Kongresmenka pisala Blinkenu: Kritikuje Kurtija, potrebne dodatne akcije, šta ćete preduzeti da bi se zaštitila prava Srba?

Kongresmenka pisala Blinkenu: Kritikuje Kurtija
FOTO: Rep. Claudia Tenney/X

„Potezi Aljbina Kurtija još jednom ugrožavaju mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu. Uprkos oštrim kritikama Stejt Departmenta, Kurtijevi postupci se nisu promenili“, oglasila se američka kongresmenka i kopredsedavajuća srpskog kokusa u Kongresu, Klaudija Teni. Obratila se pismom državnom sekretaru SAD – zahtevajući od Bajdenove administracije da preduzme dodatne akcije kako bi prava Srba na Kosovu bila zaštićena, te da se Kurti pozove na odgovornost.

Američka kongresmenka objavila je pismo koje je uputila Entoniju Blinkenu.

„Duboko sam zabrinuta zbog kontinuiranog maltretiranja Srba na Kosovu i izostanka akcije Bajdenove administracije“, poručila mu je.

Iako ceni nedavne izjave američke ambasade u Prištini i pomoćnika sekretara Džima O’Brajena, u kojima se šalju kritike na račun kosovskog premijera, kako navodi Teni, „čini se da ove izjave ne menjaju postupke premijera“.

„Uz poštovanje, tražim informacije o tome koje će poteze, ukoliko ih ima, preduzeti Stejt department kako bi osigurao poštovanje prava Srba na Kosovu, ukoliko premijer Kurti nastavi da se razmeće međunarodnim normama i suštinom Ohridskog sporazuma“, upitala je Blinkena kongresmenka.

Cenim oštar ton, ali…

Osvrnula se konkretno na nedavnu akciju Kosovske policije u kojoj su zatvoreni privremeni organi i druge srpske institucije na Severu Kosova, naglašavajući da je ona preduzeta bez koordinacije sa međunarodnom zajednicom.

„Kao što znate, kosovska vlada je poslednjih dana preduzela unitaralne akcije protiv srpske manjine na Kosovu, ugrožavajući mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu… Ovo ne samo da ignoriše tekući dijalog koji vodi EU, već i ugrožava mir i stabilnost u regionu, vojnike KFOR-a i građane Kosova“, poručila je.

Iako, kako kaže, ceni „oštar ton u reakcijama SAD-a, uključujući i napomenu da ovi postupci „podrivaju reputaciju Kosova kao pouzdanog međunarodnog partnera“:

„Čini se da ove izjave nemaju značajan uticaj na postupke premijera Kurtija“, još jednom navodi Tani.

Ona tvrdi da je reč o „podstrekačkim radnjama“ koje su zasnovane na „višegodišnjim provokativnim akcija“ Aljbina Kurtija.

Podsetila je i na svoje pismo poslato kosovskom premijeru u septembru prošle godine.

U pismu ga je „pozvala da deeskalira tenzije i radi na implementaciji Briselskog sporazuma iz 2013. kao odgovor na krizu koja uključuje nasilno postavljanje gradonačelnika, uprkos nedostatku učešća lokalnog stanovništva“.

Vreme za razmatranje kaznenih mera

Američka kongresmenka smatra da je „došlo vreme da se razmisli o primeni većeg pritiska na Kurtijev režim“:

„Uključujući razmatranje konkretnih kaznenih mera ukoliko se ovakvo ponašanje nastavi“.

Osim toga, kaže da bi KFOR trebalo da intenzivira napore da zaštiti Srbe u skladu sa svojim mandatom.

„Umesto da ostane pasivni posmatrač ili neutralni posmatrač, KFOR mora da zauzme proaktivniji stav povećanjem patrola i sprečavanjem teško naoružanih snaga kosovske specijalne policije da zastrašuju nenaoružane civile“, navela je.

Na kraju pisma kaže da se raduje odgovoru o „potencijalnim dodatnim akcijama koje bi Stejt department mogao da preduzme ukoliko premijer Kurti nastavi sa ovim jednostranim, provokativnim akcijama i nastavi da krši Ohridski sporazum“.

„Takođe se radujem što ću raditi sa vama na zaštiti prava srpske manjine na Kosovu“, navela je u pismu koje je ujedno poslala i ambasadorima SAD-a u Prištini, Beogradu i pomoćniku državnog sekretara SAD, Džimu O’Brajenu.

Ova američka kongresmenka oglašavala se i prethodnih godina, uglavnom kritikujući postupanje kosovskog premijera i njegov odnos prema Srbima na Kosovu.

2023. godine pisala je Kurtiju, tražeći od njega da raspiše nove izbore na Severu, ali i da povuče specijalne jedinice i formira ZSO.

Svega par meseci kasnije, ona je podnela predlog zakona sa zahtevom da se obustavi sva pomoć Prištini sve dok ne ispuni svoje obaveze koje proističu iz Briselskog sporazuma iz 2013. godine.

Oglasila se i nakon što je američki Stejt department odobrio Kosovu prodaju antitenkovskih raketa Džavelin, navodeći da je razočarana, te da se prodajom oružja Prištini „doliva ulje na vatru“.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.