„Predsednik Vučić dobro zna da bi bilo kakva upotreba sile protiv Kosova bila neprihvatljiva. Smatrali bismo to kao dovođenje u opasnost NATO trupa koje se tamo nalaze radi zaštite stanovništva, bilo da su u pitanju Srbi ili Albanci. Kazao je da neće biti upotrebe sile“, poručio je danas pomoćnik američkog državnog sekretara, Džejms O’Brajan na onlajn konferenciji za medije.
Konferencija je organizovana povodom 25. godišnjice bombardovanja tadašnje SRJ, koje je u pozivu za konferenciju predstavljeno kao: „Početak operacije savezničkih snaga, odgovor NATO-a na humanitarnu krizu na Kosovu i put napred ka stabilnijem prosperitetnijem i bezbednijem Balkanu“.
Kosovski premijer Aljbin Kurti sinoć je na svojim društvenim mrežama objavio video snimak uz tvrdnje da se na njemu nalaze pripadnici Vojske Srbije a da je on navodno snimljen par metara od administrativne linije sa Kosovom.
U međuvremenu, iz Vojske Srbije su kazali da njihove jedinice u Kopnenoj zoni bezbednosti samo odrađuju svoje redovne zadatke, sa naglaskom da za svaku vrstu redovnih aktivnosti Vojske Srbije u ovom predelu – blisko sarađuju sa KFOR-om.
Sada i O’Brajan na pitanja novinara o Kurtijevoj objavi o pokretu srpskih trupa kaže da oni prate „ove vežbe“.
„Da, pratimo ih, ali ključna stvar je da obe strane moraju da smanje tenzije u regionu, a to podrazumeva akcije koje nisu direktno povezane sa vežbama, tako da smo srpskoj strani jasno stavili do znanja da pojedinci koji su bili umešani u dela u septembru treba da odgovaraju za svoje postupke i očekujemo da će se to i desiti uskoro“, naglasio je visoki američki zvaničnik.
Saopštio je da je Vlada Srbije već preduzela niz koraka od 24. septembra, te da su pozdravili to što je smenjen šef BIA, što su osnovne vojne trupe „vraćene nazad“, ali i to što im je „pruženo izvesno uveravanje o aktivnostima na severu“.
SAD žele da tenzije ostanu niske, da se ne ponove pređašnje aktivnosti, zaključio je Brajan, pre nego je onda izneo zahteve za kosovsku stranu.
„SAD veoma snažno podržavaju učešće Kosova u međunarodnim organizacijama i želimo da ga vidimo kao člana međunarodne zajednice u potpunosti. To znači živeti u skladu sa najvišim standardima koje te međunarodne organizacije zahtevaju. Dakle, u tom kontekstu, ono što se nadamo da ćemo videti u narednim danima je to da vlada u Prištini preduzme akcije na koje se poziva i za koje se složila sa međunarodnom zajednicom“.
Očekivanja se pre svega tiču pitanja posledica primene uredbe CBK.
Opširnije o tome i ostalim O’Brajanovim porukama u:
O’Brajan: Kosovo sada nezavisna država ali to nije bilo predviđeno kada se desila NATO intervencija
O’Brajen: ZSO ključni element da Kosovo dobije ono što kaže da želi, a to je međunarodno članstvo
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.