Eskobar: Normalizacija odnosa Beograda i Prištine ključna za stabilnost regiona

Eskobar Gabijel
FOTO: KoSSev

Uoči sastanka na visokom političkom nivou, još od prošle nedelje pristizale su brojne diplomatske poruke ohrabrenja – da srpska i kosovska strana treba da prihvate predlog koji podržava Evropska unija.

Pored visokih evropskih zvaničnika, te samih posrednika u dijalogu takve poruke upućivane su stranama i iz Sjedinjenih Američkih Država.

„Očekujemo da dvojica lidera priđu susretima u konstruktivnom duhu potrebnom da se napreduje u skladu sa njim“, istaknuto je u odgovoru Stejt departmenta Glasu Amerike uoči nove runde dijaloga, prošle nedelje.

Isto je u petak poručio i savetnik Stejt Departmenta, Derek Šole i to u telefonskom razgovoru sa kosovskim premijerom, Aljbinom Kurtijem, uz naznaku da je ujedno i vreme da se razgovara o Zajednici srpskih opština.

Poruka ohrabrenja po pitanju prihvatanja predloga EU stigla je i danas, od još jednog američkog zvaničnika – specijalnog izaslanika za Zapadni Balkan, Gabrijela Eskobara.

Za njega je normalizacija odnosa Beograda i Prištine, kroz dijalog uz posredstvo Evropske unije, ključna za regionalnu i evropsku stabilnost.

Ovaj američki zvaničnik je tako, u intervjuu agenciji Mina, odgovorio na pitanje kako bi eventualno potpisivanje nemačko-francuskog plana uticalo na regionalnu stabilnost.

Dodao je da će ta normalizacija otvoriti stranama vrata za političku i privrednu integraciju u Evropi i doprineti većoj stabilnosti i prosperitetu širom Zapadnog Balkana.

“Budući da brutalna i neopravdana invazija Putina na Ukrajinu i drugi maligni uticaji, nastoje da seju podele”, dodao je kratko Gabrijel Eskobar.

Srpski predsednik, Aleksandar Vučić i kosovski premijer, Aljbin Kurti, sastaće se u ponedeljak u Briselu na poziv šefa diplomatije EU, Žozepa Borelja, a posredovaće mu specijalni izaslanik EU za dijalog BG-PR, Miroslav Lajčak.

Dvojica lidera će se prvo odvojeno sastajati sa evropskim zvaničnicima, a potom će uslediti trilaterala.

Sastanak će biti celodnevan, a na njemu će biti reči o evropskom predlogu koji javnosti još uvek nije zvanično predočen, ali za koji se međunarodni posrednici nadaju da će dvojica zvaničnika „biti u stanju da ga prihvate“.

Sa druge strane, i u Prištini i u Beogradu, opozicija snažno kritikuje vlast, odnosno, svako svoje lidere da izdaju nacionalnih interesa ukoliko ovaj predlog prihvate.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.