SAFE Journalists: Osim napada registrovaćemo i ostale vrste pritisaka na one koji rade u javnom interesu

SAFE Journalists

Danas je Međunarodni dan slobode medija. Regionalna platforma za zagovaranje slobode medija i bezbednosti novinara – SafeJournalists.net koja okuplja šest strukovnih novinarskih udruženja na Balkanu je u svom današnjem proglasu još jednom upozorila na napade na novinare, koji su dodatno ubrzali tokom pandemije. „Zloglasni prvak je Srbija“, i ističu da su napadi samo deo konteksta jer statistika nije uključila druge forme pritiska na one novinare koji rade u javnom interesu, najavljujući da će ova mreža započeti da regustruje i ovakve slučajeve. Novinare su pozvali na solidarnost, da se odupru pritiscima, ali i da poštuju etički kodeks i standarde. Pravosudne institucije su pozvali da se odupru pritiscima i da se pridržavaju zakona, a građane da stanu uz profesionalne medije koji izveštavaju u njihovom interesu.

Podsećamo građane našeg regiona da sloboda medija odražava slobodu društva, kao i vlade da svaka zemlja mora poštovati sopstvenu posvećenost slobodi medija i omogućiti okruženje u kojem novinari mogu da rade bez straha od cenzure, gubitka posla, zastrašivanja i bez straha za život

Regionalna platforma za zagovaranje slobode medija i bezbednosti novinara – SafeJournalists.net – zabeležila je porast različitih vrsta pritisaka i zastrašivanja medija i novinara na Zapadnom Balkanu, posebno u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

„U 2019. godini naša baza podataka zabeležila je 134 incidenta u regionu – 30 napada na novinare, 42 pretnje smrću i teškim telesnim provredama, 40 drugih vrsti pretnji novinarima, 17 napada na medijske kuće i organizacije i 5 pretnji protiv njih. Kao i prethodnih godina, kada je u pitanju zastrašivanje novinara i medija, zloglasni prvak 2019. godine je Srbija sa ukupno 67 zabeleženih incidenata, a slede BiH – 36 i Kosovo sa 21 zabeleženim incidentom“.

Početak mapiranja i ostalih vrsta pritiska
Nažalost, zabrinjavajući trendovi koje je zabeležila naša mreža i druge organizacije koje se bave slobodom medija, u 2019. godini su se ubrzavali tokom pandemije Covid-19 – prva četiri meseca 2020. godine obeležila su 56 incidenata, više od pola u Srbiji. Međutim, prilikom procene nivoa slobode medija ovi brojevi su samo deo konteksta, zato što ne uključuju porast različitih političkih, finansijskih, institucionalnih i pravosudnih pritisaka na medije i novinare koji građane regiona izveštavaju u javnog interesu. Zbog toga će naša mreža u 2020. početi sa registrovanjem i ovih negativnih uticaja.

Regionalna novinarska platforma nastaviće da prati i beleži ograničenja medijskih sloboda i ugrožavanja bezbednosti novinara i da javno reaguje i poziva vlast zbog odgovornosti za neprijateljsko okruženje u kojem novinari rade.

Uputili su ohrabrenje pravosudnim institucijama da se odupru pritiscima i da se pridržavaju zakona čime se osigurava sloboda medija i bezbednost novinara.

Pozvali su novinare da poštuju etički kodeks i standarde, podrže kolege, odupru se pritiscima i kontaktiraju platformu koju okuplja novinare u regionu ako su zastrašeni ili napadnuti.

„Na kraju, pozivamo građane da stanu uz profesionalne medije koji izveštavaju u njihovom interesu i pokažu potrebnu podršku i solidarnost. Ovo je posebno važno tokom pandemije Covid-19 kada se novinari svakodnevno suočavaju sa različitim rizicima kako bi građanima dostavili pravovremene, tačne i objektivne informacije koje mogu spasiti živote. Samo zemlja sa slobodnim medijima može biti zemlja sa slobodnim građanima i demokratskim društvom“, navedeno je u proglasu novinarskih sedišta u Skoplju, Beogradu, Podgorici, Prištini, Sarajevu i Zagrebu.

Regionalnu platformu SafeJournalist.net čine: Udruženje BH novinari, Sindikat medija Crne Gore, Hrvatsko novinarsko društvo, Udruženje novinara Kosova, Udruženje novinara Makedonije i Nezavisno udruženje novinara Srbije.

A srpska novinarska udruženja pozvala su danas sve novinare i medije da na Svetski dan slobode medija, u nedelju 3. maja, u pet do 12, isključe ton, zamrače ekrane i ćutke se pridruže međunarodnoj simboličnoj akciji „Pet minuta gromoglasne tišine“. Cilj ove akcije je da se nadležni i najšira javnost upozore na izuzetno težak položaj novinarstva u Srbiji.

Udruženja: Pet minuta gromoglasne tišine da se podseti na težak položaj novinara

„U ratu s novinarima niko nije pobedio“, a „Kosovo mesto gde je i dalje opasno biti novinar“

Reporteri bez granica: Srbija pala na 93. mesto, Kosovo se popelo na 70.

Portal KoSSev pokreće edukativni serijal “OpisMEDIJavanje”



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.