Pištaljka – mali plastični predmet koji proizvodi snažan zvuk, ovog leta postala je glavno sredstvo kojim pojedini političari sa Severa Kosova iskazuju protest protiv vlasti u Prištini, a zbog čega se hapse za remećenje javnog reda i mira. To isto sredstvo, međutim, uz mnoga druga od kojih su neka u sudu okvalifikovana kao oružje, koristili su sadašnji čelnici kosovske vlade, u vreme kada se Samoopredeljenje, kao opozicioni pokret, protivilo potezima tadašnje vlasti.
Lidera Srpske demokratije, Aleksandra Arsenijevića i njegove saborce, već dva puta Kosovska policija privodi zbog remećenja javnog reda i mira, kako saopštavaju.
U pitanju je iskazivanje nezadovoljstva ovih mladih političara duvanjem u pištaljke, a zbog poseta ministara iz Prištine ili politike opštinskih zvaničnika u Severnoj Mitrovici.
Protesti se dešavaju mahom na ulicama Severne Mitrovice, na kojima ovi zvaničnici mesecima krstare.
Arsenijević je priveden i danas, a potom i potpredsednik Srpske demokratije, Ivan Orlović, kada je Severnu Mitrovicu nenajavljeno posetio kosovski premijer, Aljbin Kurti.
Arsenijevića je neposredno pre hapšenja, dok je Kurti obilazio novootvoreni lokal na kraju mitrovičkog šetališta, sto metara dalje okružilo više, kako se pretpostavlja, službenih lica u civilnoj odeći.
Nakon što je Arsenijević počeo da duva u pištaljku prišao mu je uniformisani policajac, zatraživši od njega da prestane, jer kako je kazao, remeti javni red i mir.
„Ja ti zadnji put kažem“, poručio mu je policajac, a potom i „možda ću da te uhapsim“.
To se i dogodilo nakon što je Arsenijević nastavio da duva u pištaljku, uz najmanje jedan fizički nasrtaj na devojku koja je snimala, zbog čega su građani koji su se našli na ulici, ali i na terasama zgrada, negodovali povicima „ua“.
Gotovo identična situacija dogodila se nešto kasnije na svega par metara dalje, kada je uhapšen i potpredsednik Srpske Demokratije, Ivan Orlović.
Njemu i manjoj grupici takođe, kako se pretpostavlja, službena lica u civilnoj odeći, nisu dali da prođu pešačkom zonom.
Tada je Orlović započeo da zviždi, na šta mu je prišlo iz daljine, pretpostavlja se, službeno lice u civilu i zapretilo prstom, uz reči „Ovo ti je poslednji put“, a na Orlovićevo pitanje „Ili šta?“, kazao je: „Ja samo jednom pričam“.
Na ponovni zvižduk pištaljke, isto se lice ustremilo ka Orloviću, kada nastaje i komešanje. Čuju se udarci, bežanje u obližnji ulaz i snimak se prekida.
Arsenijević i Orlović su u međuvremenu pušteni, uz novčanu kaznu za narušavanje javnog reda i mira.
Aleksandar Arsenijević priveden je i pre mesec dana u blizini spomenika Knezu Lazaru, a nakon što je i tada, prilikom posete ministara iz Prištine, u znak protesta, duvao u pištaljku. On je ubrzo i pušten, nakon što mu je takođe izrečena novčana kazna za remećenje javnog reda i mira.
Pištaljka Samoopredeljenja
Svojevremeno je upravo Aljbin Kurti duvanjem u pištaljku, zajedno sa partijskim drugovima iskazivao svoj protest prema nekadašnjoj kosovskoj vlasti i međunarodnoj zajednici koji su mu danas partneri u razgovorima i susretima.
U pištaljku je, zajedno sa partijskim drugovima, duvao usred kosovske skupštine, prekidajući sednice i unoseći se poslanicima u lice, u vreme kada je Samoopredeljenje bilo u opoziciji. U tome su mu svesrdno pomagali i partijski saborci, poput današnje ministarke pravde, Aljbuljene Hadžiju.
Danas je upravo više adresa u Prištini ukazalo na dvostruke aršine, upoređujući ponašanje čelnika Samoopredeljenja i hapšenje Arsenijevića.
Šta kaže zakon?
