Nakon EU i Turska kritikuje Prištinu zbog otvaranja ambasade u Jerusalimu

Opredeljenje Kosova da otvori ambasadu u Jerusalimu je protivno međunarodnom pravu – nakon Evropske unije, kritika povodom juče potpisanih bilateralnih sporazuma između Izraela i Kosova stiže i iz Turske.

Kosovo i Izrael uspostavili su juče diplomatske odnose na virtuelnoj sednici kojoj su prisustvovali predstavnici Prištine i Jerusalima, kao i zvaničnici SAD.

Potpisana su tri bilateralna sporazuma, a jednim od njih nalaže se da će Kosovo otvoriti ambasadu u Jerusalimu.

„Opredeljenje Kosova je protivno međunarodnom pravu, uključujući rezoluciju Ujedinjenih nacija usvojenu povodom ovog pitanja“, poručio je portparol turskog Ministarstva spoljnih poslova Hami Aksoi.

Aksoi dodaje da je očigledno da svaki korak u ovom pravcu „neće ići u korist težnjama Palestine i da će potkopati viziju rešenja dve države“.

Turske vlasti su odmah nakon potpisivanja sporazuma u Vašingtonu kojim je dogovoreno uspostavljanje diplomatskih odnosa između Kosova i Izraela, takođe kritikovale tačku sporazuma koja se odnosi na otvaranje ambasade u Jerusalimu.

Jučerašnje zvanično uspostavljanje diplomatskih odnosa i najava otvaranje ambasade Kosova u Jerusalimu naišli su na pohvale prištinskih zvaničnika i zvaničnika SAD, ali ne i Evropske unije.

Dok se na virtuelnoj ceremoniji moglo čuti da je reč o istorijskom danu, a iste poruke slali i Amerikanci, iz Evropske unije je rečeno da bi ambasade zemalja EU treba da budu u Tel Avivu, te poručili Kosovu da ne bi trebalo da podriva evropsku perspektivu.

“Stav EU o uspostavljanju ambasada u Jerusalimu je jasan, u skladu sa rezolucijom Saveta Bezbednosti iz 1980. godine kojom se pozivaju sve članice UN-a da presele svoje ambasade u Tel Aviv. Sve ambasade država članica EU, kao i delegacija EU u Izraelu se nalaze u Tel Avivu”, rekao je juče portparol EU Piter Stano.

Kritiku EU danas je ambasadorka Kosova u SAD, Vljora Čitaku nazvala licemernom.

„Kosovo nema ambasade u Madridu, Bratislavi, Atini, Bukureštu, Nikoziji. Bilo bi dobro da Brisel, pre nego što nam održi predavanja o ambasadi u Jerusalimu, malo govori o nedostatku kosovske misije pri EU, ogasila se Čitaku na Fejsbuku uz podsećanje da pet država članica EU nisu priznale Kosovo.

Član Evropskog parlamenta, Austrijanac Lukas Mandl jučerašnja dešavanja vidi upravo kao jasnu poruku za one članice EU koje nisu priznale Kosovo.

Ona je sa druge strane uputila kritiku na račun zvaničnog Beograda, navodeći da se Srbija, iako je kandidat za članstvo u EU, retko, ako i ikada, približava spoljnopolitičke odluke EU.

Komentarišući juče iz Pariza uspostavljanje diplomatskih odnosa Kosova i Izraela, predsednik Srbije poručio da je to i očekivano, uz opasku da su taj sporazum pravili Albanci i Amerikanci, dok su se Srbi borili protiv toga, a za potpisivanje posebnog sporazuma sa Amerikancima.

„Želeli smo da podstaknemo Izrael da to ne uradi. Izrael je izabrao naravno da im je Amerika najvažnija. To neće sjajno uticati na naše odnose. Nimalo nismo srećni zbog toga ali to otvara neke druge perspektive o kojima ne bih ovog puta da govorim“, poručio je predsednik.

Sa druge strane, nakon ovakve odluke Vučić ocenjuje da sada nijedna muslimanska zemlja neće priznati Kosovo.

Jučerašnje uspostavljanje diplomatskih odnosa između Kosova i Izraela rezultat je sporazuma iz Vašingtona od oktobra meseca prošle godine. A kako su to po potpisivanju ovog sporazuma naveli tadašnji američki predsednik Donald Tramp i premijer Izraela, Benjamin Netanjahu, Kosovo je „prva evropska muslimanska zemlja koja ambasadu otvara u Jerusalimu“.

Prema Vašingtonskom sporazumu od oktobra meseca prošle godine, Srbija bi takođe trebalo da do jula preseli ambasadu u Jerusalim.

Za Srbiju je Tramp kazao da će ona biti prva hrišćanska evropska zemlja koja će to uraditi.

Podsetimo, otkako su SAD 2017. godine odlučile da priznaju Jerusalim kao glavni grad Izraela i na osnovu ove odluke da premeste ambasadu u Jerusalim, nijedna država iz EU nije sledila takav korak, pozivajući se na rezoluciju Saveta Bezbednosti iz 1980. godine kojom se pozivaju sve članice UN-a da presele svoje ambasade u Tel Aviv.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.