Nekakva istraga za nešto što se desilo pre 11 meseci pa su odjednom se sada setili da na taj način nešto istražuju

FOTO: Tanjug

„Iza nas je svakako jedan mnogo težak dan, ali sigurno nije prvi, a nije ni poslednji. Ono što vlada Republike Srbije mora da radi, kao što smo danas i radili, i zahvaljujem se svim ministrima na tome, to je da nastavimo da sprovodimo naše zadatke, planove, program, da nastavimo da radimo, i čini mi se dakle, u stvari, u danima kakav je ovaj iza nas treba da znamo da sutra moramo da nastavimo jače i moramo da nastavimo bolje, jer su veliki izazovi pred nama. I misim da je jedini odgovor na ovakvu regionalnu nestabilnost i bezumlje, u stvari, da Srbija nastavi da se razvija, da nastavi da bude stabilna i da bude centar, možda regionalnog razuma, stabilnosti i bezbednosti. Mi nećemo i čini mi se svakako ne smemo da nasedamo na provokacije i to je bila jedna od prvih stvari o kojoj smo jutros razgovarali sa predsednikom Republike i o kojoj smo razgovarali i na vladi jutros,“ – posle celodnevnih sastanaka, zajedno sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, rekla je srpska premijerka Ana Brnabić u večerašnjem obraćanju medijima.

Na stolice sa novinarima, seli su i ministri srpske vlade. U najnovijem jeku tenzija od kada je kosovska vlada uvela carinske dažbine prvo na 10, a potom i na 100 odsto za proizvode iz Srbije i BiH, jutros i novi dramatični skok, zbog kojeg je kompletno srpsko državno političko-vojno rukovodstvo u Beogradu bilo u gotovo celodnevnom zasedanju – pripadnici specijalnih policijskih snaga iz Prištine uhapsili su jutros tri lica u vezi sa istragom ubistva Olivera Ivanovića, dok četvrtog – viđenog trenutno kao najuticajnijeg Srbina na Severu – Milana Radoičića, nisu uspeli da pronađu.

„Jutros dok su oni u 4,5 ujutru upadali  ljudima u kuće, do zuba naoružani, mučili, privodili, maltretirali  i ljude i njihove porodice u sklopu nekakve istrage za nešto što se desilo pre 11 meseci, pa su odjednom se sada setili da na taj način nešto istražuju – mi smo se jutros spremali da položimo kamen temeljac za naučno-tehnološki park u Nišu. To je ta različita politika, to su ti različiti prioriteti,“ ovako srpska premijerka vidi, kako opisuje –  „retrogradnu politiku“, „politiku 19 veka“, ali i postojeću istragu Specijalnog tužilaštva iz Prištine za ubistvo Olivera Ivanovića, čija supruga inače od maja, radi u njenom kabinetu.

Evo drugog primera onoga što Brnabić vidi kao „različite univerzume“ Beograda i Prištine:

„Na dan kada su oni doneli odluku da podignu takse na 100 posto, taj dan mi smo bili u Novom Sadu sa evropskim omladinskim forumom u Novom Sadu sa omladinom širom Evrope, proglašavali koji će sledeći grad biti evropska prestonica mladih. Na dan kada su oni podizali takse na 100 posto. Kada su oni razmišljali o podizanju taksi, mi smo razmišljali i potpisali sporazum o izbegavnaju duplog oporezivanja sa Izraelom. Dakle, vi razumete koliko su to dva različita univerzuma, koliko smo mi okrenuti miru i stabilnosti i budućnosti o izgradnji i radu i mladima a koliko oni vode retrogradnu politiku?“

„Dakle ne smemo da nasedamo na provokacije, stabilnost je najvažnija, stabilnost je na prvom mestu za Republiku Srbiju, za naše građane i za ceo region,“ naglasila je Brnabić.

Tvrdi da će Vlada Srbije po svaku cenu čuvati stabilnost, osim „po cenu slobode i života naših ljudi na KiM-u“.

Premijerka se ipak nada da to nikada neće doći u pitanje.

Srbija će tražiti da se poštuju potpisani međunarodni sporazumi SSP (Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju) i CEFTA sporazum.

„Ono što ćemo dalje raditi i na čemu ćemo dalje insistirati je da pozovemo Evropsku uniju da konkretno reaguje na kršenje SSP-a od strane Prištine i samim tim, kršenje CEFTA-a. Mi ćemo svakako u ponedeljak podneti prijavu za postojanje povreda CEFTA-e i od UNMIK-a, pošto je UNMIK potpisnik CEFTA-e, otpočinjanje formalnih konsultacija, koje su obavezni prethodni postupak pre arbitraže. Čekaćemo odgovoro od UNMIK-a,“ zaključila je Brnabić.“

„Paralelno sa ovim, gledaćemo kako da pokrenemo postupak pred Evropskom unijom, tu ćemo naravno morati da sarađujemo sa zemljama članicama EU po osnovu kršenja SSP-a, a pored toga tu je važno napomenuti da u okviru SSP-a, jedna od najvažniji tačkih je svakako poštovanje fundamentalnih ljudskih prava.“

Tri najvažnije stvari

„Tri najvažnije stvari koje je Priština potpisala, kada su potpisali SSP je – prvo – izričita obaveza poštovanja i implementacija CEFTA sporazuma, drugo – izričita obaveza poštovanja svih dogovora sa Republikom Srbijom, pogotovu iz briselskih sporazuma, i treće – poštovanje fundamentalnih ljudskih prava, što, kada u potpunosti zabranite, praktično taksama od 100 odsto, da takozvani srpski proizvodi, mada je danas neverovatno da i proizvodi imaju svoju nacionalnost, bilo da su iz Srbije, bilo da su iz BiH, bilo da su kompanije sa većinskim srpskim ili stranim vlasništvom poizvodnje, sve je to ono što je sprečeno sada da ulazi na KiM. Onda je fundamentalno ljudsko pravo da obezbedite ljudima da kupuju proizvode koje žele, da imaju lekove, da imaju hranu i da ne pravite humanitarnu krizu koja će svakako da se napravi ukoliko se nastavi implementacija ovih taksi od 100 odsto.“

„Zadržaćemo stabilnost, nećemo nasedati na provokacije i nastavićemo da insistiramo na prvom pitanju, a to je pitanje taksi, koje mora da se vrati u normalu da bi se nastavili bilo kakvi razgovori sa Prištinom,“ zaključila je Brnabić.

Šta je srpski predsednik Aleksandar Vučić govorio, čitajte u: Igra na 100%

Detaljnije o današnjem danu čitajte u Hapšenja za ubistvo Olivera Ivanovića: Uhapšeno četvoro, za jednim osumnjičenim se traga, dokazi za još dve osobe

 



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.