Grbovi Republike Srbije i opštine Kosovska Mitrovica prelepljeni grbom Kosova

Ispred nekadašnjeg Privremenog organa Kosovska Mitrovica jutros je izostalo okupljanje građana koji su prethodna dva dana od policije zatražili da se vrate na svoja radna mesta, nakon što ga je u petak ona zauzela. No, nije izostalo novo uklanjanje preostalih obeležja Republike Srbije.

Pošto su prethodno na ulazu postavljene oznake kosovskog Ministarstva životne sredine i planiranja, te centra za izdavanje vozačkih dozvola, danas su na stubu pored ulaza u instituciju, prelepljene oznake Privremenog organa i grb Republike Srbije – grbom Kosova.

Ispred sada već bivšeg Privremenog organa parkirani su džip i manji kamion Kosovske policije, a zgradu čuvaju specijalci.

Ovde će uskoro, kako saznajemo, započeti utovarivanje preostalog inventara koji iz zgrade nije iznešen u petak, a koji Kosovska policija tretira kao dokazni materijal u postupku.

Identična se situacija očekuje uskoro i ispred zgrade nekadašnjeg kosovskomitrovičkog okruga, u kojoj su bile smeštene i Kancelarija za KiM, kao i PIO fond.

Inače, rukovodioci ovih institucija, sa izuzetkom načelnika okruga, prema našim saznanjima, dobili su poziv od Kosovske policije da se u svojstvu osumnjičenih jave u policijsku stanicu. Njih kosovski organi za sada terete za „falsifikovanje dokumenata“.

Nakon što je zatvorila institucije, Kosovska policija je pozvala petoricu Srba sa Severa Kosova koji se povezuju sa ovim slučajem.

U pretresu ukupno osam objekata, u sve četiri opštine, prošlog petka zatvorena su četiri.

Među njima su dva u Severnoj Mitrovici – Privremeni organ i zgrada okruga u kojoj su smešteni PIO fond i Kancelarija za KiM.

Za to vreme, na glavnom mostu na Ibru, ponovo su raspoređeni karabinjeri. Sa severne strane mosta, stacionirana su po dva oklopna vozila i dva džipa dok vojnici stoje ispred. Na južnoj strani su takođe napravili kordon, gde su parkirana i dva džipa, uz blindirano vozilo. Na sredini mosta su u međuvremenu dovežena dva oklopna vozila koja se koriste za razbijanje demonstracija. U pitanju je, kako je prethodno saopštio KFOR, periodična obuka specijalizovane jedinice KFOR-a (MSU).

FOTO: KoSSev/Glavni most na Ibru
FOTO: KoSSev/Glavni most na Ibru
U petak zauzete nove zgrade, rukovodioci pozvani u policiju

Godinu dana nakon što su oduzete zgrade Privremenih organa u preostale tri opštine na Severu, u petak su ujedno u Zvečanu i Leposaviću zatvorene prostorije u kojima se, prema navodima policije, verovalo da su opštinske službe izmešteno funkcionisale prethodnih meseci.

Inače privremeni organ Kosovska Mitrovica bio je „nastavak“ opštine Kosovska Mitrovica u koju je, kao i u ostale – većinski srpske opštine na Kosovu, Srbija pred početak integracije u kosovski sistem, uvela privremene mere.

Vremeplov

Skupštine opština na KiM, u okviru sistema Republike Srbije, raspuštene su 2013. godine odlukom Vlade Srbije, i to nakon što su samo godinu dana pre  – posle tadašnjih lokalnih izbora održanih 6. maja, one i formirane. Po njihovom raspuštanju, opet odlukom Vlade Srbije, formirani su privremeni organi.

Odluka o raspuštanju opština na Severu Kosova doneta je pred održavanje lokalnih izbora u okviru kosovskog sistema, koji su tada de fakto održani po prvi put u tom delu Kosova. Iako je prema Zakonu o lokalnoj samoupravi Srbije predsednik Skupštine morao u roku od dva meseca od dana raspuštanja ovih opština da raspiše izbore za odbornike, kako bi se konstituisala nova jedinica lokalne samouprave, to se nije dogodilo.

Ulogu lokalnih samouprava u sistemu Republike Srbije, tako su na terenu preuzeli privremeni organi, kojih bi trebalo da ima 29, koji funkcionišu istovremeno uz opštine u kosovskom sistemu. Štaviše, nisu (bili) retki slučajevi gde je predsednik privremenog organa, na primer, istovremeno i odbornik, ili zamenik gradonačelnika u opštini po kosovskom sistemu.

