Organizacija „Reporteri bez granica“ (RSF) saopštila je da je novinarstvo i dalje „opasna profesija“, s obzirom na to da je ove godine ubijeno 49 novinara, 389 je trenutno u zatvoru, a 57 se drže kao taoci.
Prema godišnjem izveštaju organizacije o nasilju i napadima na novinare, objavljenom u utorak, broj ubijenih novinara 2019. godine je ipak bio na „najnižem nivou u poslednjih 16 godina“.
„Istorijski niska cifra, u poređenju sa godišnjim prosekom od 80 ubijenih novinara tokom poslednje dve decenije, uglavnom je rezultat pada broja stradalih novinara i drugih medijskih profesionalaca u ratnim zonama“, navode Reporteri bez granica.
Ukupno 17 novinara je poginulo ove godine dok je izveštavalo o sukobima u Siriji (10), Avganistanu (5) i Jemenu (2) – dok ih je prošle godine bilo 34.
Međutim, broj onih koji su ubijeni u zemljama u kojima nema sukoba je ostao visok, kao i prethodnih godina. Samo u Meksiku je stradalo 10 novinara.
„Novinari se sve više ubijaju zbog svog rada u demokratskim zemljama, što je stvaran problem za demokratije u kojima novinari žive i rade“, upozorio je generalni sekretar organizacije Kristof Delor.
Veliki broj novinara završava iza rešetaka. Na početku decembra, ukupno 389 novinara se nalazilo u pritvoru, što je 12 odsto više nego u isto vreme prošle godine.
Gotovo polovina pritvorenih novinara je u tri zemlje – Kini (120), Egiptu (34) i Saudijskoj Arabiji (32). Više od 40 odsto su građani – reporteri koji su širili nezavisne informacije putem društvenih medija.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.