Predsednik Srbije Aleksandar Vučić „nije jako zabrinut“ zbog nametanja taksi od 100 odsto na srpsku robu, jer srpska roba ulazi na Kosovo ilegalno – smatra kosovski predsednik Hašim Tači. S druge strane, direktor Kancelarije za KiM, Marko Đurić, postavio je pitanje Prištini ko je odgovoran za šverc na teritoriji KiM i čije firme profitiraju od taksi na srpsku robu.
Danima nakon samita u Berlinu na kom je, prema nekim predviđanjima trebalo ponuditi novi format dijaloga, a prema drugim pritisnuti Srbiju da prizna Kosovo, glavna tema u kosovskoj javnosti su ipak i dalje takse i ko je tražio njihovo ukidanje, a ko ne.
Nakon konstatacije kosovskog premijera da je u Berlinu bio „sam“ po pitanju odluke o taksama, te da su mu čak i kosovski predsednik Tači i premijer Albanije Edi Rama tražili da ovu odluku ukine, prozvani zvaničnici ne posustaju u često uvredljivim verbalnim napadima na Haradinaja.
O tome kako je premijer Albanije, Edi Rama, prihvatio Haradinajeve optužbe na njegov račun pročitajte u posebnoj vesti Rama: U Berlinu niko od Haradinaja nije tražio da ukine takse.
„Taksa je ispravna odluka i mora ostati na snazi. Ovu ideju sam podržavao od početka. Niti sam pozvao na suspenziju, niti na ukidanje – to je čista laž“, rekao je Hašim Tači i time demantovao navode kosovskog premijera da je on tokom Berlinskog samita tražio od Haradinaja da ukine ili suspenduje takse.
Ipak, dodaje da ovu temu Srbija koristi kako bi igrala ulogu žrtve.
„Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije jako zabrinut zbog nametanja takse, jer srpska roba ulazi na Kosovo iz Crne Gore, Albanije, Makedonije, ali se nažalost krijumčari“, rekao je Tači posle završetka Berlinskog samita, prenosi Kljan Kosova.
Ocenjuje da je Vučić uspeo da „stekne reputaciju u smislu slike o tome kako se Srbiji navodno čini nepravda i ponaša se kao žrtva“ iako Srbija gubi samo nekoliko miliona evra.
Iako kosovski predsednik kaže da nije pozivao na suspenziju, niti ukidanje taksi, u prošlosti je iznosio drugačije tvrdnje.
U svom pismu poslatom predsedniku SAD-a, Donaldu Trampu, početkom godine, za razliku od skorašnjih izjava da bi Srbija bezuslovno trebala da prizna Kosovo, „uveravao je i pružio lične garancije“, da je kao predsednik Kosova „spreman da prihvati potreban kompromis, kako bismo postigli sveobuhvatni, uravnoteženi sporazum koji će uključiti sve otvorene probleme i zaključiti vekovni konflikt sa Srbijom“.
Tači je takođe u prošlosti pozivao „da se ispoštuju prijateljski saveti“ SAD-a, koje su više puta zahtevale od Kosova da ukine ili suspenduje takse, jer su, kako je rekao, „savez Kosova sa SAD-om i strateški ciljevi Kosova“ važniji od interesa bilo kog pojedinca.
Đurić: Čije firme su glavni profiteri od anticivilizacijskih taksi
Direktor Kancelarije za KiM, Marko Đurić, ubrzo nakon što su mediji preneli izjavu kosovskog predsednika, izjavio je da je srpskoj ekonomiji, uvođenjem kosovskih taksi naneta šteta od više od 500 miliona evra na godišnjem nivou.
On je dodao da bi Tači i drugi predstavnici Prištine trebalo da, umesto što umanjuju štetu koje njihove mere nanose odnosima Srba i Albanaca i srpskoj ekonomiji, ponude odgovor na pitanje ko je odgovoran za šverc na teritoriji Kosova, prenosi Tanjug.
“Pošto Tači pominje kanale za šverc, koji postoje, potrebno je da neko od nadležnih organa, bilo privremenih institucija samouprave u Prištini ili drugih država koje učestvuju u okruženju u takvim aktivnostima, ponude odgovor na pitanje ko omogućava da se preko teritorije Severne Makedonije švercuju ogromne količine robe na područje južne pokrajine i čije su firme, bliske kojim političarima na KiM, glavni profiteri od anticivilizacijskih taksi na srpsku robu,” zaključio je Đurić.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.