodnom delu svog izlaganja.

Izlistavši kratko jučerašnji dnevni red o kom su poslanici raspravljali, odnosno više sporazuma, poručio je:

„Danas se ne govori o onome što će da se desi u ponedeljak 27. februara, a to je razgovor u Briselu o ponuđenom sporazumu koji je, gle čuda, prihvatio predsednik države da o njemu razgovara“.

Da ga je srpski predsednik, kao i njegov „partner Aljbin Kurti“, načelno prihvatio, oni su, kaže Aleksić, saznali od evropskog posrednika u dijalogu.

„Mi, ni manje ni više, od Miroslava Lajčaka saznajemo da su predsednik države i njegov partner Aljbin Kurti prihvatili sporazum načelno i da će o njemu da se razgovara sa idejom da se u ponedeljak izdaju nacionalni interesi Srbije, jer samo mi možemo da izgubimo, ne može da izgubi Kurti ništa“.

U ponedeljak se, istakao je Aleksić, ne brani samo Kosovo i građani na Kosovu.

Cela Srbija se brani u ponedeljak i toga treba da budete svesni, ako niste

Potom je pročitao prvi i četvrti član pomenutog sporazuma. Izdaja se, po njegovim rečima, nalazi već na samom početku.

„Prvi član predloženog sporazuma – Strane će međusobno razvijati normalne dobrosusedske odnose zasnovane na jednakim pravima. Obe strane će međusobno priznati relevantna dokumenta, državne simbole, uključujući pasoše, diplome, tablice za vozila i carinske pečate“, pročitao je Aleksić.

Potom je poslanicima otkrio i četvrti član, u kom se, kako kaže, navodi da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

Upravo to, naglašava Aleksić, odgovor je zašto je Aleksandar Vučić dva dana govorio na skupštini o Kosovu o „nečemu i nije smeo da se svi ujedinimo i te crvene linije o kojima priča stavimo na papir i usvojimo svi – da glasa i vlast i opozicija“.

A to je NE članstvo u UN i nema priznavanja Kosova.

Kaže da ne postoji poverenje u aktuelnu vlast i to zato što su „mnogo puta obmanuli građane Srbije za ovih 10 godina“.

„Ne verujemo u te priče, da će se držati crvenih linija. To je za vaše režimske medije i vaše biračko telo“, naglasio je.

Pokazao je poslanicima i navodnu vest iz Evropske unije, koja se juče pojavila u pojedinim medijima, odnosno izjava neimenovanog evropskog zvaničnika, koji je, između ostalog, poručio da je prihvatanje pregovaranja o sporazumu – „znak da se automatski prihvata i Zajednica srpskih opština“.

„Zvaničnik EU kaže i da je prihvatanje razgovora o ovom predlogu de fakto priznanje Kosova“, pročitao je dalje.

Vlast je kritikovao da više i ne pominje Rezoluciju 1244, kao ni ustav Srbije.

„Manite se tih vaših floskula, predsednik se bori, gine i brine o interesu. Držite se dokumenata i akata“, savetovao je ovaj poslanik.

Novi susret kosovskog premijera, Aljbina Kurtija i srpskog predsednika, Aleksandra Vučića zakazan je za ponedeljak. Sazvao ga je šef diplomatije EU, Žozep Borelj, a posredovaće mu specijalni izaslanik EU za dijalog BG-PR, Miroslav Lajčak.

Sastanak će biti celodnevan, a na njemu će biti reči o evropskom predlogu o „normalizaciji odnosa Kosova i Srbije“, za koji se iz EU nadaju da će dvojica zvaničnika „biti u stanju da ga prihvate“.

Prethodnih dana stizala su i brojna diplomatska ohrabrenja i očekivanja da će se on i prihvatiti, najpre od međunarodnih zvaničnika na Kosovu.

I dok Kurti takođe očekuje da će tema sastanka biti evropski predlog, a ne „interes jedne strane“, srpski predsednik u Brisel odlazi sa drugačijim očekivanjima.

Njega zanima Zajednica srpskih opština i za njega će to biti glavna tema.

Pročitajte još:

Abot: Uspešnim pregovorima, Kosovo stvara bolju budućnost

Ponoš o sastanku u Briselu: Nema razloga sumnjati u tvrdnje Lajčaka

Lajčak: Evropski predlog će biti dostupan javnosti kada ga obe strane prihvate

Janjić: Vučić ne bi trebalo da ide u Brisel, ako ne bude reči o ZSO



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.