Kosovski premijer Aljbin Kurti, koji je u petak boravio u nezvaničnoj poseti Severnoj Makedoniji, i sastao se sa gradonačelnicima skopske opštine „Čair“ Visarom Ganijuom i Tetova, Biljaljom Kasamijem, tokom ove posete kazao je da ova država treba da se drži „bliže Kosovu, Albaniji i Bugarskoj“, a „daleko od Srbije i predsednika Srbije Aleksandra Vučića“. Upravo ova izjava ima danas snažan odjek u Srbiji.
Međutim, javnost u Severnoj Makedoniji već drugi dan potresa nešto drugo. Kurti je u makedonskoj prestonici sa svojim sunarodnicima ceremonijalno obeležio preimenovanje sada već bivše ulice „Druge makedonske udarne brigade“ u ulicu „Adema Demaćija“. U Tetovu se iza ovih zvaničnika Albanaca, vijorila zastava sa mapom Velike Albanije, uz kosovsku i albansku zastavu. Prema izveštaju medija, izostalo je i intoniranje makedonske himne, ali zato nije kosovske.
„Makedonija bi trebalo da bude bliže Kosovu, Albaniji i Bugarskoj, a dalje od Srbije, koja nije udaljena od Miloševića i Putina. Tako će Makedonija biti bliža ulasku u Evropsku uniju, a naš balkanski region biće bezbedniji. Zbog toga moramo da pomognemo i podržaćemo Makedoniju“, rekao je Aljbin Kurti juče u Tetovu.
Ovu izjavu danas listom prenose srpske agencije, pozivajući se na izveštaje makedonskih kolega, uz reakcije vlasti koje osuđuju ovu izjavu.
Otvorena destabilizacija Severne Makedonije
Кurtijeva preporuka da se Skoplje približi samoproglašenom Кosovu, Albaniji i Bugarskoj, a udalji od Srbije je bezobrazluk i višestruki nonsens, jer takve izjave on daje u trenutku kada se otvoreno angažuje na destabilizaciji Severne Makedonije, reagovao je i Petar Petković iz Kancelarije za KiM.
Navodi da je u Severnu Makedoniju doputovao da bi „podbunjivao najekstremnije političke strukture Albanaca“ u toj zemlji, i da bi „promovisao fašistički projekat takozvane Velike Albanije“, dodajući da se „samoproklamovao za političkog i ideološkog mentora onih koji bi da Severnu Makedoniju destabilizuju i podele“. Naglasio je da i je Кurti:
„Svoju ratobornu misiju sa Кosova i Metohije proširio i na okolne teritorije koje smatra sastavnim delom svog suludog velikoalbanskog državotvornog projekta“.
„Demaći nema dodirnih tačaka ni sa Skopljem, ni sa Makedonijom“
U Makedoniji se već drugi dan ne stišava bura pre svega zbog drugih događaja koji se vezuju uz posetu kosovskog premijera.
Mediji, kao i opozicione stranke, naglašavaju da se radilo o nezvaničnoj poseti, ali zvaničnim susretima Kurtija sa dvojicom makedonskih gradonačelnika, albanske nacionalnosti, te da su izvedeni protokoli na ovim događajima bili protivustavni i predstavljaju „skandal“.
Kurti je u Skoplju, u opštini „Čair“, prisustvovao preimenovanju ulice Druge Makedonske udarne brigade u ulicu njegovog „baće“ – Adema Demaćija. Program je uključivao govore, albanske zastave i muzičke delove.
Kako javlja makedonska agencija Makfax, Kurtija su dočekali lideri nekih od albanskih političkih partija u zemlji. Iako su se najavljivali sastanci kosovskog premijera sa makedonskim zvaničnicima, ova je agencija javila da nije bilo nijednog.
Ista agencija podsetila je na to da je prethodna stranka na vlasti u Čairu – „Levica“ ulice ove većinski albanske skopske opštine imenovala imenima svih poginulih boraca Druge makedonske udarne brigade, po kojoj je do nedavno i ulica kojoj je sada nadenuto ime Adema Demaćija nosila naziv.
„Ulica koja je slavila one koji su dali živote u borbi protiv fašističkog bugarskog okupatora od sutra će slaviti Adema Demaćija, jugoslovenskog separatistu i borca za Veliku Albaniju i nezavisnost Kosova, više puta osuđenog na zatvorske kazne u Jugoslaviji“, saopštila je ova stranka.
I makedonska agencija MakFax, ipak, primetila je da Demaći nema dodirnih tačaka ni sa Makedonijom, ni sa Skopljem.
„Kurti je, inače, prisustvovao preimenovanju ulice u Skoplju, koja sada nosi ime Adema Demaćija, kosovskog intelektualca koji nema dodirnih tačaka sa Makedonijom i Skopljem. Kurtijeva poseta izazvala je lavinu reakcija u zemlji“, javili su juče.
„Vlast bi dozvolila da Skoplje postane kosovski pašaluk“
I zaista, stranka VMRO-DPMNE, ono što se desilo juče u Skoplju, nazvali su poniznošću SDS-a i Kovačevskog prema albanskoj Demokratskoj uniji za integraciju, „samo da bi opstali na vlasti“.
„Vlast bi dozvolila da Skoplje postane kosovski pašaluk“, poručila je VMRO – DPMNE.
„Sramota je da SDS za sopstvene poraze krivi sve druge, osim sebe. Ko je na krijumčarski način omogućio promenu naziva ulica 2021. godine? To su SDS i DUI. Ko je odobrio (njegovu posetu) i dočekao ga kao super starog Aljbina Kurtija i napravio kosovski pašaluk od Skoplja? To su SDS i DUI“, odgovorili su iz VMRO-DPMNE na saopštenje SDSM-a.
