Hil uoči sastanka u Briselu: Nemam iluzije da će biti brzih rezultata, učestvuje i Eskobar

FOTO: Tanjug

Američki ambasador u Beogradu, Kristofer Hil, današnji sastanak srpskog predsednika Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Aljbina Kurtija ocenio je kao veoma važan, ali i kazao da nema iluzije da će na njemu biti brzih rezultata.

„Briselski proces dugo traje i sigurno ne može da zadovolji one koji očekuju da se odmah dođe do zadovoljavajućeg ishoda“, rekao je Hil na konferenciji za novinare nakon posete Kragujevcu.

Istakao je i da se u dijalogu mora postići napredak, jer je prošlo već mnogo godina, bez konkretnih dogovora.

„Želim reći da je sa stanovišta Sjedinjenih Američkih Država veoma važno da se što pre postigne i ostvari Zajednica srpskih opština“, ponovio je američki ambasador ono što se u prethodnom periodu često može čuti od američkih zvaničnika.

Kazao je i da Evropska unija vrlo posvećeno radi na tome da pronađe rešenje koje će svima biti povoljno.

Ujedno je poručio i da SAD i EU blisko sarađuju, kao i da predstavnik SAD učestvuje danas u dijalogu u Briselu.

„Naš predstavnik (Gabrijel) Eskobar je danas u Briselu, tako da smo mi u tom procesu. Hoću da naglasim da SAD i Evropska unija veoma blisko sarađuju po ovom pitanju i veoma smo posvećeni da zajednički na tome radimo“, zaključio je Kristofer Hil.

Srpski predsednik, Aleksandar Vučić i kosovski premijer, Aljbin Kurti, sastaće se danas u Briselu na poziv šefa diplomatije EU, Žozepa Borelja, a posredovaće mu specijalni izaslanik EU za dijalog BG-PR, Miroslav Lajčak.

Dvojica lidera će se prvo odvojeno sastajati sa evropskim zvaničnicima, a potom će uslediti trilaterala.

Sastanak će biti celodnevan, a na njemu će biti reči o evropskom predlogu koji javnosti još uvek nije zvanično predočen, ali za koji se međunarodni posrednici nadaju da će dvojica zvaničnika „biti u stanju da ga prihvate“.

Kurti takođe očekuje da će na stolu danas isključivo biti samo evropski predlog, a srpski predsednik želi da se govori i, kako je više puta naznačio, o Zajednici srpskih opština.

Da je vreme da se razgovara o Zajednici opština sa srpskom većinom, poručio je i savetnik Stejt departmenta, Derek Šole. On zapravo samo nastavlja seriju poruka američkih zvaničnika u poslednjih par meseci.

Uoči sastanka na visokom političkom nivou danas, stizale su i diplomatske poruke ohrabrenja da srpska i kosovska strana treba da prihvate predlog koji podržava Evropska unija međunarodnih zvaničnika.

A za to vreme, i u Prištini i u Beogradu, opozicija snažno kritikuje vlast, odnosno, svako svoje lidere za izdaju nacionalnih interesa ukoliko novi predlog prihvate.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.