Bisljimi o otvaranju mosta: EU preti dodatnim merama ako se primene sporazumi kojima su posredovali

Bisljimi: Otvaranje mosta na Ibru nije unilateralna odluka Vlade Kosova niti nerešeno pitanje dijalogaBesnik Bisljimi
FOTO: KoSSev

Zamenik kosovskog premijera, Besnik Bisljimi, kazao je danas da otvaranje mosta na Ibru u Mitrovici nije unilateralna odluka Vlade Kosova niti nerešeno pitanje dijaloga. Osvrnuo se na posetu izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Kosovu, 19. juna, tvrdeći da mu je Lajčak tada preporučio razgovor sa lokalnim Srbima o otvaranju mosta ukoliko Kosovo ne želi ponovo da raspravlja o ovom pitanju u Briselu. Kaže i to da sada EU preti Kosovu dodatnim merama, i to zato što treba da se primene sporazumi kojima su sami posredovali. 

Bisljimi je naglasio da je otvaranje mosta osnovni uslov sporazuma kojim je posredovala EU.

„Pored toga, plan implementacije EU od 5. avgusta 2016. godine smatra otvaranje mosta ‘simbolom normalizacije odnosa između kosovskih Srba, kosovskih Albanaca i drugih zajednica'“, napisao je ovaj zvaničnik na mreži X.

Citirao je potom izveštaj Evropske Komisije za Kosovo iz 2020. godine.

„Radovi na mostu u Mitrovici su završeni i most treba da se otvori za saobraćaj bez daljih odlaganja ili prepreka.“

Ovo je, kaže, formulacija EU, ali naglašava da je sporazum postignut između Prištine i Beograda.

Tvrdi i to da mu je izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak, tokom poslednje posete Kosovu 19. juna, preporučio da o otvaranju mosta razgovara sa lokalnim Srbima, ukoliko Kosovo ne želi da se ovo pitanje rešava u Briselu.

„Tokom svoje poslednje posete Kosovu 19. juna, kada je razgovarao o mostu u Mitrovici, Lajčak je izjavio da, ukoliko Kosovo ne želi ponovo da raspravlja o ovom pitanju u Briselu, treba da razgovara sa lokalnim Srbima na severu o mogućim bezbednosnim implikacijama i njihovim povezanim zabrinutostima“.

Navodi i to da je Kvinta zatražila tehničke inspekcije mosta. Obe preporuke, kažu, ispunjene su, a sada EU „preti“ dodatnim merama ako se primeni sporazum kojim je posredovala.

U izveštaju Evropske komisije za Kosovo za 2023. godinu, u vezi sa pitanjem mitrovičkog mosta, navedeno je da su radovi odavno završeni i da se očekuje da će se Srbija „konstruktivno angažovati“ kako bi se most mogao nesmetano pustiti za saobraćaj, ali i to da: „Svaka odluka o otvaranju mosta mora biti usaglašena i koordinisana u Dijalogu, takođe je naglašeno.

Otvaranje mosta na Ibru posle 25 godina?

U toku su napori kosovskih vlasti da posle 25 godina otvore glavni most na Ibru.

Baš o ovom pitanju razgovarao je sinoć kosovski premijer Aljbin Kurti sa komandantom KFOR-a, Ozkanom Ulutašem.

Kurti, koji se juče javno usprotivio pozivu da se o mostu razgovara u Briselu, navodeći da je to „kosovsko pitanje“, jer je „u Briselu zaključeno 2017. godine“, kazao je komandantu KFOR-a da je otvaranje „ispravna, neophodna i korisna stvar“.

Sastanku su prethodili navodi američkog ambasadora u Prištini koji se usprotivio otvaranju mosta u ovom trenutku, odnosno kazao da postoji realan rizik i da bi to moglo da utiče na lokalnu zajednicu, ali i na bezbednost vojnika NATO-a, uključujući i američke vojnike.

„Ko ugrožava američke vojnike na Kosovu ne pripada Kosovu, niti će pripadati Kosovu“, reagovao je u međuvremenu predsednik opozicione AAK, Ramuš Haradinaj, kritikujući vlast u Prištini.

Neposredno pre sastanka stigla je i potvrda kosovskog ministarstva infrastruktre da je dostavljen preliminarni izveštaj o nosivosti konstrukcije mosta nakon prošlonedeljnih testiranja, te da je zaključeno da je isti stabilan, izdržljiv i funkcionalan.

Sa druge strane, juče je grupa žena sa Severa na mostu Karabinjerima uručila peticiju koju je, kako su naveli, potpisalo više od 400 žena u roku od 24 sata, a kojom od komandanta KFOR-a zahtevaju da ne otvori most.

Srbi su se na prošlonedeljnom protestu, nedaleko od ovog mosta aklamacijom izjasnili da su protiv njegovog otvaranja.

Anketa KoSSeva: Od skoro 1000 odgovora, 71,5% protiv otvaranja Ibarskog mosta



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.