Puna podrška za KFOR i njegove jasne crvene linije, uključujući i u vezi sa mostom u Mitrovici, kazao je danas nemački ambasador na Kosovu, Jern Rode. Oglasio se povodom najnovijeg upozorenja ove misije NATO-a, koja je navela da neće oklevati da deluju povodom bilo kakvih bezbednosnih dešavanja.
„Neophodno je da se svi akteri uzdrže od jednostranih izjava i akcija koje bi mogle da stvore tenzije“, ponovio je KFOR sinoć.
Poručili su da su posvećeni doprinosu bezbednom i sigurnom okruženju za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu „u svakom trenutku i nepristrasno“, a u okviru svog dugogodišnjeg mandata UN.
Ova misija NATO-a je još jednom podcrtala da svaka odluka u vezi sa mostom na Ibru mora biti doneta kroz politički dijalog i na koordinisan način, te su još jednom podržali dijalog u Briselu.
Rode podržava izjavu KFOR-a
Rode je danas pružio podršku KFOR-u, odnosno „jasnim crvenim linijama“ ove misije NATO-a.
Osvrnuo se i na događaj od maja prošle godine, kada je ispred opštinske zgrade u Zvečanu došlo do sukoba u kojima su povređeni kako građani i vojnici KFOR-a.
„Prošlogodišnje jednostrane akcije koje su uzrokovale povrede vojnicima KFOR-a i civilima ne smeju se ponoviti“, kaže ovaj nemački zvaničnik.
Ujedno naglašava da je potrebno poštovati savete međunarodne zajednice.
„Potrebna je deeskalacija retorike, dobrodošla je koordinacija kako je Aljbin Kurti naveo“, kaže Rode.
Otvaranje mosta na Ibru posle 25 godina?
U toku su napori kosovskih vlasti da posle 25 godina otvore glavni most na Ibru. Ovi napori su intenzivirani nakon jučerašnje potvrde kosovskog ministarstva infrastruktre da je, iako se čeka konačni, već dostavljen preliminarni izveštaj o nosivosti konstrukcije mosta nakon prošlonedeljnih testiranja, te da je zaključeno da je isti stabilan, izdržljiv i funkcionalan.
Kurti, koji se juče javno usprotivio pozivu da se o mostu razgovara u Briselu, navodeći da je to „kosovsko pitanje“, jer je „u Briselu zaključeno 2017. godine“, na sinoćnom sastanku je kazao komandantu KFOR-a da je otvaranje „ispravna, neophodna i korisna stvar“.
Ipak, u saopštenju kosovske vlade je naznačeno da je susret Kurtija i Ozkana Ulutaša „protekao u okviru intenzivnih konsultacija i kontinuirane koordinacije“.
Sastanku su prethodili navodi američkog ambasadora u Prištini koji se usprotivio otvaranju mosta u ovom trenutku, odnosno kazao da postoji realan rizik i da bi to moglo da utiče na lokalnu zajednicu, ali i na bezbednost vojnika NATO-a, uključujući i američke vojnike.
„Ko ugrožava američke vojnike na Kosovu ne pripada Kosovu, niti će pripadati Kosovu“, reagovao je u međuvremenu predsednik opozicione AAK, Ramuš Haradinaj, kritikujući vlast u Prištini.
Kosovski ministar lokalne samouprave, Eljbert Krasnići (Elbert Krasniqi), međutim, u današnjem oglašavanju je podcrtao da će svaka akcija u vezi sa mostom biti koordinisana sa međunarodnim partnerima, ali i da aktuelna vlada „veoma ozbiljno shvata dobrobit američkih vojnika“.
Sa druge strane, juče je grupa žena sa Severa na mostu Karabinjerima uručila peticiju koju je, kako su naveli, potpisalo više od 400 žena u roku od 24 sata, a kojom od komandanta KFOR-a zahtevaju da ne otvori most.
Srbi su se na prošlonedeljnom protestu, nedaleko od ovog mosta aklamacijom izjasnili da su protiv njegovog otvaranja.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.