Lajčak: Na sledećem sastanku o sprovođenju dogovora za otvaranje mosta, nametanje odluke ne doprinosi normalizaciji

Lajčak: Na sledećem sastanku o sprovođenju dogovora
Ilustracija/FOTO: KoSSev

I dok Kvinta i KFOR pozivaju na razgovore u sklopu dijaloga o pitanju otvaranja mosta na Ibru, čemu se Priština protivi, večeras stiže potvrda iz Evropske unije da će se o ovom pitanju ipak razgovarati u Briselu.

Izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak, oglasio se večeras u vezi sa sve intenzivnijim naporima prištinskih vlasti da se otvori most na Ibru.

„EU je više puta naglašavala da se o pitanju mosta u Mitrovici mora razgovarati u sklopu dijaloga koji vodi EU“, naglasio je Lajčak u objavi na društvenoj mreži X.

Nakon današnjih kritika iz Prištine, poručuje da su obmanjujuće optužbe da je EU protiv otvaranja mosta ili da je promenila stav o ovom pitanju.

Lajčak, sa druge strane, poručuje Prištini da ne nameće odluke protiv volje građana.

„Nametanje odluke protiv volje građana na koje (ona) utiče ne doprinosi normalizaciji odnosa. Dobro upravljanje podrazumeva razumevanje osetljivosti manjine“, naveo je Lajčak u objavina Fejsbuku.

Na kraju večerašnje objave izaslanik EU najavljuje da će se o ovom pitanju razgovarati u Briselu.

„Razgovaraćemo na sledećem sastanku u Briselu kako da sprovedemo dogovor o otvaranju mosta“, poručio je kratko Lajčak.

Otvaranje mosta na Ibru posle 25 godina?

U toku su napori kosovskih vlasti da posle 25 godina otvore glavni most na Ibru. Najviši prištinski zvaničnici sve učestalije poručuju da bi to trebalo da se učini.

Međutim zemlje Kvinte, EU, uključujući i KFOR, protive se tome da se u ovom trenutku otvori most, te težište rešenja problema prebacuju na briselski dijalog, odnosno sporazum o revitalizaciji mosta i traže koordinaciju i izostanak jednostranih poteza.

KFOR ujedno upozorava da neće oklevati da preduzme mere „protiv bilo kakvog razvoja situacije koji može uticati na bezbednosnu situaciju

Iako tvrdi da je spreman na koordinaciju sa međunarodnim partnerima, kosovski premijer se samo dan pre oglašavanja Lajčaka javno usprotivio pozivima međunarodne zajednice, da se o mostu razgovara u Briselu. Kazao je  je to „kosovsko pitanje“, jer je „u Briselu zaključeno 2017. godine“.

Sa druge strane, Srbi su se na prošlonedeljnom protestu, nedaleko od ovog mosta aklamacijom izjasnili da su protiv njegovog otvaranja. Ujedno, prekjuče je grupa žena sa Severa na mostu Karabinjerima uručila peticiju koju je, kako su naveli, potpisalo više od 400 žena, a kojom od komandanta KFOR-a zahtevaju da ne otvori most.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.