Đurić: "Srpske institucije nije ukinuo sultan Bajazit, pa ih neće ukinuti ni Edita Tahiri"

Srpske institucije od kojih zavisi opstanak našeg naroda na KiM-u nije ukinuo ni sultan Bajazit, pa ih neće ukinuti ni Edita Tahiri. Reciprocitet mogu da sprovode oni koji su međunarodno priznata strana, a Priština to za nas nije. Srbija će nastaviti da finansira institucije na KiM-u i Zajednica srpskih opština će biti formirana. Premijer Aleksandar Vučić će uskoro posetiti KiM – ključne su poruke direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Marka Đurića, tokom današnje posete selu Drijen u opštini Zubin Potok. On je, takođe, u Zubinom Potoku održao sastanak sa predstavnicima Srba u kosovskoj vladi i predsednikom Privremenog organa opštine Zubin Potok, Stevanom Vulovićem, koji je istovremeno i gradonačelnik ove kosovske opštine. Đurić je posetio i druga sela Ibarskog Kolašina – Crepulju, Gazivode i Velji Breg. Meštane Zubinog Potoka pozvao je da glasaju na predstojećim srpskim parlamentarnim izborima 24. aprila i podrže listu Aleksandra Vučića – "Srbija pobeđuje", ponavljajući poziv i u selima. 

"Srbi na KiM-u mogu da se nadaju nečemu samo ako budemo imali jaku vladu"

Đurić je danas tokom posete opštini Zubin Potok istakao da očekuje da se srpski parlamentarni izbori održe u svim srpskim mestima na KiM-u. Meštanima Drijena i Veljeg Brega, gde je održao i tribinu – poručio je da je 24. april važan datum, pozvavši ih da izađu na izbore i podrže listu "Srbija pobeđuje". On je dodao da je Srbima na KiM-u potrebna jaka vlada, sa "natpolovičnom većinom".

Đurić u Drijenu: 24. aprila svi sa familijama da izađemo: 

"Ono što hoću da vama kažem – za nas je, to znate, 24. april vrlo važan i naša zemlja ima da se nada nečemu samo ako bude imala jaku vladu. Naročito Srbi sa KiM-a – možemo da se nadamo nečemu samo ukoliko budemo imali vladu koja je jaka, koja ima natpolovičnu podršku. Ako bismo imali vladu koja je oslonjena na to da zavisi od manjine, koja zavisi od ovoga i onoga, bili bismo podložniji pritiscima i ne bismo mogli da se borimo na način na koji se Aleksandar Vučić bori. Tako da je jako važno da 24. aprila svi sa familijama izađemo."

Đurić u Veljem Bregu: Ponavljam u svakom selu i svakom mestu da samo jaka i snažna vlada u Beogradu može da se izbori za Srbe na KiM-u:

"Došao sam da razgovaram sa vama i da vam prenesem još jednu važnu stvar, a to je – 24. izbori koji se održavaju na celoj teritoriji Srbije, pa i ovde na KiM-u za nas znače mnogo. I Srbi sa KiM-a najbolje znaju da samo jaka i snažna vlada u Beogradu, i to ponavljam u svakom selu i svakom mestu koje obiđemo, može da se izbori za nešto za Srbe na KiM-u, može da se izbori i na međunarodnom planu i na unutrašnjem planu za uslove koji su nam neophodni za opstanak. Vlada koja bi bila formirana sa manjinskom podrškom, ili vlada koja ne bi uspela da ujedini celu Srbiju kao što to radi i kao što to čini Aleksandar Vučić, ne bi mogla da se nosi i da se hvata u koštac sa svim izazovima sa kojima se naša zemlja danas suočava. Zbog toga je važno da se 24. aprila svi ujedinimo i da na tim izborima svi potpuno jedinstveno podržimo Aleksandra Vučića i listu 'Srbija pobeđuje'."


Pročitajte još:

Đurić: Prava adresa za razgovor o Trepči je Beograd, u našu imovinu nećemo dozvoliti nikome da dirne

Srbija nastavlja da finansira institucije, ZSO će biti formirana

Srbija će nastaviti da finansira sve naše institucije na KiM-u i one će nastaviti da pružaju usluge. Ljudi mogu da planiraju da će i septembra deca moći normalno da idu u školu, da će moći da se leče u našim zdravstvenim ustanovama – onakve kakve jesu i za koje želimo da budu mnogo bolje, rekao je Đurić novinarima u selu Drijen, gde je i razgovarao sa meštanima ovog sela. 

