Izvor: Koha (Tekst je izvorno preveden sa albanskog; jučerašnje izdanje)
Kosovske institucije insistiraju da se peticijom stvore uslovi za vanredne izbore na severu, kao garancijom da Srbi neće bojkotovati proces. Poznavaoci izbornog zakonodavstva ističu da je za to potrebno najmanje četiri meseca do organizovanja procesa glasanja. Opozicija kritikuje vlast, posle uslovljavanja raspisivanjem izbora ukidanjem mera koje je EU nametnula Kosovu.
Za organizovanje i održavanje vanrednih izbora u četiri opštine naseljene pretežno Srbima potrebno je najmanje četiri meseca.
Njihovo prolongiranje za posle leta jedno je od obećanja kosovskih vlasti, kao korak ka poboljšanju situacije na severu.
Eugen Cakoli, istraživač na Demokratskom institutu Kosova, rekao je da je najproblematičniji deo njihove organizacije kroz peticiju – trajanje procesa.
„…Ako se ispoštuju minimalni rokovi za razvoj takvog procesa, počev od prikupljanja potpisa do održavanja izbora, nakon procesa glasanja za smenu predsednika, verujem da bi bilo potrebno najmanje otprilike četiri meseca da se procedura u celini završi, znajući broj obuka, informisanje birača i sve proceduralne aspekte“, rekao je Cakoli.
Zamenik premijera Besnik Bisljimi je prekjuče izjavio da još nema unutrašnjeg dogovora o tome da li su za održavanje izbora uz peticiju potrebna administrativna uputstva ili zakon.
Međutim, Cakoli je rekao da regulisanje ovog procesa ne pripada centralnim institucijama i da je sve u nadležnosti CIK-a.
„Pošto se radi o procesu glasanja koji je u suštini izborni proces, jedina institucija koja ima nadležnost da izdaje podzakonske akte je CIK, koji određuje proceduralne korake i vremenske rokove kako se razvijaju rokovi za modalitete glasanja i verifikacije potpisa“, rekao je on.
U Vladi su istakli da su, u skladu sa sporazumom sa EU, završili početne korake ka daljem razvoju situacije na severu. Nedavno su raspisivanje izbora na severu uslovili ukidanjem kaznenih mera koje je izrekla EU.
Ovakav postupak institucija kritikovala je opozicija.
„Ljudi koji su zemlju stavili pod sankcije, bilo onih iz EU ili SAD, predstavnici koalicije ‘Zdravo’ (izraz kojim se na pežorativan način kritikuje vlast nakon afere objavljenih snimaka razgovora Kusari Ljilje i Slavka Simića, prim.red.) ne mogu zemlju da uklone iz sankcija“, izjavio je šef poslaničke grupe PDK Abeljard Tahiri.
„Ovo nije način komunikacije sa EU i našim saveznicima, jer to samo vraća Kosovo unazad“, rekao je Besnik Tahiri iz AAK.
Nisu komentarisali uslovljavanje Kosova u EU, a Vladi nisu izneli detalje o tome.
Međutim, šef poslaničke grupe Samoopredeljenje, Mimoza Kusari-Ljilja, ponovila je da su mere nepravedne.
„Novi izbori sa visokim legitimitetom mogu da se održe onda kada su uslovi normalni u odnosu na bezbednosne okolnosti, ali i to kako je Kosovo ocenjeno od strane EU“, rekla je Kusari-Liljja.
Institucije Kosova imaju za cilj da opštine na severu izađu na vanredne izbore kroz peticiju Srba kao garanciju da neće bojkotovati proces, a ne ostavkom aktuelnih gradonačelnika.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.