Evropski parlament usvojio je juče izveštaj kojim se od Srbije traži da u većoj meri uskladi svoju spoljnu politiku sa politikom Evropske unije, posebno kada je Rusija u pitanju, dok je o Kosovu usvojena rezolucija u kojoj se navodi da Kosovu treba biti odobrena vizna liberalizacija što pre.
Srbija: Da se uskladi sa spoljnom politikom EU prema Rusiji i u UN
Juče je Evropski parlament raspravljao o izveštajima koji ocenjuju „napore Srbije i Kosova u procesu približavanja članstvu u EU“. Takođe su usvojene i dve rezolucije u vezi sa Kosovom i Srbijom.
U izveštaju o Srbiji koji je usvojen sa 503 glasa „Za“, 85 „Protiv“ i 47 uzdržanih glasova, članovi Evropskog parlamenta su pozdravili neprestano zalaganje Srbije na putu ka EU integracijama. Naglasili su i da Srbija nastoji da normalizuje odnose sa „susednim Kosovom“ i izražavaju svoju podršku postizanju sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji.
Specijalni izvestilac za Srbiju, David Mekalister rekao je da je Srbija ostvarila dobar napredak u svom strateškom cilju pridruživanja EU, napominjući da je 14 od 35 poglavlja otvoreno, a da su dva uslovno zatvorena.
Komentarišući najnovije debate o mogućnosti razmene teritorija između Srbije i Kosova, poslanici evropskog parlamenta poručuju da etnički homogene države ne treba da budu cilj u regionu. Dodaju i da je svaki budući sporazum između Srbije i Kosova prihvatljiv samo ako se sa njim slože obe strane i ako taj sporazum uzima u obzir opštu stabilnost regiona, ali i međunarodno pravo.
Parlamentarci poručuju Srbiji i da ubrza sa reformama u oblasti vladavine prava i da pojača borbu protiv korupcije. Takođe, od Srbije se traži da uskladi svoju spoljnu politiku sa spoljnom politikom EU, uključujući Rusiju, ali i delovanje u Ujedinjenim nacijama.
Kosovo: Vizna liberalizacija bez nepotrebnih odlaganja
Izvestilac za Kosovo, Igor Šoltes je rekao da je bitno da Kosovo ostane na putu EU integracija. „Bitno je da EU prihvati činjenicu da je Kosovo ispunilo kriterijume za viznu liberalizaciju i da to u potpunosti poštuje. Stoga, vizna liberalizacija treba što pre da se odobri za Kosovo,“ dodaje Šoltes.
Izveštajem za Kosovo, evropski parlamentarci su pohvalili novousvojene zakone sa evropske agende za reformu ali i izrazili žaljenje zbog nedostatka političkog konsenzusa i zbog partijske polarizacije koja utiče na put održivih reformi.
Parlamentarci konstatuju i da, kako bi se Kosovo približilo EU, „vizna liberalizacija je vitalna bez nepotrebnog odlaganja“. Parlamentarci pozdravljaju odluku Evropske komisije kojom se potvrđuje da su uslovi za viznu liberalizaciju ispunjeni. Međutim, dalje se navodi da i dalje postoji zabrinutost zbog loše finansiranog pravosudnog sistema, široko rasprostranjene korupcije, elemenata zarobljene države i nedozvoljenog političkog uticaja i problema sa poštovanjem pravnih procedura koji se moraju rešavati bez obzira na progres učinjen ispunjavanjem uslova za viznu liberalizaciju.
Rezolucijom se i konstatuje da pet zemalja članica i dalje ne priznaju nezavisnost Kosova i pozivaju se da isto učine jer bi to olakšalo odnose između „susednih Kosova i Srbije“.
Tekst rezolucije o Kosovu usvojen je sa 393 glasova „Za“, 139 „Protiv“ i 71 uzdržanih.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.