Vlada Kosova saopštila je danas da nema nameru da povuče odluku o uvođenju carine od 10 odsto na uvoz robe iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Portparol Carine Kosova Adriatik Staviljeci je potvrdio da se već započelo sa primenom te odluke. Uvođenje ove mere izazvalo je brojne reakcije u Srbiji, BiH, EU pa čak i na samom Kosovu.
Protiv odluke Vlade Kosova o uvođenju carine od 10 odsto na robu koja se na Kosovo uvozi iz Srbije i Bosne i Hercegovine, juče su reagovali iz Evropske unije ocenjujući da je u suprotnosti s međunarodnim sporazumom o slobodnoj trgovini CEFTA i zatražili da se ta odluka poništi.
Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici je rekao da se EU protivi odluci kosovske vlasti o povećanju carina i da je traženo dodatno objašnjenje.
Portparolka kosovske vlade Donjeta Gaši je rekla da je Vlada Kosova ovlašćena da donosi takve odluke i da su „slične odluke donele i druge zemlje, članice CEFTA-e“.
Odluku Vlade su snažno podržali predstavnici udruženja preduzetnika Kosova.
Da li će Srbija uvesti kontramere, u ovom trenutku nepoznato
Premijerka Srbije Ana Brnabić danas je izjavila da je odluka vlasti u Prištini da poveća carine na uvoz robe iz Srbije i BiH jasno kršenje CEFTA sporazuma o slobodnoj trgovini, kao i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU i svih ugovora koji se tiču regionalnog povezivanje i saradnje.
„Nemamo šta da preduzimamo. To je manir kako Priština funkcioniše,“ ovako je odgovorio ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić na pitanje novinara da li su mere vlade u Prištini uvod u trgovinski rat.
Rekao je da je u pitanju prištinska poruka Evropskoj uniji da Kosovu mora da odobri viznu liberalizaciju.
„Ovo je van svake logike. Sad čekamo reakciju EU. Znate da je trebalo da bude nastavljen dijalog, ali kako kad imate ovakve akte dan ili dva pre dijaloga,“ rekao je srpski ministar na konferenciji s kolegom iz Unije Komora.
Ona je novinarima na predstavljanju „Bele knjige“ Saveta stranih investitora kazala da se nada se da će predsednk kosovske vlade Ramuš Haradinaj sa svojim timom još jednom razmotriti opravdanost tih mera.
Na pitanje da li će Srbija uvoditi kontramere Kosovu rekla je da ne bi da o tome govori u ovom trenutku.
Srpska lista pribeći će raznim vidovima mirnih protesta
Srpska lista saopštila je danas da će biti prinuđena „kao aktivni politički činilac na Kosovu i Metohiji“ da pribegne raznim vidovima mirnih protesta ako prištinske vlasti ne opozovu odluku o uvođenju carine od 10 odsto na uvoz srpske robe.
Takva odluka, navodi Srpska lista, predstavlja politički motivisan udar na interese svih građana i stvara animozitet između srpskog i albanskog naroda.
„Ova objava trgovinskog rata pripada nekim mračnim vremenima prošlosti,“ napominje Srpska lista.
Biće preispitano prisustvo delegacije BiH na narednom CEFTA sastanku
Reakcije i iz Bosne i Hercegovine: Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je za Klix.ba da ova odluka Kosova predstavlja presedan i da se ne može tolerisati.
„Iako nemamo sve detalje odluke Vlade u Prištini, mi smo kao ministarstvo dobili pisanu odluku. Zaista ocenjujemo da se radi o odluci bez presedana kada je reč o regionalnom CEFTA sporazumu,“ kazao je on i dodao da taksa od 10 odsto na sve proizvode iz BiH direktno udara u temlje osnovnih princpa slobodne trgovine u okviru CEFTA-e.
„Kosovo samo sebe izoluje iz te zajednice. Mi ćemo tražiti hitnu reakciju CEFTA sekretarijata i drugih nadležnih tela koja se bave pitanjima barijera u okviru CEFTA-e,“ kazao je.
Ministarstvo je obavestilo Evropsku komisiju, a Šarović kaže da će biti preispitano prisustvo delegacije BiH na narednom CEFTA sastanku.
„Svakako da ćemo preispitati učešće BiH na narednom ministarskom CEFTA sastanku u Prištini koji se treba održati za mesec dana. Ovakva mera je za nas potpuno neprihvatljiva i mislim da ovo nije prvi put da kosovske institucije istrčavaju i krše CEFTA-u,“ dodao je Šarović.
