Predstavnici dela vanparlamentarne opozicije u Srbiji pozivaju na okupljanje prodemokratske opozicije oko rešavanja pitanja Kosova. U izjavi za RTK2 ističu da proces koji treba da odredi budućnost Srbije i Kosova treba da bude demokratski i otvoren.
Nemoguće je rešiti pitanje Kosova ako društvo nije uključeno, smatraju lideri dve vanparlamentarne opozicione stranke. Ističu da je u interesu Srbije da se Kosovo reši za najkraće moguće vreme, ali da trenutno nema volje da do normalizacije dođe.
Prema rečima predsednika Zajedno za Srbiju, Nebojše Zelenovića, pitanje Kosova treba rešiti na demokratski način, što trenutno nije slučaj. To je potrebno, smatra on, jer se u Briselu vodi dijalog kojim će biti “definisana budućnost, Kosova, Srbije i celog regiona”.
“Činjenica da se o tome polovina stanovništva ne pita ništa, a druga polovina uopšte ne učestvuje ni na koji način, mislim da je zabrinjavajuće i može da nas dovede u veliku opasnost”, ocenjuje Zelenović, dodajući da se to može izbeći ako Kosovo postane demokratsko pitanje, što “sada nije”.
Prema rečima Zelenovića, da nema otvorenosti pokazuje i nedavno potpisivanje Vašingtonskog sporazuma.
“Nakon potpisivanja sporazuma u Vašingtonu kosovski premijer je pred poslanicima objasnio šta je potpisao, a zatim se u opštinama na Kosovu vodila debata o tome. U isto vreme mi ovde u Srbiji ne znamo ništa, ni šta će da se potpiše, a onda kad je potpisano niko nije objasnio građanima šta se zapravo desilo”, kaže Zelenović.
Da se ovo pitanje ne rešava na pravi način ističe i predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić. Kako naglašava, proces je spor i nema spremnosti da se dođe do kraja što pre. Ipak, kako naglašava Vuletić, Kosovo nije teško rešiti ako se priđe “istinom i realnošću” koja postoji unazad 20 godina.
“Srbija je iz rata 1999. izašla kapitulacijom na Kosovu, nakon nacionalističke politike Slobodana Miloševića i rata kada su srpske vojne i policijske snage proterale skoro osamsto hiljada Albanaca”, kaže Vuletić dodajući da je nakon toga Srbija izgubila pravo na dalje upravljanje Kosovom.
Podseća da je od 1999. stvorena osnova za rešavanje kosovskog problema, od Rezolucije 1244 SBUN, zatim Ahtisarijevog plana koji je implementiran u kosovski ustav, sve do Briselskog sporazuma.
“Podržavam svaki mogući dogovor koji bi doneo konačno presecanja tog Gordijevog čvora”, ističe Vuletić i naglašava da je posebno važan deo Briselskog sporazuma u kome se kaže da Srbija i Kosovo neće ometati jedna drugu ka pristupanju EU.
“Poseban je problem što u Srbiji nije objašnjeno da Evropskoj uniji ne pristupaju države koje nisu nezavisne i mi se stalno vrtimo u krug”, ističe on.
Zajedno za Srbiju i Građanski demokratski forum dogovorili su se da im kao opoziciji u zajedničkom delovanju u fokusu, pored izbornih uslova, bude i rešavanje pitanja Kosova. Stoga, oni pozivaju prodemokratske opozicione stranke da se uključe u rešavanje kosovskog problema.
Smatraju da je potrebno da se dođe do otvaranja pitanja Kosova na jedan demokratski način, da svi budu uključeni i opozicija i građani, što trenutno nije slučaj.
“Želimo da se uključimo u taj proces iskreno verujući da je taj proces nemoguće rešiti ako svi nisu unutra, a onda ako su svi unutra da vidimo da li to može da se uradi tako što ćemo se mi u njega uključiti odmah”, kaže Zelenović dodajući da ako je opozicija unutra proces se može popraviti.
“Potrebno je vremena da građani znaju šta je to što se pred njih stavlja. Drugo, pošto to treba da bude demokratsko pitanje to znači da građani treba da se izjasne”, kaže Zelenović.
Prema rečima Vuletića, nedavni problem uvođenja taksi je pokazao koliku štetu trpi region, a posebno Srbija, jer se pokazalo da su takse odgovarale samo vlastima, a ne privredi i građanima.
“Ja sam jedino razočaran time jer se nije pojavila politička volja bar u Srbiji koja želi da dovede taj proces do kraja na najbrži mogući način”, kaže Vuletić.
“Ja bih voleo da ti ljudi mogu da razgovaraju bez posredstva predsednika SAD i EU, jer je to pre svega naš problem. Mislim da to nije nikakav problem ako postoji spremnost da se o tome razgovara u Prištini ili u Beogradu”, ističe Vuletić.
Kako se naglašava, pitanje Kosova se u Srbiji koristi kao veliki otvoreni problem za nerešavanje svih drugih problema jer se sa “tim pitanjem pokrije sve drugo”.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.