Zeri: Albanija postavlja kamere duž granice prema Kosovu kako bi obuzdala imigrante i kriminalne bande

FOTO: Zeri

Izvor: Zeri (Tekst je izvorno preveden sa albanskog, jučerašnje izdanje)

Albanija je postavila „sofisticiranu“ mrežu kamera duž svoje granice sa Kosovom, koju je obezbedila britanska vlada, u nastojanju da obuzda broj migranata koji idu u Ujedinjeno Kraljevstvo i kako bi pratila kriminalne aktivnosti u regionu, Saopštile su u sredu britanske vlasti, prenosi Zeri.

Prema britanskim vlastima i lokalnim albanskim medijima, albanski državljani bili su među 45.000 ljudi koji su 2022. godine doputovali u Veliku Britaniju gliserom u potrazi za bolje plaćenim poslom u poređenju sa susednim zemljama, poput Grčke ili Italije.

Mnogi na kraju rade u kućama za uzgoj kanabisa do dve godine kako bi vratili novac koji duguju trgovcima.

Visoki britanski zvaničnici su ranije nazvali priliv Albanaca „invazijom“, što je izazvalo diplomatske tenzije sa Tiranom, koja ih je optužila da „izdvajaju“ Albance u „političke svrhe“.

Novopostavljena mreža – koja je koštala 1,86 miliona evra – takođe uključuje flotu dronova i kamera koje se koriste za identifikaciju registarskih tablica automobila.

Dronovi će omogućiti vlastima da prate migrante koji prolaze kroz planinska područja severne Albanije, koje policija teško prati, dok će kamere pomoći albanskim sistemima da identifikuju britanska vozila koja koriste kriminalci, a koja pokušavaju da izbegnu otkrivanje od strane lokalne policije,  navodi se u saopštenju koje je imejlom poslala agenciji Asošijeted pres britanska ambasada u Tirani.

Britanski ministar za borbu protiv ilegalne migracije Majkl Tomlinson, koji je boravio u Tirani, razgovarao je u utorak sa ministrima unutrašnjih poslova Albanije i Kosova, Tauljantom Balom (Taulant Balla) i Dželjaljom Svečljom (Xhelal Sveçla), o zajedničkim naporima u borbi protiv „ilegalne imigracije“.

Tomlinson je rekao da je partnerstvo sa Albanijom „reper za to kako želimo da radimo sa partnerima na globalnom nivou“, dodajući da skoro nijedan Albanac ne ulazi u Veliku Britaniju malim čamcima.

„Imamo odlične rezultate, ne samo u smanjenju ilegalnih migracija u Veliku Britaniju, već i u pružanju mogućnosti Albancima da ostanu i napreduju u svojoj zemlji. Naš rad na zaustavljanju brodova ne počinje od Lamanša – počinje od izvora“, kazao je.

Albanci ne mogu da podnesu zahtev za azil u Ujedinjenom Kraljevstvu.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.