U međuvremenu, Ustavni sud Srbije je odluku o raspuštanju SO Podujevo, Đakovica, Suva Reka, Dečani, Prizren, Uroševac i Klina („Službeni glasnik RS”, broj 42/10) i formiranju privremenih organa 3. aprila 2014, proglasio neustavnom i nezakonitom.

U okviru procesa „Unutrašnjeg dijaloga o Kosovu i Metohiji“, koji je u leto 2018. pokrenuo predsednik Vučić, a koji nikada nije dobio zvanični epilog,  na okruglom stolu u Nišu u februaru 2018, tadašnji ministar lokalne samouprave Branko Ružić, kazao je da jačanjem saradnje opština jača i osećaj sigurnosti Srba na KiM.

„Srbija danas svoj uticaj na Kosovu i Metohiji realizuje i kroz 29 privremenih opštinskih organa čijim očuvanjem održavamo ustavno-pravni poredak Republike Srbije,“ rekao je Ružić i dodao da su „privremeni organi značajni i za egzistenciju nekoliko hiljada srpskih porodica u pokrajini“.

„Time pokazujemo da 150.000 naših sunarodnika na Kosovu imaju podršku i zaštitu, zavređuju pažnju i život dostojan 21. veka,“ kazao je ovaj zvaničnik SPS i srpske vlade pre šest godina.

O grbu Privremenog organa

Uz zahuktale procese integracije Severa 2014. i 2015., a nakon kosovskih izbora i uspostavljanja kosovskih opština  – što je bilo predviđeno Briselskim sporazumom, reaktuelizovala se paralelno i moć srpskih privremenih opštinskih organa.  Tada je i posebno promovisan grb ove srpske opštine.

U plavom štitu polukružnog oblika nalazi se Sveti Dimitrije Solunski, čije ime i nosi grad na Ibru, odeven u zlatni oklop u kombinaciji sa braon materijalima, ogrnut crvenim plaštom. Sv. Dimitrije u svojoj desnoj ruci drži braon koplje sa zlatnim vrhom, a u levoj mali crveni štit polukružnog oblika do pola vidljiv sa zlatnim krstom i ognjilima, okrenutim ka spoljnim stranama štita („Vatrom ćemo krst braniti“). Sveti Dimitrije Solunski stoji na zelenom trovršju (predstavlja tri planine koje okružuju Mitrovicu: Кopaonik, Golija i Mokra Gora) ispod kojeg se nalaze tri plave vijugave reke (Ibar, Sitnica i Ljušta), dok se u stopi štita nalaze dva ukrštena crna čekića (simboli rudarske tradicije ovog kraja).

Iznad Malog grba nalazi se zlatna bedemska kruna sa tri vidljiva merlona (simbol za grad od 50.000 stanovnika) ukrašena sa tri plava safira i dva crvena rubina. Na lenti je ispisano Кosovska Mitrovica ćiriličnim pismom.

Čuvari štita na Velikom grbu su dva srebrna orla (koji simbolišu pripadnost i odanost Srbiji) u poletu uzdignutih krila: zlatnih kljunova, nogu, kandži i crvenog jezika. Desni orao pridržava zlatnim resama odrubljeni Srbije (trobojka), a desni pridržava zlatnim resama odrubljeni steg opštine (crvene boje podeljen zlatnim krstom na četiri polja sa po jednim ognjilom u svakom polju, okrenuti ka spoljnim stranama). Oba stega su istaknuta na braon kopljima sa zlatnim vrhovima. Postament je zeleni brežuljak na kojem se nalaze sedam crvenih božurova. Na lenti je ispisano Кosovska Mitrovica ćiriličnim pismom.

Ovaj je grb danas, barem sa ovog mesta, otišao je u istoriju zamenom sa kosovskim grbom.

Povezane vesti:

Grbovi Republike Srbije i opštine Kosovska Mitrovica prelepljeni grbom Kosova

Vučić tužan, ali siguran u opstanak „najvažnijih“ srpskih institucija, došao bi na Kosovo, „ali mu ne daju“

Eljšani: MUP radi za celu vladu, dve zauzete zgrade vraćaju se vlasniku – opštini Severna Mitrovica



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.