O’Brajan: ZSO ključni element da Kosovo dobije ono što kaže da želi, a to je međunarodno članstvo

„Rešavanjem imovinskog spora sa Visokim Dečanima, samo se čuva deo kosovske istorije i živahne zajednice unutar Kosova“, poručio je pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O’Brajan.

Pozdravljajući to što je zemlja manastira Visoki Dečani posle osam godina konačno ove nedelje upisana u katastar, američki diplomata je na današnjem onlajn brifingu za medije kazao:

„Izgubljeno je dosta vremena, a voleli bismo da se nije oduzelo toliko vremena i napora, jer se ovde opet radi samo o očuvanju dela kosovske istorije i živahne zajednice unutar Kosova. Voleli bismo da vlada to smatra svojim normalnim radom. To se i dogodilo“.

Upravo je upisivanje manastirske zemlje u kosovski katastar ocenjen kao „dobar napredak“ za napredovanje Kosova u dalje međunarodno članstvo, konkretno u Savet Evrope.

„Kosovo se suočava sa nekoliko zaista važnih glasanja o svom napretku ka međunarodnim organizacijama u narednih nekoliko nedelja“, ocenio je O’Brajan.

Za 27. mart zakazano je zasedanje ministara Saveta Evrope na kojem bi moglo da se glasa o izveštaju izvestioca za Kosovo Dore Bakojani o mogućem članstvu Kosova u organizaciji.

Pohvalno se o njoj izrazio O’Brajan, kao o „veoma talentovanom izvestiocu“ koji je:

„Izneo neke uslove za koje se Kosovo ili složilo da se ispune ili mora da ih ispuni da bi napredovalo u tim organizacijama“.

Osim upisa manastirske zemlje u katastar, podsetio je visoki američki diplomata, da je izvestilac takođe kazala i to da:

„Kosovo treba da bude u stanju da krene dalje sa Zajednicom određenih opština pre nego što Savet ministara prenese ovo pitanje u Savet Evrope i svakako i da ga sprovede pre nego što Savet ministara glasa o članstvu“.

Naglasivši da SAD podržavaju Kosovo za evroatlantske integracije, američki zvaničnik naglašava da je dogovoreno:

„Napredovanje sa Zajednicom srpskih opština. To je ključni element da Kosovo dobije ono što kaže da želi, a to je članstvo u međunarodnom telu i zato oni moraju samo da nastave i to urade, a to su vrste teških odluka koje vlade treba da donesu. I mi ćemo ih, sve dok donose teške odluke koje su potrebne da bi se pridružili evropskim i međunarodnim zajednicama – podržati na način na koji Kosovo kaže da želi“.

U svom obraćanju je naglasak stavio i na to da se upravo očekivanje glasanja za članstvo Kosova u Savet Evrope dešava u trenutku kada se deo građana Kosova suočava sa posledicama usled primene uredbe CBK, kao „nedovoljno kompetentnog i efektivnog“ postupka kosovske vlade, usled čega, vlada u Prištini:

„Povećava tenzije i rasplamsava onu vrstu beskorisne nacionalističke retorike za koju bismo više voleli da je svi povuku“.

O’Brajan je kao dobrim ocenio to što su se i Beograd i Priština u Ohridskom aneksu složili da će preduzeti određene akcije preko Brisela i sada je potrebno da to i primene.

Referendum? Vađe pravo ali skrećete sa puta

Na pitanje da li zna za mogućnost održavanja referenduma na Kosovu u vezi sa primenom Ohridskog aneksa, O’Brajan je odgovorio odrično, ali i naglasio:

„Ukoliko neko vladajuće telo, ili referendum, ili neki korak na Kosovu – hoće da dođe do drugačije odluke, to je naravno, vaše pravo, ali posledica bi bila skretanje sa puta za koji je Kosovo kazalo da hoće da preduzima i to poslednjih 15 do 20 godina“.

Opširnije o tome i ostalim O’Brajanovim porukama u:

O’Brajen: Vučić zna da bi bilo kakva upotreba sile protiv Kosova bila neprihvatljiva, obe strane da smanje tenzije

O’Brajen: SAD žele da vide revidiranu uredbu, verovatno korak unazad i dozvoljavanje neke valute – evra, dinara…



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.