Čuvari Šare i karikaturisti Srbije raspisali konkurs za karikaturu na temu MHE

FOTO: Šara/Sharawatch.org

Organizacija „Čuvari Šare“ i Udruženje karikaturista Srbije „FECO“ otvorili su međunarodni konkurs karikature na temu „Mini Hidro elektrane – maksi razaranje“. Pozvali su sve one koji se profesionalno i amaterski bave karikaturom da svoje radove pošalju do 1. novembra ove godine.

Godinama traje borba naroda sa Šar-planine, i Srba i Albanaca protiv stavljanja lepih planinskih reka i potoka u cevi.

Sada se bore i humorom.

„Stavite reku u cev – može da prođe, ali ne pije vodu; struja dobijena na taj način može da obasjava samo kriminalce, profitere i birokratiju; oni stavljaju naše reke u cevi, stavimo mi njih na – papir. Sve je dozvoljeno ako daje energiju istine, pravde i brige za životnu sredinu; kada staviš reku u cev, to je kao da pucaš u oko prirode…“.

Ograničenja za učešće na konkursu nema, osim, ako je autorima „toliko pao mrak na oči pa su spremni i na govor mržnje“, poručuju.

Navode da je maksimalni broj radova po učesniku dva, te da isti moraju biti poslati u PDF/JPG formatu (najmanja rezolucija 300dpi) originalni, nacrtani ili odštampani u crno beloj tehnici ili koloru. Veličina formata A4, maksimalne veličine 5mb.

Preciziraju da su sve grafičke tehnike dozvoljene.

Uz rad je neophodno dostaviti podatke – naziv rada, ime i adresa autora, e-mail adresa, broj mobilnog telefona i kraća biografija.

Skenirane radove autori šalju na adresu [email protected].

Tri najbolja rada biće nagrađena novčano, ali i kilovatima struje.

Za najbolji rad izdvojeno je 300 evra i 10 kw/h skupe struje, druga nagrada vredna je 200 evra i 5 kw/h struje, a treća 100 evra.

Nagrađene karikature biće objavljene u Novogodišnjem broju „Ježa“.

Detaljnije informacije o pravilima konkursa kao i autorskim pravima možete pronaći ovde.

SharaWatch konkurs karikatura
FOTO: Sharawatch/Facebook

U poslednjoj deceniji, usledio je talas izgradnje mini hidroelektrana na Zapadnom Balkanu. Ove hidroelektrane se obično grade u zabačenim područjima usled čega se, prema navodima stručnjaka, ali i šire javnosti, narušava život lokalne zajednice koja se neretko bavi poljoprivredom i stočarstvom.

Slična je situacija i na Kosovu i Metohiji, a naročito na Šar planini gde se meštani više godina bore za očuvanje reka – kako one „ne bi završile u cevi“.

U ovoj opštini grade se četiri mini hidroelektrane, dok je jedna od njih već u funkciji. Meštani su više desetina puta protestovali i u više navrata uspevali da zaustave dalju izgradnju.

Međutim, sa gradnjom se ipak nastavljalo, a po svedočenjima meštana, kompanija koja gradi MHE na Šari „Matkos Group“, ovih dana ukopava cevi na imanju jednog od njihovih sugrađana.

U borbi protiv izgradnje MHE na Šari učestvuje i organizator konkursa – organizacija „Čuvari Šare“, koju predvodi Nebojša Redić – rodom iz opštine Štrpce.

Kako se navodi na sajtu ove organizacije, „Čuvari Šare“ su osnovani kako građani koji žive u ovom kraju ne bi došli „do poslednje kapi“.

O ovoj temi je naš portal pisao u više navrata. Podsetite se nekih od poslednjih tekstova:

Meštani Štrpca protiv izgradnje hidrocentrale: Protest zbog hapšenja komšije

Obe reke: Upad na privatni posed, priveden pa pušten vlasnik imanja

Štrpce, čija je međa pored reke?

Direktor Matkos Grupe: Nismo ušli u privatnu svojinu, imamo sve dozvole, završetak radova do kraja godine

Narod sa Šare u borbi protiv MHE: Branimo postojanje a potomcima vode

Ko je pretukao Štrpčane? Ombudsman ne pokreće istragu “jer mu se niko nije žalio”



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.