On je poručio i da će ZSO biti formirana, te i da misli da nije "preterano mudro i dobro" to što mogu da se čuju izjave kosovskih zvaničnika da će srpske institucije biti ukinute.

Ne postoji bilo kakav sporazum kojim se predviđa ukidanje srpskih institucija 

Na pitanje naše novinarke da li je ikada u Briselu razgovarano o tripartitnoj grupi koja bi trebalo da dogovara ukidanje srpskih institucija na KiM-u, a kako tvrdi kosovska ministarka za dijalog, Edita Tahiri, Đurić je odgovorio: 

"Srpske škole, srpske bolnice i srpske institucije, od kojih zavisi opstanak našeg naroda na KiM-u, nije ukinuo ni sultan Bajazit, pa ih neće ukinuti ni Edita Tahiri, niti bilo ko ko želi da takvim izjavama produbi jaz koji postoji između Beograda i Prištine i oteža proces normalizacije. Mi želimo nešto sasvim suprotno. Mi želimo da gradimo mostove, da normalizujemo odnose, i želimo da ljudima omogućimo da ne moraju da strepe svakoga dana od političke samovolje. I naravno da nikada ni u jednim razgovorima nije dogovoreno, niti postoji bilo kakav sporazum kojim se predviđa ukidanje naših institucija, pogotovu ne, kako je ona rekla, školskih i zdravstvenih."

Đurić je dodao i da su izjave o ukidanju srpskih institucija skandalozne i sramne, istovremeno istakavši da je to poruka Srbima da nisu dobrodošli, a da oni koji daju takve izjave, treba da razmisle da li su na "stranputici politike i morala".

"Znate, kada nekome poručite da hoćete da ukinete njegove prosvetne i zdravstvene institucije, vi tim ljudima poručujete da nisu dobrodošli," rekao je on. 

O recipročnim merama: Škole na KiM-u u septembru uredno snabdevene udžbenicima

Đurić je odgovorio na još jedno pitanje naše novinarke o najavljenim merama o reciprocitetu kosovske vlade na odluku Beograda o pravilima za prevoz rizične robe, kao što su nafta i prirodni gas, te za udžbenike na srpskom jeziku, a zbog nedavno vraćenih udžbenika na albanskom jeziku za učenike iz južne Srbije. 

On je potvrdio i da Priština nije obavestila Beograd o tome da će recipročne mere biti sprovedene. 

"Naše škole će na KiM-u u septembru uredno biti snabdevene udžbenicima. Mi ćemo zajedno sa našim ministarstvom prosvete i drugim organima na tome raditi, kao što je bio slučaj prethodnih godina. Mislim da niko ne bi trebalo da zadire u prava onih koji su najugroženiji. Naposletku, na KiM-u funkcionišu škole koje rade u sistemu Republike Srbije i koje su osnovane i finansirane od strane Republike Srbije. Da biste nekome uzvratili recipročno nečime, prvo taj neko mora nešto da uradi vama, što ovde nije slučaj," rekao je Đurić i dodao: 

"Dakle, mi ni na koji način nismo ometali bilo koga u političkom, ili privrednom životu u Pokrajini da radi i funkcioniše normalno – ukoliko poštuje zakone, sa jedne strane, i sa druge strane – ako ste nekome uveli recipročne mere, vi morate biti međunarodno priznata strana. Priština to za nas nije. Oni su za nas sagovornik u dijalogu i normalizaciji odnosa i želimo da zajednički nastavimo da radimo na rešavanju problema."

On je dodao i da Priština neće privući nijednu investiciju dokle god se ne reše imovinska pitanja i dokle god se preti Beogradu, a da se šteta tako nanosi svim stanovnicima KiM-a, te da Beograd "uvažavajući razlike, zajednički sa Prištinom radi na rešavanju problema koji su od životnog značaja".  

Uz Đurića, Ibarski Kolašin su posetili i srpski ministri u kosovskoj vladi – Ljubomir Marić i Dalibor Jevtić, srpski zamenik kosovskog premijera, Branimir Stojanović, gradonačelnik Zubinog Potoka, Stevan Vulović, kao i Đurićevi saradnici. 



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.