Prvi i najvažniji prioritet je opstanak Srba na Kosovu, izjavila je u intervjuu FoNet-u predsednica Evropskog pokreta Srba na Kosovu, Rada Trajković, i ocenila da je Srbija zemlja bez strategije i da „politička šizofrenija“ ponašanja Aleksandra Vučića državi oduzima snagu da se bori za svoje prioritete.
Upitana šta je ostalo od suvereniteta Srbije na Kosovu, ona je odgovorila da u svakom Srbinu živi Srbija i da bi vlast u Beogradu trebalo da shvati da je glavni zadatak da zadrži narod.
„Da učini i ustupke koji podrazumevaju kompromis sa vlastima u Prištini da to ne etiketiraju kao izdaju, jer sve što je moglo da se izda oni su već iz Beograda uradili, nego da shvate da prvi prioritet i najvažniji prioritet jeste opstanak Srba na tom prostoru“, objasnila je Trajković.
Ona je u razgovoru sa Zoranom Sekuliće, stanje na Severu Kosova opisala kao represiju i uspostavljanje najbrutalnijeg vojno-policijskog sistema.
Takvo vanredno stanje ne može da se stabilizuje, ukoliko se ne stabilizuje civilna vlast, a civilnu vlast dominantno treba da sačinjavaju Srbi zato što su većina, naglasila je Trajković.
Komrpomitacija Srba
„Mi smo imali privremene organe koji suštinski nisu imali institucionalne mogućnosti da funkcionišu“, podsetila je ona i naglasila da je Srpska lista, učestvujući u parlamentu u Prištini, legalizovala da je sva imovina na Kosovu vlasništvo Kosova.
Trajković smatra da se sve ovo ne bi dešavalo da „neko nije povukao srpsku policiju, svukao uniforme i ostavio goloruki narod“.
„I plus, imali ste Banjsku gde je upala jedna grupa vođena Radoičićem“, podsetila je ona i konstatovala da su svi ovi potezi, kojima je naneto zlo srpskom narodu, „bili u funkciji komrpomitacije Srba na Kosovu i etiketiranja čitavog naroda kao kriminogenog“.
Srbima su time oduzeti argumenati da svoju teritoriju i svoje pravo na opstanak štite kroz demokratske metode, nego „sada mi treba da trpimo zato što neko traži da Radoičić bude procesuiran“, naglasila je Trajković.
„Zamislite državu koja želi da zaštiti čoveka koji suštinski pripada mafiji“, dodala je ona i poručila da „zaista ne razume zašto to ne uradimo na način što bi možda dobili neke poene u smislu kredibiliteta koji bi mogli da povratimo i kao država i kao narod“.
ZSO u fijoci Aljbina Kurtija
Upitana da li je u sadašnjoj situaciji važnije pitanje statusa ili položaja Srba na Kosovu, Trajković je uzvratila da je to uzajamno povezano i predočila da se „ljudi, kada ostanu bez države, vrlo teško adaptiraju na okolnosti da im država nije prisutna“.
Prema njenoj napomeni, i ono na šta imamo pravo, a to je decentralizacija i Zajednica srpskih opština, „stoji negde u fijoci Aljbina Kurtija“, koju on nikako ne prihvat2a da realizuje.
Trajković misli da je u takvim okolnostima „i od jedne i od druge strane“ stopirana primena nemačko-francuskog plana, ali primećuje da je Turska sve više prisutna na prostoru Kosova i Metohije.
Prema njenom objašnjenju, „Kurti sa Turskom više pravi dogovore, nego što je spreman da ih pravi sa Evropskom unijom i već jasno na površinu izlazi njegov antiamerikanizam“.
„Koliko Srbima znači ponos da brane svoju teritoriju i teritorijalni integritet“
Trajković stanje na Kosovu u ovom trenutku vidi kao status kvo, kao vrlo kompleksno i nejasno „što se tiče odgovornosti i Beograda i Prištine prema nemačko-francusko planu“.
Na opasku da se položaj Srba na Kosovu pogoršava, a da vlast u Srbiji pažnju javnosti skreće na druge teme, poput litijuma, ona je rekla da to zavisi od toga „koliko javnosti znači Kosovo. koliko Srbima znači Kosovo i koliko Srbima znači ponos da brane svoju teritoriju i svoj teritorijalni integritet“.
„Srbija je zemlja bez strategije. Ta politička šizofrenija ponašanja Vučića je nešto što oduzima snagu države da se bori za svoje prioritete“, upozorila je Trajković.
Ona veruje da Vučić i Ana Brnabić proteklih dana aktivno i agresivno lobiraju za litijum zato što je otpor naroda veliki, a krugovi koji vode litijum i ta korporacija je vrlo moćna i vrlo mračna“.
Ona im je najverovatnije kazala „obećao si, smiri narod“, protumačila je Trajković i procenila da bi ta korporacija, u suprotnom, vrlo značajno mogla da utiče na Vučićevu političku budućnost.
Na pitanje zašto slične reakcije građana nema i kada je u pitanju Kosovo, ona je odgovorila da u protestima naroda za vodu, vazduh i zemlju, vidi perspektivu da ta „masa, ukoliko odnese pobedu, može da ispostavi i mnogo šire zahteve.
Misli, pri tome, na Kosovo, za koje kaže da nije ispunilo elemente koji bi ga kandidovali da bude priznato kao de fakto nezavisna država.
Trajković naglašava i da Srbija, kao zemlja koja je okružena članicama NATO, treba da učini sve da bi postala deo te porodice, kao i da prihvati vrednosti Evropske unije.
Ona nikada ne bi prodavala oružje Ukrajini, ako bi znala da bi ginuli ruski vojnici, mada kaže da ga ne bi prodavala ni drugoj strani.
Vrlo bi rado, međutim, „uvela sankcije Rusiji u smislu onoga što je zahtev Evropske unije i njene spoljna politika“
„Kurti je postao teret“
Dodaje, istovremeno, i da na Kosovu, ni sa jedne, ni sa druge strane, ne postoji iskrena podrška evropskim načelima i precizira da je na delu nova osveta koja se ogleda kroz teror nad Srbima, dok je „jadno kosovsko pravosuđe potonulo u etno pravosuđe“.
Na pitanje kakva budućnost čeka Srbe na Kosovu i kako vidi perspektivu odnosa Prištine i Beograda, ona je odgovorila da „mi ne možemo da pobegnemo jedni od drugih“.
„Mi možemo da se odlučimo na niz osveta, mi da se svetimo njima, pa onda da se oni svete nama“, ali su neophodni mir i stabilnost za sve građane Kosova, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost.
„Kurti je postao teret i računam da će neki odgovorni ljudi Albanci, kroz izbore, razumeti da nam je budućnost zajednička, jer živimo na jednom prostoru“, zaključila je Trajković.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.