Politika BiH prema Kosovu „nastavak antievropske politike Beograda“
Obilje je reakcija i u Prištini. Zamenik premijera Kosova Enver Hodžaj je danas izjavio da je politika Bosne i Hercegovine prema Kosovu „nastavak antievropske politike Beograda“ i rekao da neće biti povučena odluka o uvođenju kosovske uvozne carine za proizvode iz BIH i Srbije.
On je na Twitter-u napisao da je Kosovo opredeljeno za regionalnu saradnju, ali da neće povući odluku o uvođenju carine za proizvode koji se uvoze iz Srbije i BiH, dok se ne promeni njihova politika prema Kosovu.
„Spoljna politika Bosne je nastavak one iz Beograda. Jasna je njihova antievropska politika prema Kosovu. Vlada Kosova je opredeljena za saradnju, ali se ove mere neće povući dok se ne promeni njihovo ponašanje prema Kosovu,“ napisao je Hodžaj.
Primena reciprociteta u odnosima i poruka Srbiji da shvati da će za svako negativno ponašanje „platiti cenu“
Prvi zamenik premijera i ministar spoljnih poslova Kosova, Bedžet Pacoli ocenio je da odluka Vlade Kosova o uvođenju mera na uvoz roba iz Srbije i Bosne i Hercegovine predstavlja primenu reciprociteta u odnosima i poruku Srbiji da shvati da će za svako negativno ponašanje „platiti cenu“.
„Već duže vreme informišem evropske institucije o skandaloznom ponašanju Srbije i njenih institucija protiv ljudskih prava i ekonomskih sloboda građana Republike Kosova. Već duže vreme na forumima, na svim sastancima, skrećem pažnju na skandalozno ponašanje srpske diplomatije, tačnije na propagandu i lažne vesti nedemokratskog režima u Srbiji,“ napisao je Pacoli na fejsbuku.
On ističe kako duže vreme ponavlja da će ovakvom skandaloznom i antievropskom ponašanju Srbiji doći kraj, i da za sve postoji kap koja prelije čašu.
„Upravo je danas, odlukom Vlade Republike Kosova o uvođenju mera na uvoz iz Srbije došao kraj našem strpljenju,“ napisao je Pacoli.
Neka zatvori granicu za svu robu iz Srbije, bez straha i bez izuzetaka
Poslanica Skupštine Kosova i predsednica parlamentarne partije Alternativa Mimoza Kusari-Ljilja ocenila je kao lošu odluku kosovske vlade da uvede carine za proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine i poručila premijeru Kosova Ramušu Haradinaju da proba nešto drugo, jer „ova mera neće uspeti,“ te da se ovom odlukom u stvari kažnjavaju građani Kosova.
Ova odluka će po njoj uticati na povećanje cena proizvoda iz ove dve zemlje za deset odsto.
„Uspostavljanjem carine od 10 odsto od strane Kosova Srbiji, srpske kompanije neće osetiti sankcije Vlade Kosova. Većina kompanija već imaju zalihe na Kosovu, dok će povećanje od 10 odsto, kada se zalihe potroše platiti građani Kosova. Drugim rečima, ovom odlukom Vlada Kosova kažnjava građane Kosova,“ napisala je Ljilja na Fejsbuku.
„Da Srbija zaslužuje kaznene mere zbog ponašanja – to je već stara vest, ali je Vlada Kosova ipak trebalo da ima smelosti i odlučnosti i malo više ekonomske logike kada je donela odluku,“ napisala je Ljilja.
Ona smatra da je bilo potrebno doneti odluku o zabrani uvoza svih roba iz Srbije nezavisno od toga ko je njihov proizvođač, srpske ili strane kompanije koje posluju u Srbiji.
„Ako je vlada imala ozbiljnu nameru da preduzme kaznene mere prema Srbiji, neka uradi kako sam ja uradila 2011. godine kada je bila ministar trgovine. Neka zatvori granicu za svu robu iz Srbije, bez straha i bez izuzetaka.“ (Kusari-Ljilja)
Sumnjam da će to biti dugoročne mere, mogu trajati do sledećeg utorka
Na ovu odluku je reagovao sada već bivši ministar trgovine i industrije u vladi Haradinaja, Bajram Hasani, koji je ocenio da slične predloge koje je on dao, nisu podržali pojedini članovi Vlade, sa obrazloženjem da to šteti dobrosusedskim odnosima i da se time gaze principi CEFTA-e.
„Poznajući ih, ministre i Vladu, sumnjam da će to biti dugoročne mere, mogu trajati do sledećeg utorka,“ napisao je Hasani na Fejsbuku.
O odluci kosovske vlade da poveća carine na uvoz robe iz Srbije, čitajte:
Kosovska vlada povećala carine na uvoz robe iz Srbije i BiH
Kosovska štampa: Kosovo gubi od robe „Made in Serbia“, 400 miliona evra uvoz
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.