15. parastos ubijenoj deci na Bistrici

U goraždevačkoj crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u ponedeljak ujutru služi se pomen dečacima Ivanu Jovoviću i Panteliji Dakiću, ubijenim 13. avgusta 2003. godine. Petnaesti parastos po redu služi se u 11 sati. Zamenik direktora Kancelarije za KiM Damjan Jović prisustvovaće parastosu, a potom i obići grobove dečaka i u centru Goraždevca položiti venac na spomenik žrtvama stradalim u NATO bombardovanju. Srpska deca ubijena su iz automatskog oružja, rafalom, dok su se na letnjem raspustu kupala u seoskoj reci Bistrici. Teško je ranjeno još četvoro dece. Ubice nisu pronađene, a istraga je obustavljena 2010. godine. Sredinom i krajem 2015. godine, na ovo selo izvršena su još dva gotovo identična napada, srećom bez žrtava.

Na licu mesta, 2003. godine ubijen je Ivan Jovović (19). Pantelija Dakić (12) je povredama podlegao u pećkoj bolnici. Bogdan Bukumirić (14), Đorđe Ugrenović (20), Marko Bogićević (12) i Dragana Srbljak (13) teško su ranjeni. Najteže povređeni Bukumirić je prebačen u francusku bolnicu u Južnoj Mitrovici, a na putu do bolnice, napadnuto je i vozilo hitne pomoći. Posle prve operacije, Bukumirića bez znakova života, ponovo hitno prebacuju u drugu bolnicu, u severnoj Kosovskoj Mitrovici, a odatle helikopterom na VMA u Beograd, gde šest dana provodi u komi i preživljava četiri teške operacije.

Počinioci nisu nikada pronađeni.

Iguman Sava Janjić i Marko Đurić prošle godine zajedno na parastosu i o brizi za Metohiju

„Kosovo i Metohiju treba da čuvamo pre svega svojim poštenjem, životom ovde, iskrenom verom, ne samo mi, nego ceo naš narod, jer bez Kosova i Metohije srpski narod bi prestao da bude ono što jeste. Od njega ne bi ostalo ništa. Zato, i sa ovog mesta, i pred grobovima Pante i Ivana, i svih onih koji ovde postradaše, i svih onih koji braniše našu zemlju u najtežim vremenima – poručujemo i podsećamo se da moramo da ostanemo verni onome što je naš narod vekovima sačuvao. Nije to nikakva mitologija, nikakvo nerealno življenje, već pre svega duboka istina koja je naš narod sačuvala, jer, u protivnom, ne bi od nas do danas ništa ostalo,“ u besedi iz goraždevačke crkve poručio je prošle godine iguman manastira Visoki Dečani, arhimandrit Sava Janjić.

Tada je parastosu prisustvovao direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić. „Porodice u Metohiji istrajavaju sa svojim porodicama. Naša obaveza je da ne samo ljubavlju i solidarnošću, nego i konkretnom podrškom, kao država, nastavimo da  ih pomažemo i mi ćemo činiti. Mi ćemo nastaviti da budemo prisutni u njihovim životima,“ rekao je tada Đurić.

Godinu dana kasnije, on iznosi snažne kritike na račun igumana, od kada je otac Sava Janjić prošle nedelje upozorio javnost od rizika egzodusa srpskog naroda i tzv. dogovornog incidenta na Severu, koji bi mogao da bude uvod u podelu, odnosno tzv. razgraničenje.

„Zlo ne spava, trajan i održiv mir je nešto za šta se svi moramo boriti“

„Za nama je petnaest godina tuge i bola zbog terorističkog napada na srpsku decu u Goraždevcu, ali i petnaest godina uzaludnog očekivanja i nade da će taj zločin biti rasvetljen, a zločinci privedeni pravdi,“ saopštio je pred 15. parastos Marko Đurić.

To što petnaest godina zločin nije dobio sudski epilog, ostaje mrlja na obrazu međunarodnih misija čiji je osnovni zadatak bio uspostavljanje vladavine prava i zakona na poratnom Kosovu i Metohiji, navodi dalje Đurić u saopštenju za štampu.

Naglašava da to dokazuje da „zlo ne spava“, a da je trajan i održiv mir nešto za šta se svi moramo boriti.

Podsećajući na nerasvetljena ubistva žetelaca u Starom Grackom, porodice Stolić u Obiliću i putnika autobusa „Niš ekspresa“ kaže da njihove ubice moraju da budu kažnjene u ime pravde, ali i kao dokaz da je „vreme ideologija mržnje i zla za nama“.

„Budućnost srpsko-albanskih odnosa ne može se graditi na nerasvetljenim zločinima i zataškavanju istine, i zato je kažnjavanje terorista i zločinaca nesumnjivi interes oba naroda“, zaključuje Đurić u saopštenju.

Specijalno tužilaštvo Kosova je 2010. godine obustavilo istragu usled toga što policijska istraga „nije dovela do konkretnih rezultata, ili potencijalno osumnjičenih“, pre četiri godine je za medije objasnio EULEX.

Na Goraždevac je i 2015. godine u dva navrata, 9. julaodnosno7. decembraiz teškog automatskog oružja pucano, a spomenik žrtvama stradalim u NATO bombardovanju i deci stradaloj na Bistrici, koji se nalazi u centru Goraždevca, zapaljen je i rušen. Napad u decembru osudili su srpski zvaničnicimeđunarodni i kosovski.

Žrtvama u Goraždevcu, 2016., poklonio se jedini albanski zvaničnik sa Kosova – kosovski predsednik Hašim Tači. On je tada osudio ova ubistva, naglašavajući da su životi dece oduzeti od strane „zločinačke ruke, a ne od strane zemlje“. Tači je istovremeno osudio i ubistva izvršena nad, „400 albanske dece tokom nedavnog rata u zemlji“.

Kosovska štampa je osudila to što se Tači poklonio pred spomenikom na kojem se navodi da su srpske žrtve ubili albanski teroristi, a majka Ivana Jovovića,vratila je venac koji je položio kosovski predsednik.

Pročitajte još:

Parastos ubijenoj deci u Goraždevcu: Sačuvajmo domove u Metohiji

Goraždevac u magli: „Tata, napali su selo“

Goraždevac: Kamenje koje se kotrlja 12 godina



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.