Pala Vlada Kosova, nema demarkacije

16:55 – Tači raspustio Skupštinu

Nakon pada Vlade, predsednik Kosova, Hašim Tači, potpisao je dekret o raspuštanju Skupštine. 

14:30 – Pala Vlada Kosova, nema demarkacije

Skupština Kosova upravo je izglasala nepoverenje Vladi Ise Mustafe. "Za" je glasalo 78 poslanika, 34 bilo je protiv i tri poslanika bila su uzdržana. Ovim su gotovo dve godine duge spekulacije o rušenju vlade i prevremenim izborima danas konačno postale stvarnost.

Za nepoverenje Vladi glasali su, kako mediji iz Prištine prenose, poslanici opozicije, ali i stranke do skoro vladajuće koalicije – Demokratske partije Kosova. RTK2 je, u međuvremenu, javila da su i poslanici Srpske glasali, takođe, za nepoverenje vladi.

Express je u međuvremenu objavio i listu poslanika koji su podržali rušenje Vlade Kosova. Listu pogledajte OVDE

U javnosti su od jutros pojačane spekulacije o datumu prevremenih izbora. Prema ustavnom roku, izbori se raspisuju najkasnije za 45 dana od raspuštanja parlamenta, te bi oni, prema još nepotvrđenim informacija, mogli da se održe 11., odnosno 18 juna.

Sednicu kosovske skupštine obeležila je rasprava bivših koalicionih partnera PDK i LDK, koji su se uzajamno optuživali za neuspehe sada već bivše vlade. Niko od poslanika Srpske, trećeg koaliconog partnera, nije govorio.

Još uvek nema reakcija međunarodnih predstavnika, koji su sve vreme snažno pozivali da se ratifikuje Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom, a što će biti obaveza koja će sačekati novu vladu.

Od kada su u avgustu 2015. godine, Crna Gora i Kosovo potpisali sporazum o "razgraničenju", kosovska opozicija se protivi ratifikaciji ovog sporazuma, smatrajući da se Kosovu "oduzima" preko 8 ha teritorije. Od početka oktobra iste godine započela je bojkot i sprečavala održavanje sednica parlamenta – upotrebom nasilja, uključujući i serijsko bacanje suzavca u samoj skupštinskoj sali, sprečavajući tako i sve do sad da se taj sporazum ratifikuje u parlamentu.

10:00 – PDK podržava predlog o nepoverenju Vladi Kosova?

U narednim minutima očekuje se početak sednice Skupštine Kosova na kojoj će poslanici glasati za inicijativu kosovske opozicije o nepoverenju vladi premijera, Ise Mustafe. Sednicu Skupštine uživo možete pratiti OVDE.

Prema najnovijim informacijama prištinskih medija, inicijativu opozicije bi mogla da podrži i stranka vladajuće koalicije Demokratska partija Kosova Hašima Tačija. Mediji prenose da je većina članova predsedništva ove stranke i parlamentarne grupe upravo na prethodno održanim internim sastancima podržalo predlog da se glasa za nepoverenje, ali i da će svoju konačnu odluku saopštiti na sednici.

U Prištini su prisutne jake snage Kosovske policije, a mediji izveštavaju da su dodatne jedinice ove policije stigle u Prištinu i iz drugih gradova.

Za sada nema detalja da li će i kako glasati predstavnici liste Srpske, koji su takođe jedna od stranaka vladajuće koalicije uz PDK, i Mustafinu Demokratsku ligu Kosova. Rano jutros, sa druge strane, potvrdili su da neće glasati za Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom, ukoliko se uopšte u Skupštini bude glasalo o ovom sporazumu.

Za rušenje vlade je, prenose mediji, potreban 61 glas.

00:30 – VRUĆE U PRIŠTINI: Danas sednica Skupštine pa Vlade, moguć preokret, demarkacija?

Vanredna sednica Skupštine Kosova sa jedinom tačkom dnevnog reda – smena Vlade Ise Mustafe – trebalo bi da počne danas u 10 časova. Međutim, prema prethodnim zvaničnim najavama, nakon toga je već planirano da se održi sednica ove vlade na kojoj bi bio razmatran tzv. Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom. Sudeći po najnovijim izveštajima medija iz Prištine, sada postoji mogućnost da će se sednica Vlade ipak održati pre početka skupštinske sednice kako bi Sporazum o demarkaciji bio prosleđen Skupštini na usvajanje. Ovi medijski natpisi usledili su posle sinoćnjeg telefonskog razgovora predsednika kosovske skupštine Kadrija Veseljija i zamenika pomoćnika američkog sekretara, Hojta Jia, tokom kojeg su razgovarali "o izričitom zahtevu" Sjedinjenih američkih država upućenom Skupštini da se sa procedurom o demarkaciji nastavi pre sednice o nepoverenju Vlade. Ranije su i iz američke ambasade u Prištini pozvali na hitnu ratifikaciju demarkacije, a Hojt Ji je i krajem prošle nedelje, o istom pitanju, takođe telefonom razgovarao i sa Isom Mustafom. Iako je sve izvesnija mogućnost prevremenih parlamentarnih izbora Mustafa sinoć najavljuje da je jun mesec Ramazana i da se tada zbog vernika koji poste – ne glasa. 

