
U Briselu su sinoć srpska i kosovska delegacija postigle dva sporazuma o slobodi kretanja i struji. Kosovska strana je objavila i da su sporazumi potpisani, te da će plan o sprovođenju sporazuma o energetici početi da se sprovodi od dana potpisivanja, a podrazumeva, kako se navodi u današnjem saopštenju iz kancelarije premijera Kosova, početak "međudržavne saradnje" Kosova i Srbije u oblasti energetike, "uspostavljanje reda i zakona u severnom delu zemlje," te okončanje "delovanja ilegalnih operatera" na Severu Kosova. Sa druge strane, predstavnik Beograda u tehničkom dijalogu sa Prištinom, Dejan Pavićević, tvrdi da je snabdevanje strujom na Severu "u rukama Srba," i da će se osnovati srpska firma za distribuciju struje na Kosovu i Metohiji, koja će svoje usluge naplaćivati. Ovi razgovori u Briselu za javnost ni na jednoj strani prethodno nisu bili najavljeni, sa izuzetkom jučerašnjeg saopštenja iz kancelarije kosovskog premijera da u Briselu u utorak boravi kosovska delegacija koja vodi razgovore o "proceni toka primene briselskog sporazuma o prikupljanju carinskih prihoda na dva granična prelaza na Severnom Kosovu," te da će održati "bilateralne sastanke sa predstavnicima EU u vezi sa postignutim briselskim sporazumima o pitanjima energetike i telekomunikacija." Ni u njemu, međutim, nije najavljen razgovor sa srpskom stranom, kao ni razgovori o slobodi kretanja.
Pročitajte još:
Šta predviđa okvirni sporazum operatora prenosnih sistema struje Srbije Elektromreža Srbije (EMS) i Kosova (KOSTT) potpisan 12. februara
Glavni kamen spoticanja dve strane u ranijim pregovorima o električnoj energiji bio je u tome što je srpska strana svojevremeno predlagala osnivanje nove privatne kompanije, koja će 'zameniti' EPS na Kosovu, ali koja će zadržati ulogu provajdera na Severu Kosova i za srpske sredine, što su kosovski Albanci, uz međunarodnu podršku, snažno odbijali, obrazlažući da je to protivzakonito, te da srpska kompanija može samo da prikuplja naplatu preko svojih računa, ali da ulogu provajdera može imati samo KEK. U praksi bi to značilo da bi ta kompanija radila pod KEK-om.
Što se tiče distributera, u junu ove godine, Edita Tahiri je tokom tadašnjih razgovora sa srpskom delegacijom rekla za RTK da neće biti nijednog drugog distributera na Severu Kosova, osim KEDS-a (Kosovska kompanija za distribuciju i snabdevanje električnom energijom), ali da je moguće da će biti i drugih kompanija za snabdevanje električnom energijom, koje će moći da počnu sa radom kada se opšte tržište energije bude otvorilo u januaru 2015. godine.
|
Nakon
јutrošnje vesti da su radne grupe Beograda i Prištine postigle dogovor o slobodnom kretanju koji se odnosi na aerodrom Nikola Tesla i još pet graničnih prelaza između Srbije i trećih zemalja, koju je potvrdila i portparolka šefice evropske diplomatije Maja Kocijančić, danas je iz kancelarije kosovskog premijera saopšteno da je u Briselu postignut i dogovor o energetici, ali i potpisan Sporazum o saradnji u oblasti prenosa električne energije. Ovim počinje "međudržavna saradnja" Kosova i Srbije u oblasti energetike, navodi se u saopštenju, i okončava se delovanje "ilegalnih operatera" koji su "do sada delovali" na Severu Kosova u oblasti energetike.
"O energetskim pitanjima na bilateralnim sastancima sa predstavnicima Evropske unije, potvrdili smo prihvatanje plana implementacije Plana za energetiku i potpisivanje Sporazuma o saradnji – saradnji za prenos energije, uz zajedničku konstataciju da je plan za sprovođenje usvojen od svih strana. Sporazum o energetici od jučerašnjeg dana će početi da se primenjuje i ja smatram da je ovo značajno dostignuće, jer će praktično početi međudržavna saradnja između Kosova i Srbije u oblasti energetike, a u interesu građana i regionalne energetske stabilnosti. I uspostaviće se red i vladavina zakona u severnom delu zemlje, okonačavajući delovanje ilegalnih operatera koji su delovali do sada u oblasti energetike," navodi se u saopštenju zamenice kosovskog premijera i šefice kosovskog pregovaračkog tima, Edite Tahiri.