Optužujući vladajući SDS da želi da sačuva vlast, za albansku stranku DUI, navode da „guraju nacionalističku agendu kako Albanci ne bi pričali o kriminalu i siromaštvu koje su im doneli“.
„Danas bi bilo dobro da su obezbedili fabriku, a ne promenu naziva ulica“, poručila je VMRO-DPMNE.
SDSM: Neka ih DPMNE direktno pita, to su njihovi partneri
I dok VMRPO-DPMNE kritikuje vladajući SDSM, vladajuća stranka ‘uzvraća udarac’. Upiru prst u samu stranku i njenog lidera, da je upravo zahvaljujući podršci VMRO-vaca, Biljalj Kasami i došao na vlast u Tetovu.
Odgovore o Kurtijevoj poseti Čairu i Tetovu potražite od Hristijana Mickoskog, kaže SDSM, dodajući da ako su zgroženi postupcima svojih partnera, neka im se direktno obrate.
Inače VMRO-vce su optužili da nemaju kredibilitet da govore ni o istoriji, ni o sadašnjosti, a najmanje o budućnosti o budućnosti države, jer su partija naslednica fažizma Vanča Mihailova.
„Sve odgovore na pitanja o jučerašnjim događajima u Skoplju i Tetovu trebalo bi da da Hristijan Mickoski. Neformalni koalicioni partneri Mickoski i DPMNE su organizatori događaja u Skoplju i Tetovu. Kasami je postao gradonačelnik uz podršku i glasove DPMNE, a njihova zajednička saradnja se nastavlja u Savetu, u Skupštini, ali i na drugim temama. Zajedno sa Mickoskim su udružili snage da formiraju novu skupštinsku većinu i novu vladu, što nije uspelo. Javnosti je poznato da je Mickoski predložio Afrima Gašija za novog člana Vlade. Ako je danas DPMNE navodno zgrožen njegovim postupkom, neka mu se direktno obrate“, napisali su na Fejsbuku.
Tetovom se vijorile albanske, kosovske zastave i mapa Velike Albanije
Inače, tokom boravka Kurtija u drugom makedonskom gradu – Tetovu, iza kosovskog premijera Aljbina Kurtija vijorila se zastava koja predstavlja tzv. Veliku Albaniju. Potvrdu da se to dogodilo, dao je sam predsednik ove opštine Biljalj Kasami, koji se pohvalio upravo objavivši video i fotografije.
„Makfaks je javio da se zastava sa mapom tzv. velike Albanije vijorila na jučerašnjem skupu u centru Tetova. To se vidi sa fotografije koju je na društvenim mrežama podelio gradonačelnik Tetova Biljalj Kasami. On je u prvim redovima sa Ijet Mađitijem i Afrimom Gašijem, a pored njih je „Aljbin Kurti. Oko njih i desetine albanskih zastava“, navela je agencija.
Međutim, nije zamerke do nivoa skandala izazvala samo promena ulica, i mahanje zastavom sa mapom Velike Albanije.
Gradonačelnik Kumanova pozvao državne organe da reaguju na kršenje Ustava
U pitanju je i neintoniranje državne himne, već intoniranje kosovske, kako tvrdi gradonačelnik Kumanova Maksim Dimitrievski, koji je osudio protokol prilikom Kurtijeve posete Čairu.
„Nepevanje državne himne, neisticanje državne zastave, pevanje himne druge države i isticanje samo zastava zajednice i zastava strane države, suprotno je Zakonu o upotrebi zastava zajednica u Republici Makedoniji i Zakona o upotrebi grba, zastave i himne Republike Makedonije“, napisao je na Fejsbuku.
Takođe, isticanje zastave sa mapom Velike Albanije, u suprotnosti je sa Ustavom i zakonima Severne Makedonije, te je Dimitrievski pozvao MUP, Državno tužilaštvo i SUD da preduzmu postupke protiv odgovornih i počinilaca, odnosno da ih sud procesuira.
Dimitrievski je postavio javno pitanje rukovodstvu i svojim dojučerašnjim supartijcima: Da li je to ona vrsta suživota i međusobnog poštovanja za koju smo se borili pod sloganom „Jedno društvo za sve“?!
„Kako se osećate danas kada se brišu uspomene na naše poginule dede i bake, partizane, antifašiste iz NOB-a (iz svih tadašnjih naroda i narodnosti Makedonije) i zamenjuju ih imenima boraca za nacionalne stvari? Ćutite već drugi dan, a ćutanje je u ovom slučaju više od sramote“, ovo pitanje postavio je Dimitrievski.
Inicijativa da ulice u Skoplju ponesu imena ubijenih vojnika Ljubotenskog masakra
Inače, u četvrtak je u Skoplju obeležena 22-godišnjica Ljubotenskog masakra, kada je vojno vozilo naišlo na nagazne mine kod Ljubotena, koje su usmrtile osmoricu makedonskih vojnih rezervista. Za ovu tragediju makedonske vlasti optužile su tzv. Albansku nacionalnu oslobodilačku armiju, koja je negirala odgovornost. Sukob se nakon ovog incidenta rasplamsao u unutrašnjosti Makedonije, a završeno je sve Ohridskim sporazumom.
Upravo su tokom obeležavanja ove godišnjice u četvrtak u Skoplju, dan pre dolaska Kurtija, pojedini makedonski zvaničnici predložili da i pojedine ulice u prestonici ponesu ime po ubijenim makedonskim vojnicima 2001. godine.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.