Veselji sa Jiom

"Predsednik Veselji razgovarao je sa američkim diplomatom o izričitom zahtevu Sjedinjenih američkih država – Skupštini da nastavi sa demarkacijom pre nego o nepoverenju vlade. U slučaju da se ne nastavi sa demarkacijom pre nepoverenja Vladi – treba tražiti drugi izlaz," saopšteno je iz kosovske skupštine. 

Veselji je, kako se dalje navodi, "uverio" visokog zvaničnika da Demokratska partija Kosova u potpunosti podržava poziciju SAD-a i da će preduzeti "sve neophodne mere kako bi se krenulo napred".

Ratifikacija demarkacije i borba protiv korupcije – uslovi za viznu liberalizaciju

Skoro pune dve godine postojeća vlada ne uspeva da, zbog protivljenja opozicije, ratifikuje Sporazum o razgraničenju sa Crnom Gorom. Upravo je ovaj sporazum uslov za ukidanje viznog režima za kosovske građane koje je pre gotovo tačno godinu dana predložila Evropska komisija. Drugi uslov je da Kosovo "ojača dokaze u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije".


RASPLET Kosovska vlada o ratifikaciji demarkacije i ostavci u sredu

Američka ambasada: Da se stavi tačka na rasprave i neslaganja

Ranije su iz američke ambasade u Prištini pozvali poslanike u Skupštini da ratifikuju Sporazum o demakraciji.

"Došlo je vreme da se stavi tačka na rasprave i neslaganja koja samo štete Kosovu, nanose štetu kredibilitetu Kosova u inostranstvu i otežavaju sposobnost građana Kosova da slobodno putuju. Ovaj sporazum je dobro, ispravno i korektno razgraničenje između dve veoma prijateljske susedne zemlje. Pozivamo Vladu da odmah ponovo podnese instrument ratifikacije Skupštini Kosova a poslanike da ga ratifikuju bez daljeg odlaganja. Vreme je da se stavi tačka na političku opstrukciju Republike Kosovo kako bi Skupština i Vlada mogle da počnu sa stvaranjem napretka na drugim vitalnim pitanjima u ime građana Kosova," saopšteno je u ponedeljak iz američke ambasade. 

Saopštenje je usledilo nakon odlaganja sednice Vlade koja je prvobitno trebalo da bude održana u ponedeljak.

Na sednicu su tada došli poslanici LDK i DPK, ali su izostali Mustafa i Veselji, koji su, kako su javili kosovski mediji, upravo bili na sastanku sa američkim ambasadorom, Gregom Delavijem.

Sastanci sa predstavnicima EU i ambasade SAD-a

Tokom jučerašnjeg dana Isa Mustafa i Kadri Veselji, ali i pojedini poslanici vladajuće koalicije LDK-PDK, u odvojenim sastancima u zgradi kosovske skupštine – razgovarali su ponovo sa Delavijem i šeficom Kancelarije EU, Natalijom Apostolovom. 

Od juče su, takođe, u javnost krenula i previranja među članovima postojeće koalicije LDK i PDK. I dok pojedini poslanici LDK tvrde da su jedinstveni i složni u pogledu usvajanja Sporazuma o demarkaciji i izglasavanju nepoverenja Vladi, poslanici njihovog koalicionog partnera navode da nisu protiv razgraničenja, već protiv "ove verzije sporazuma", kao i da "ne garantuju" da neće glasati protiv sadašnje vlade.

Pojedini poslanici Mustafine stranke, takođe, tvrde i da se demarkacija danas, ipak, neće naći na dnevnom redu Skupštine, dok je Veseljijeva PDK najavila i dva stranačka sastanka pre sednice Skupštine, a svoje članove pozvala da "ne napuštaju Kosovo i budu u pripravnosti".

Mustafa ne želi izbore u junu

Sve su izvesniji prevremeni izbori. Osim opozicije, sada i poslanici vladajuće koalicije otvoreno govore o tome. Mustafa, ipak, ne želi izbore u junu. U sinoćnjoj izjavi za RTK rekao je da LDK ne želi izbore u junu zbog muslimanskog posta Ramazana.

"Ne slažemo se da izbori budu odloženi u junu, i u Ramazanu, jer ima muslimana koji poste i ne mogu da ih zovem u kampanju i da izlaze da glasaju," rekao je, dodajući da njihov koalicioni partner ima druge namere, kao i da žele da ostvare svoje političke ciljeve.

Glavna vest medija u Prištini od sinoć – za sada, ipak, nisu mogući parlamentarni izbori i sednica Skupštine kojoj je prethodila peticija sa 40 potpisa poslanika za izglasavanje nepoverenja ovoj vladi, već Sporazum o demarkaciji i njegovo prosleđivanje Skupštini. 

Medijski natpisi sa različitim infomacijama smenjuju se gotovo iz časa u čas, a zvaničnih informacija o mogućem sledu današnjih događaja za sada, još uvek, nema.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.