Vox pop: Protiv otvaranja mosta – ispolitizovano pitanje, hoće da spoje južni i severni deo, Kurtijevi bunkeri…

Iako jedna od glavnih tema razgovora građana severnog dela Kosovske Mitrovice, najavljeno otvaranje mosta na Ibru nije pitanje o kojem hoće da govore kada se upale kamere. Razgovor upadljivo odbijaju mladi. Oni retki sa kojima smo juče razgovarali, protiv su otvaranja, makar i trenutno. 

U toku su napori kosovskih vlasti da posle 25 godina otvore glavni most na Ibru. Najviši prištinski zvaničnici sve učestalije poručuju da bi most trebalo da se otvori.

Međutim zemlje Kvinte, EU, uključujući i KFOR, protive se tome, te težište rešenja problema prebacuju na briselski dijalog, odnosno sporazum o revitalizaciji mosta i zahtevaju koordinaciju i izostanak jednostranih poteza.

KFOR ujedno upozorava da neće oklevati da preduzme mere „protiv bilo kakvog razvoja situacije koji može uticati na bezbednosnu situaciju“, dok su SAD sada izašle i sa javnim upozorenjem da bi otvaranje mosta u ovom trenutku moglo da ugrozi bezbednost američkih vojnika.

Iako tvrde da su spremne na koordinaciju sa međunarodnim partnerima, kosovske vlasti su se, međutim, usprotivile pozivu da se o mostu razgovara u sklopu dijaloga, navodeći da je to „kosovsko pitanje“, jer je „u Briselu zaključeno 2017. godine“.

Uprkos tome, sinoć je izaslanik EU, Miroslav Lajčak, potvrdio da će se na sledećem sastanku u Briselu razgovarati o sprovođenju dogovora za otvaranje mosta, te je Prištini poručio da nametanje odluke protiv volje građana ne doprinosi normalizaciji.

Srbi su se još na prošlonedeljnom protestu, nedaleko od ovog mosta aklamacijom izjasnili da su protiv njegovog otvaranja. Ujedno, prekjuče je grupa žena sa Severa na mostu Karabinjerima uručila peticiju koju je, kako su naveli, potpisalo više od 400 žena, a kojom od komandanta KFOR-a zahtevaju da ne otvori most.

Isti odgovor dominirao je i u anketi KoSSeva na društvenim mrežama. kada je u roku od 24 sata pristiglo skoro hiljadu glasova, a ubeljiva većina se izjasnila da je protiv otvaranja mosta.

Šta kažu građani

Osim putem društvenih mreža, građane smo za mišljenje upitali i na ulicama severnog dela Kosovske Mitrovice.

Moguće otvaranja mosta posle 25 godina – pitanje koje u poslednjem periodu dominira u razgovorima običnih građana. Međutim, nije bilo tema o kojoj je većina ispitanika želela da govori kada se kamere upale.

Mnogi od onih koje smo juče zatekli na ulicama severnog dela Mitrovice odmahivali su rukama, obaveštavali nas da žure, da nisu odavde. Stariji su nam savetovali da pitamo mlađe, a mlađi su odbijali da govore o ovoj temi.

Ipak, bilo je i onih koji su izrazili spremnost da iznesu svoje mišljenje – uglavnom stariji.

Većina sagovornika je iznela stav da je protiv otvaranja mosta, odnosno da sada nije vreme za to.

Stariji sugrađanin smatra da Priština ne planira da otvori most „samo radi mosta“, već da je, tvrdi, cilj da se spoje dva dela grada.

„Imate most u Bošnjačkoj, Suvom Dolu, kod Dudinog Krša. Nije to u pitanju otvaranje mosta, nego princip, inat. Hoće da spoje Mitrovicu, da bude jedna opština“, kazao je.

Kao pozadinu ovakvog postupka vidi i vršenje „dodatnog pritiska“.

„Ja sam protiv toga“, kratko je poručio drugi sagovornik KoSSev-a, a njegova sugrađanka takođe šturo, te bez dodatnog objašnjenja, kazala je da otvaranje mosta nije dobra ideja.

Iako se ne plaši mogućeg pogoršanja bezbednosne situacije ukoliko dođe do otvaranja mosta, jedan od građana kaže:

„Biće uvek problema kao što je i bilo, ali daj Bože da ne bude“.

O pitanju mosta razgovarali smo sa građanima i na samom mostu.

Osoba albanske nacionalnosti založila se za njegovo otvaranje, navodeći da bi „to bilo najbolje za sve nas da možemo da se krećemo svuda“.

Ipak, za direktoricu Kontakt plus radija, inače građanku severnog dela grada koju smo zatekli upravo na glavnom mostu, reč je o „potpuno ispolitizovanom pitanju koje stvara nelagodu“.

„Pretpostavljam da iz tog razloga stanovništvo na Severu oseća dodatni strah“, kazala je.

Iako pretpostavlja da otvaranje mosta „ne bi umnogome promenilo situaciju na terenu“, kaže da sada nije vreme za tako nešto:

„Pogotovu pod ovakvim pritiskom kakav se stvara i narativom da je to potrebno iz nekih razloga kako bi se zbližile zajednice… i nakon mnogo poteza i odluka koje su direktno uticale na stanovništvo na Severu“.

„Šta mi imamo da mislimo, oni će kad tad da ga otvore – da li će to da bude sutra ili prekosutra“ – ovako je još jedan sagovornik KoSSeva-a odgovorio na pitanje o njegovom stavu povodom najava Prištine.

Ipak, smatra da to ne bi trebalo da se učini „još neko vreme“:

„Zbog tenzija, drugih okolnosti, nervoze u narodu. Sada ne znam koliko su nervozni na južnoj strani, ali ovde jesu“, poručio je.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.