Nagrade za BIRN i Anu Lalić

Mediji novinari novinar snimanje, kamera
FOTO: KoSSev

U znak obeležavanja Svetskog dana slobode medija, austrijski ogranak Reportera bez granica dodelio je BIRN-u godišnju nagradu za slobodu medija. Takođe, novinarka portala Nova.rs Ana Lalić ovogodišnji je laureat za nagradu Dojče Velea (Deutsche Welle) za slobodu govora.

BIRN

Regionalna mreža BIRN, nagrađena je za hrabrost u istraživačkom novinarstvu u istočnoj i Jugoistočnoj Evropi, a takođe i za posvećenost u borbi za ljudska prava, demokratiju i pravdu za žrtve ratnih zločina.

Nagrada je dodeljena i osnivačici i regionalnoj direktorki BIRN-a do 2018. godine Gordani Igrić, za doprinos u uspostavljanju BIRN mreže.

„Počastvovani smo ovim priznanjem naših austrijskih kolega. Nagrada je stigla u kritičnom trenutku za naš region gde su mediji neretko sputani političkim i poslovnim interesima kao i nedostatkom resursa za izveštavanje, posebno van granica svoje države“, rekla je direktorka BIRN mreže Marija Ristić.

Balkanska mreža za istraživačko novinarstvo BIRN pokrenuta je 2004. godine kao mreža organizacija na Balkanu sa ciljem promocije slobode govora, ljudskih prava i demokratskih vrednosti.

BIRN ima svoje ogranke u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji, Rumuniji, Srbiji i na Kosovu. Takođe obuhvata i uredništva u Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Moldaviji, Crnoj Gori, Poljskoj, Slovačkoj i Ukrajini.

Nagrada za slobodu medija austrijskog ogranka reportera bez granica The Press Freedom Award – A Signal for Europe, dodeljuje se svake godine vodećoj nevladinoj i neprofitnoj organizaciji koja štiti prava na slobodu i informisanje. Njena svrha je očuvanje nezavisnog i pluralističkog novinarstva i zaštita medijskih radnika.

Ana Lalić

Od 2015. godine, Dojče vele svake godine dodeljuje nagradu za slobodu govora osobi ili inicijativi koja je pokazala izuzetnu posvećenost ljudskim pravima i slobodi izražavanja u medijima.

Usred krize koronavirusa, DW je odlučio da oda počast za 17 novinara iz 14 zemalja, među kojima je i Ana Lalić.

“Oni predstavljaju sve novinare širom sveta koji su nestali ili uhapšeni ili im preti opasnost zbog izveštavanja o pandemiji COVID-19”, navode iz DW.

U obrazloženju navodi se da je Ana Lalić bila pritvorena zbog izveštavanja o nedostatku medicinske opreme u Kliničkom bolničkom centru Vojvodina.

“Oko 22 sata sinoć na vrata mi je zazvonilo šest pripadnika policije sa nalogom za pretres mog stana. U tom momentu pozvala sam mog advokata Srđana Kovačevića, iznenađena jer za 20 godina novinarske karijere nikad mi se nije dogodilo da budem privedena”, kazala je Lalić, opisujući momenat hapšenja 1. aprila. Kako je tada rekla, njen tekst je predstavljao apel nadležnima, a ne širenje panike, kako su je optuživali.

“Moj tekst je apel, jer nam se dogodilo nešto što se nikada u istoriji nije dogodilo. Nemojte da nas lažete, neću da učestvujem u tim lažima. Odbijam”, rekla je tada Lalić.

Lalić je u međuvremenu došla pod novi mogući pritisak, odnosno napad s obzirom na to da joj je pre dva dana nepoznata osoba isekla gumu na automobilu. Bio je to samo dan nakon što je poslala pitanja pokrajinskom sekretaru za zdravstvo Zoranu Gojkoviću o nagodbi koju je svojevremeno napravio sa Tužilaštvom zbog falsifikovanja lekarskog uverenja.

Jevtić čestitao Dan slobode medija: Pored lekara i novinarima posebna počast

Udruženje novinara Kosova objavilo album sa izjavama novinara koji su bili meta napada i pritisaka

UNS: 7 zahteva za vladu i jedan za specijalna tužilaštva Beograda i Prištine

SAFE Journalists: Osim napada registrovaćemo i ostale vrste pritisaka na one koji rade u javnom interesu

Udruženja: Pet minuta gromoglasne tišine da se podseti na težak položaj novinara

„U ratu s novinarima niko nije pobedio“, a „Kosovo mesto gde je i dalje opasno biti novinar“

Reporteri bez granica: Srbija pala na 93. mesto, Kosovo se popelo na 70.

Portal KoSSev pokreće edukativni serijal “OpisMEDIJavanje”

Mnogo primera solidarnosti i empatije, ali smo videli i da je čovek čoveku vuk



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.