„Verujem da Turski predsednik može da ima veoma značajnu ulogu u ubeđivanju Vučića da je jedini mogući put kojim može da se krene ka dugotrajnom miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu da Srbija prizna Kosovo i da dođe do uzajamnog priznanja“, smatra kosovska predsednica, Vjosa Osmani.
Nakon nedavno završenog Prvog samita o inicijativi za uspostavljanje Evropske političke zajednice u Pragu Osmani je u intervjuu za Tursku državnu televiziju TRT World kazala da je to zapravo rešenje koje stvara dugotrajni mir.
„Polurešenja mogu da služe samo srednjeročno, ali treba da radimo ka uzajamnom priznanju i mislim da je uloga Erdogana tu bitna“, podcrtala je Osmani.
Ona, međutim, podseća da se dijalog vodi pod okriljem EU, te je u intervjuu za tursku televiziju Prištinu predstavila kao stranu koja poštuje ono što je potpisano, a Beograd kao nekog ko radi suprotno.
„Nažalost, Srbija nastavlja da potpisuje, ali ne i da primenjuje“, kazala je Osmani uz konstataciju da i povodom toga Erdogan može da pomogne, odnosno da utiče na Srbiju da ispuni ono što je dogovoreno.
Osmani je ujedno kazala da ima „odličan“ odnos sa turskim predsednikom, ali i da se nada da će što skorije Erdogan posetiti Kosovo, odnosno da će imati priliku da ga ugosti.
Srbija hoće da pripoji Kosovo, nećemo da dozvolimo, investirali smo u odbrambene mogućnosti
Osmani je i danas iznosila optužbe na račun Beograda, navodeći da je srpsko rukovodstvo to koje stvara tenzije, a ne Priština, te da Beograd želi da „pripoji Kosovo“.
„Ovo je jasna situacija gde je jedna strana agresor, a druga žrtva stalnih napada. U ovom slučaju, Kosovo je pod stalnim napadima Srbije koja ima jasne teritorijalne pretenzije prema Kosovu. Koriste Putinovu strategiju da pripoje Kosovo“, smatra Osmani.
Ona, međutim, dodaje, da Priština neće da dozvoli tako nešto.
„Kosovo je investiralo u svoje odbrambene mogućnosti i istovremeno naša teško stečena sloboda nije nešto od čega bismo ikada bili spremni da odustanemo“, kazala je Osmani.
Pričamo sa partnerima da put NATO-a krenemo kroz Partnerstvo za mir
Nakon samita u Pragu Osmani kaže da je na sastancima razgovarala o tome kako da Kosovo krene ka evroatlantskim integracijama, o viznoj liberalizaciji, aplikacijama za članstvo u međunarodnim organizacijama, te da je tražila podršku od svojih sagovornika.
Naglasila je i da kosovski zvaničnici trenutno razgovaraju sa partnerima u NATO-u o tome da Kosovo put ka ovoj alijansi krene učlanjenjem u Partnerstvo za mir.
„Kada se priključimo Partnerstvu za mir za šta pokušavamo da dobijemo konsenzus biće mnogo lakše da se pridružimo NATO-u. Mislimo da nije samo u interesu Kosova već i Alijanse da im se što više zemalja sa Zapadnog Balkana pridruže“, poručila je Osmani.
Kosovo međutim, ne priznaju četiri članice NATO-a, a dok je za učlanjenje potrebna saglasnost svih.
Osmani kaže da sa ovim članicama NATO-a Priština održava bilateralne odnose kako bi ih ubedila da „nemaju šta da izgube ukoliko priznaju Kosovo“, već da će „mnogo toga da dobiju“.
Sa druge strane, poručuje da je Rusija pretnja ne samo Ukrajini već svima.
„Oni traže novo bojno polje zato treba da radimo sa našim saveznicima i partnerima kako bismo onemogućili Rusiji da ostvari svoje namere, a te namere su jasne, oni žele da destabilizuju Zapadni Balkan“, zaključila je Osmani.
Osmani: Problem za Srbe na Kosovu nisu Albanci, već „bande koje plaća Vučić“
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.