Vlada Kosova: Formiranje ZSO uslovljeno "ukidanjem paralelnih struktura"; Srbija da ukloni Kosovo iz svog Ustava

Formiranje Zajednice srpskih opština uslovljeno je uklanjanjem "paralelnih struktura" Srbije na Kosovu. To je sporazum koji je u principu postignut u Briselu i paralelan je proces sa izradom nacrta statuta ZSO-a, gde će tripartitna radna grupa raditi na planu uklanjanja "paralelnih struktura". A kako bi se unapredilo sprovođenje briselskih sporazuma i normalizacija odnosa Srbije sa Kosovom, što je predviđeno poglavljem 35, Srbija mora da ukloni Kosovo iz svog Ustava i da "ugasi sve paralelne strukture" – saopšteno je iz Vlade Kosova. Saopštenje za medije je izdato uz najnoviji kratak izveštaj Vlade Kosova koji je upućen Briselu – o stepenu sprovođenja sklopljenih sporazuma sa Srbijom. Najmanji napredak u sprovođenju sporazuma, kako se ističe u saopštenju kosovske vlade, postignut je u grupi sporazuma koja se tiče "normalizacije situacije na Severu Kosova", to jest, "konsolidacije Kosova na Severu Kosova i integracije kosovskih Srba, kao i uklanjanja paralelnih struktura Srbije,“ jer Srbija nije uspela da sprovede sporazume ove grupe, ali i jer ih je "pomerala i kršila". Izveštaj Vlade Kosova o sprovođenju Briselskih sporazuma "Brussels Agreements Implementation State of Play – A brief report on progress and challenges," možete pogledati OVDE.

Vlada Kosova: Počelo sprovođenje sporazuma za elektronsku sistematsku razmenu carinskih podataka i o uzajamnoj  pravnoj pomoći

Desetog novembra je, kako je saopšteno iz Vlade Kosova, takođe, počelo sprovođenje još dva sporazuma, koji se tiču Sporazuma o integrisanom upravljanju granicom (IBM) između Kosova i Srbije.

Tada je saopšteno da je posrednik Evropske unije u dijalogu Beograda i Prištine "zvanično obavestio ministarku za dijalog Editu Tahiri da je srpska strana pristala i počela u potpunosti da sprovodi sporazume za elektronsku sistematsku razmenu carinskih podataka i o uzajamnoj pravnoj pomoći između dve zemlje."

Takođe, uz saopštenje je objavljeno i objašnjenje koje su koristi za Kosovo od ova dva sporazuma, te i tekst  sporazuma o međusobnoj pravnoj pomoći, u kojem su opisani detalji o tome kako će se ona sprovoditi.

"Kosovo je uslovilo osnivanje Asocijacije sa potpunim uklanjanjem paralelnih struktura Srbije na Kosovu. Sporazum je u principu postignut u Briselu i paralelan je sa procesom izrade statuta Asocijacije, gde će tripartitna radna grupa raditi na planu za uklanjanje paralelnih struktura. Kosovo potvrđuje da će uklanjanjem struktura početi osnivanje Asocijacije," stoji u saopštenju iz Kancelarije premijera Kosova u kojem se dalje dodaje:

"U cilju značajnijeg unapređenja sprovođenja, Srbija mora da ukloni Kosovo iz svog ustava i sve paralelne strukture, kako bi pokazala doslednost u svojoj posvećenosti dijalogu u Briselu i normalizaciji odnosa sa Kosovom, kao što je predviđeno Poglavljem 35 iz pregovora za članstvo u EU."

Podsećajući da se sporazumi iz briselskog dijaloga mogu podeliti na tri grupe – sporazumi o bilateralnoj saradnji "dve zemlje", sporazumi o "normalizaciji na Severu Kosova" i sporazumi o "ratnoj odšteti", iz Vlade Kosova ističu da je u izveštaju navedeno da je najmanji napredak u sprovođenju postignut u drugoj grupi sporazuma koji se tiču integracije Srba u kosovski sistem, ali i da je došlo do "paradoksalne situacije" u kojoj Srbija podržavanjem svojih opštinskih struktura "podriva opštinske legalne (kosovske) strukture."

U saopštenju se takođe navodi da je u izveštaju o sprovođenju sporazuma više primera toga da Srbija podržava svoje opštinske strukture, te da "srpske paralelne strukture na Kosovu ne korespondiraju sa ciljevima Briselskog sporazuma", ali i da postoji strah da će drugi sporazumi biti praćeni "sličnim nejasnim modelima".

O kampanji "NoKosovoUNESCO" 

"Način sprovođenja kampanje od strane Srbije za sprečavanje učlanjenja Kosova u UNESCO nije pokazao samo suštinsko kršenje osnovnih načela briselskog dijaloga o normalizaciji odnosa, nego je, takođe, pokazao koliko je Srbija udaljena od evropskih vrednosti," navodi se takođe u saopštenju iz Kancelarije premijera izdatom uz izveštaj. 

"Očigledno je da ukoliko ne bude potpunog proverivog uklanjanja paralelnih struktura Srbije na Kosovu verovatno je da će cilj ovog dijaloga biti urušen. Za sve one koji prate proces implementacije, fokus treba staviti na ispitivanje efikasnog uklanjanja paralelnih struktura. Iako je nezamislivo, ipak je istinito da je sporazumom o uzajamnom priznavanju carinskih pečata 2011. zatraženo uklanjanje paralelnih pečata i carinske službe, ali i danas postoje pečate i ilegalne strukture," dodaje se u saopštenju.

Dalje se ističe i da "dualizam" omogućava Srbiji da izveštava Evropsku uniju o napretku, a da istovremeno "očuva paralelne strukture".

"Na neki način, primena postaje paravan za smetnje i paralelizam iz Srbije. Na površini izgleda da se sporazumi sprovode, ali u dubini ostaju kontroverzni i daleko od onoga što je dogovoreno u Briselu. Činjenica da su ministri Vlade Kosova sprečeni da poseti severne opštine, dovoljno govori o trenutnoj situaciji," ističe se u saopštenju.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.