A u kosovskom zakonu o javnom redu i miru, u članu 8, članu koji se bavi prekršajima koji se odnose na buku, navodi se da će kazniti za prekršaj „svako ko stvara nepodnošljivu i nepotrebnu buku koja dopire do okolnih stanovnika ili ulice, i uznemirava druge osobe, od 22 časa do 7 sati tokom radnih dana, odnosno od 23 do 7 časova subotom i nedeljom“.
U istom članu naznačeno je da će se, ukoliko buku van određenog vremenskog intervala pravi fizičko lice – ono kazniti novčanom kaznom (od 30 do 500 evra), a ako je reč o odgovornom licu pravnog subjekta kazne su veće (od 150 do 700).
Privođenje kao opcija kažnjavanja za ovaj krivični prekršaj, nije naznačena u kosovskom zakonu.
Ovo je bio ipak samo jedan, štaviše, mirniji vid protesta u odnosu na arsenal metoda koje je Samoopredeljenje godinama koristilo protiv odluka tadašnjih vlasti u Prištini za koje su tvrdili da se njima gubi suverenitet Kosova; ili protiv međunarodnih sporazuma, poput Ahtisarijevog plana, Briselskog sporazuma, Sporazuma o demarkaciji granice sa Crnom Gorom.
Protivili su se pregovorima sa Beogradom, a krilatica „Jo negociata“ (Nema pregovora), potom i „Zajednica nuk kalon“ (Zajednica neće proći) vinule su ih u političku orbitu na Kosovu.
Protivili su se i uvozu srpske robe i prevrtali kamione, ali i međunarodne policijske džipove. Tako je i današnji ministar unutrašnjih poslova, Dželjalj Svečlja, bio glavni junak na jednom od tih snimaka.
Danima su bacali suzavac u skupštinu Kosova i prištinsku SO, kada se posebno istakla i današnja ministarka pravde, Aljbuljena Hadžiju. Rušili su kapiju vlade, a na zgradu i policijsku stanicu u Prištini bacali su Molotovljeve koktele, na međunarodne snage kocke i cigle.
Na ove institucije bačena je čak i bomba, ispaljena zolja, iako za javnost istraga nikada nije otkrila osobu, odnosno odgovornu stranu.
Oni koji čine današnju vlast, koja se hvali da je socijaldemokratska, prošli su procese suđenja prethodnih godina u Prištini, a neki od njih se i dalje odugovlače, uz spekulacije da ih visoki zvaničnici vlasti, odnosno Samoopredeljenja suštinski izbegavaju i čekaju na zastarenje.
Današnji premijer je 2018. godine osuđen na godinu i po dana, uslovno na dve godine, zbog nasilja u Skupštini, odnosno bacanja suzavca. Današnja ministarka pravde, takođe je osuđena tada na godinu dana i tri meseca, uslovno na dve godine.
Sa njima je osuđeno još dvoje poslanika Samoopredeljenja – Donika Kadaj Bujupi i Faton Topali. U pitanju je bilo njihovo višemesečno onemogućavanje rada parlamenta 2015. godine prilikom pokušaja usvajanja Zakona o ratifikaciji Sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom.
U međuvremenu 2021. osuđen je još jedan poslanik Samoopredeljenja zbog bacanja suzavca, Driton Čuvši. On je bio optužen i za krivično delo upotreba oružja.
Ove godine je, međutim, jedan zvaničnik Samoopredeljenja, sadašnji predsednik kosovske skupštine, Gljauk (Glauk) Konjufca, oslobođen optužbi za bacanje suzavca u skupštini 2016. godine.
Sa druge strane, za optužbe koje se odnose na „ometanje službenog lica u vršenju službene dužnosti“ nastupila je zastarelost.
Povezane vesti:
Slučaj bacanja suzavca u Skupštini: Konjufca oslobođen optužbi
Slučaj bacanja suzavca u Skupštini: Konjufca se brani ćutanjem, Ljekaj se ne seća
Optužnica podignuta pre 7 godina – nema saslušanja Konjufce i ostalih za bacanje suzavca u Skupštini
Kosovski apelacioni sud naložio ponovno suđenje protiv ministarke i poslanika za bacanje suzavca
I poslanik AAK uskoro pred sudom zbog bacanja suzavca u skupštini
Prvo ročište Konjufci zbog bacanja suzavca u skupštini, nije se pojavio, kaže ima obaveze
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.