U saopštenju se dodaje da još uvek nije završen plan za primenu sporazuma o telekomunikacijama, jer još uvek ima "nekoliko stvari koje treba da se razjasne u narednim danima."
Pavićević: Snabdevanje strujom na Severu u rukama Srba
Suprotno tvrdnjava Edite Tahiri, predstavnik Beograda u tehničkom dijalogu sa Prištinom, Dejan Pavićević, naveo je da će snabdevanje električnom energijom na Severu Kosova ostati "u rukama srpske zajednice", prenela je Beta njegovu izjavu. Pavićević je potvrdio da je u utorak u Briselu došlo do sporazuma o snabdevanju električnom energijom, piše agencija "Beta".
On je za ovu srpsku agenciju rekao da je sporazumom dogovoreno osnivanje nove srpske firme koja će se baviti distribucijom struje na Kosovu i Metohiji i koja će svoje usluge naplaćivati.
"Na taj način, Vlada Srbije ponovo je pokazala i dokazala spremnost za dijalog i njegovu primenu, a u cilju dobrobiti svih građana," objasnio je Pavićević.
Pavićević je istakao i da je uz pomoć resornog ministarstva, kao i Elektroprivrede Srbije i Elektromreže Srbije, pronađeno rešenje koje će obezbediti energetsku sigurnost na Kosovu i Metohiji, kako u sredinama u kojima žive Srbi, tako i u svim ostalim delovima Kosova i Metohije.
"Uz pomoć resornog ministarstva, kao i Elektroprivrede Srbije i Elektromreže Srbije, nađeno je rešenje koje će obezbediti, pre svega energetsku sigurnost na Kosovu i Metohiji, kako u sredinama u kojima žive Srbi, tako i u svim ostalim delovima Pokrajine," naveo je Pavićević.
Prema Pavićevićevim rečima, a prenosi Beta, nova srpska firma baviće se distribucijom električne energije, kao i održavanjem sistema u tom segmentu, tako da više neće dolaziti do problema u snabdevanju električnom energijom. Na celom Kosovu sistem prenosne mreže biće objedinjen radi nesmetanog funkcionisanja prenosa električne energije.
Informacije o razgovorima u Briselu za javnost tek nakon postizanja dva sporazuma
Prve izjave srpske strane u vezi sa postizanjem dogovora o struji, ali i o samom boravku srpske delegacije u Briselu, odnosno razgovorima sa kosovskom delegacijom, u javnosti su se pojavile čitav dan nakon postizanja sporazuma, a nakon što je ova vest prvobitno objavljena u kosovskim medijima. Takođe, danas je osvanula i vest da su dve delegacije sinoć postigle još jedan značajan dogovor o slobodnom kretanju koji se odnosi na beogradski aerodrom Nikola Tesla i još pet graničnih prelaza između Srbije i trećih zemalja, prema kojem će žitelji Kosova na osnovu kosovskih putnih dokumenata moći preko Srbije da putuju u treće zemlje preko ovog aerodroma i kopnenih graničnih prelaza sa Hrvatskom i Mađarskom. Vest se poziva na potvrdu od portparolke šefice evropske diplomatije, Maje Kocijančić.
Na drugoj strani, iz Kancelarije kosovskog premijera juče je u toku dana saopšteno da u Briselu boravi kosovska delegacija na čelu sa Editom Tahiri, u kojoj se još nalaze i šefica Administrativne kancelarije za Severnu Mitrovicu, Adrijana Hodžić, kao i rukovodilac kosovske carine za integrisano upravljanje prelazima, Bekim Mehmeti. U saopštenju je naglašeno da delegacija vodi razgovore o "proceni toka primene briselskog sporazuma o prikupljanju carinskih prihoda na dva granična prelaza na Severnom Kosovu," ali i da će kosovska delegacija održati "bilateralne sastanke sa predstavnicima EU u vezi sa postignutim briselskim sporazumima o pitanjima energetike i telekomunikacija." Ipak, ni u ovom saopštenju nije pomenuto, međutim, da će se razgovori voditi sa srpskom delegacijom, kao ni to da će se razgovarati o slobodi kretanja, dok je u današnjem saopštenju iz iste kancelarije, sa druge strane, jasno naglašeno da je postignut sporazum o slobodi kretanja, ali i da se u Briselu razgovaralo o pitanjima carine, što se takođe nije pomenulo u jučerašnjem saopštenju.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.