
„Nakon sastanka sa bezbednosnim institucijama, predstavnicima NATO-a i KFOR-a tokom ove nedelje, biće poznate informacije u vezi sa tvrdnjama da se u Srpskim Pravoslavnim Crkvama na Kosovu krijumčari oružje“, izjavio je danas kosovski premijer Aljbin Kurti, prenosi prištinska Koha.
Ova se tema potegla nakon izjave poslanice Ališe Kerns na ovonedeljnom zasedanju parlamenta Velike Britanije, u kojoj je iznela optužbe na račun Srpske Pravoslavne Crkve, navodeći da ona učestvuje u švercovanju naoružanja.
„U Vladi su svesni, jer su se fuzilijeri tek vratili sa služenja u KFOR-u, da se oružje švercuje preko granice iz Srbije u pravoslavne crkve kolima hitne pomoći. Kada naše trupe postanu svesne toga i pokušaju da dobiju dozvolu da reaguju, (dobijanje prim, red.) dozvole traje predugo. Kada se dobije dozvola – kakvo iznenađenje — hitna pomoć se pojavila pred crkvom i opet iznela svo oružje“, kazala je ona tokom ove sednice.
Izjavu ove poslanice juče su odmah preuzeli prištinski mediji, ali i korisnici na društvenim mrežama, prvenstveno albanske nacionalnosti, tagujući pritom evropske i američke zvaničnike, kao i posrednike u dijalogu.
Pojedini albanski portali, pre svega GeoPost, preneli su vest uz video snimak i tvrdnju da on potvrđuje navode poslanice o švercovanju oružja.
Naglasili su da je reč o klipu koji je usnimljen 6. decembra prošle godine, odnosno kada su napadnute prostorije Opštinske izborne komisije u severnom delu Kosovske Mitrovice.
Čak navode i da je u ovom konkretnom slučaju „misiju krijumčarenja oružja“ izvršio nedavno uhapšeni Srbin M.M, za kojeg prištinske vlasti tvrde da je jedan od vođa Civilne Zaštite, koju je nedavno kosovska vlada proglasila za terorističku organizaciju, zajedno sa Severnom Brigadom.
Naglašavaju da su tada M. M. i drugi članovi Civilne zaštite komunicirali sa osobama u vozilu hitne pomoći, te da je u njemu bilo oružje.
Na snimku, međutim, nema prikaza crkve ili sveštenih lica.
Kasno sinoć usledila je i reakcija Eparhije raško-prizrenske, koja je navela da je reč o opasnoj optužbi kojom se kriminalizuje SPC, ali i koja se od strane pojedinih kosovskih medija koristi za širenje verske i etničke mržnje, što direktno ugrožava sveštenstvo, monaštvo i verske objekte.
Zatražili su hitnu proveru navoda poslanice, ali i oglašavanje KFOR-a, a u vezi dva moguća ishoda najavljuju mere: ili najstrožije kažnjavanje crkvenih lica u slučaju da KFOR potvrdi njihovu umešanost, ili zahtev da se ova poslanica javno izvini.
Iz KFOR-a su se rano jutros i oglasili, uz navode da je Kraljevski bataljon fuzilijera tako nešto prijavio još prošle godine, ali da oni do takvih dokaza nisu došli.
„Događaj koji je spomenula članica Britanskog parlamenta odnosi se na 2022. godinu, kada je kraljevski bataljon fuzilijera bio raspoređen na Severu Kosova, kao podrška misiji KFOR-a“, naveli su iz ove misije.
„Navodno ilegalno prisustvo oružja prijavljeno je štabu KFOR-a, ali nakon dalje istrage kako bismo to potvrdili – nije bilo dokaza za ono što je prijavljeno“, stoji u pisanom odgovoru za KoSSev uz naglasak:
„Ne postoje ni dokazi koji se tiču navodnog šverca koji se sprovodi preko administrativne pogranične linije između Kosova i Srbije u pravoslavne crkve vozilima hitne pomoći“.
Ipak, KFOR na kraju poručuje da za kompletnu informaciju:
„Ova vrsta aktivnosti pripada vladavini prava, što je u nadležnosti Kosovskih bezbednosnih organizacija“.
Upitan danas na konferenciji za medije, a nakon sednice kosovske vlade o ovome, kosovski premijer kaže da će održati sastanke sa predstavnicima NATO-a i KFOR-a, kao i sa bezbednosnim organima.
„Postoje informacije da Srbija koristi kola hitne pomoći za šverc oružja na Severu. Imaću sastanak sa predstavnicima NATO-a i KFOR-a i sa organima bezbednosti po ovom pitanju. Posle sastanaka moći ćemo da damo završnu reč. Sada prikupljamo informacije. Ovo pitanje će biti poznato u toku ove nedelje“, kazao je Kurti.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.