Kao što je i najavljeno, zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Zapadni Balkan, Aleksandar Kasanof, doputovao je danas u Prištinu. On se sastao sa najvišim kosovskim zvaničnicima – najpre sa Vjosom Osmani, a potom i sa Aljbinom Kurtijem.
Ovo je inače njegova prva poseta regionu, ali i Kosovu otkad je ovu dužnost preuzeo krajem jula ove godine od Gabrijela Eskobara.
O sastanku sa ovim zvaničnikom najpre je izvestio kabinet kosovske predsednice. U društvu američkog zvančnika bio je i ambasador ove zemlje na Kosovu, Džefri Hovenijer.
Razgovaralo se, kažu, o daljem jačanju savezništva sa SAD-om, te značaju bliske saradnje u ispunjavanju strateških ciljeva.
Osim toga, bilo je reči i o, navode, mogućnostima produbljivanja saradnje u različitim oblastima od zajedničkog interesa, kao što su „odbrana i bezbednost“.
„Osmani je izrazila duboku zahvalnost za kontinuiranu podršku SAD-a Kosovu, ističući potrebu za strateškim dijalogom sa SAD-om, što je važan korak ka jačanju partnerstva – zahtev koji predsednica Osmani zastupa već godinama“, naveli su.
Najzad, ukazala mu je i na, kako kažu, važnost članstva Kosova u NATO-u.
A u vezi sa tim, tvrde, integrisanost Kosova u Severnoatlantski savez jača bezbednost, ali i doprinosi stabilnosti regiona.
Iz kosovskog predsedništva nisu naveli šta je američki zvaničnik kazao na ovom sastanku.
Sastanak sa Kurtijem
„Kosovo i SAD dele zajedničke vrednosti i ciljeve“, poruka je Aljbina Kurtija nakon sastanka sa Kasanofom, koji je usledio posle njegovog susreta sa Osmani.
Kosovski premijer se zahvalio na doprinosu SAD-a, ali i na, kaže, „oslobođenju, nezavisnosti i razvoju naše zemlje“.
Tema je bila i dijalog sa Beogradom, a koji se vodi pod okriljem EU.
Kurti mu je rekao da je Kosovo konstruktivna strana u tom procesu.
Ukazao je, tvrdi i na „potrebu pune i što brže implementacije Osnovnog sporazuma iz Brisela i Implementacionog aneksa Ohrida“.
„On je dodao da sa Sjedinjenim Američkim Državama delimo zajedničke vrednosti i ciljeve, kao prijatelji, saveznici i partneri, što se ogleda i u želji i u percepciji samih građana naše zemlje. Premijer Kurti je zahvalio Sjedinjenim Američkim Državama na saradnji u oblasti ekonomije, energetike, bezbednosti i šire. Takođe je istakao demokratski, ekonomski i društveni napredak koji je naša zemlja zabeležila tokom ovog mandata vlasti, pri čemu je istakao značaj bezbednosti i vladavine prava“, kazali su iz Kurtijevog kabineta.
I on se osvrnuo na značaj članstva Kosova u međunarodnim organizacijama.
„Govoreći o bilateralnim odnosima, premijer Kurti se osvrnuo na mogućnosti saradnje sa novim izaslanikom Aleksandrom Kasanofom, kao i našim evropskim partnerima nakon održanih izbora i novim komesarima. On je u tom pogledu dodao značaj članstva Kosova u međunarodnim organizacijama i bilateralne saradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama“.
A kada je reč o regionalnoj saradnji, u susret samitu Berlinskog procesa narednog ponedeljka, Kurti je govorio o potrebi „sprovođenja sporazuma o slobodnom kretanju između Kosova i Bosne i Hercegovine“.
I na ovom sastanku je prisustvovao Hovenijer, ali i zamenik kosovske ministarke spoljnih poslova i dijaspore, Krešnik Ahmeti.
Kao ni u saopštenju kosovske predsednice, Kurtijev kabinet takođe nije saopštio šta je Kasanof kazao na sastanku.
Oglasio se i Hovenijer
O Kasanofovoj poseti kratko se oglasio i američki ambasador u Prištini. Ističe da je ovog američkog zvaničnika dočekao sa zadovoljstvom.
„Radujemo se produktivnoj poseti, koja će pokazati našu dugoročnu podršku narodu Kosova, baviti se zajedničkim izazovima i težiti napretku na evropskom putu Kosova kao suverene, nezavisne i multietničke države“.
Još uvek nije poznato do kada ovaj američki zvaničnik ostaje na Kosovu.
Inače, Kasanof je juče boravio u Beogradu u sklopu posete regionu. Tamo se sastao sa predsednikom Srbije i ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem, koji su mu se, između ostalog, požalili na „nepodnošljiv položaj“ Srba na Kosovu, okrivivši za to „nasilne poteze Prištine“.
Ovaj visoki američki zvaničnik pre dolaska u Beograd, boravio je u Bosni i Hercegovini.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.