Godina pandemije: Izgubljeno 50.000 radnih mesta i pao kvalitet obrazovanja

Foto: Kosovapress

Pored javnog zdravlja, pandemija je nesumnjivo imala značajan uticaj na ekonomsku krizu na Kosovu, pad kvaliteta obrazovanja, zatvaranje preko 10 hiljada preduzeća i gubitak preko 50 hiljada radnih mesta.

Ovo je rečeno na okruglom stolu koji je u sredu organizovao Institut za socijalna istraživanja „Paragon“ na temu „Uticaj pandemije kovid-19 na tržište rada, izazovi i očekivanja“, javila je agencija Kosovapress.

Florian Aliu iz ovog instituta tokom predstavljanja istraživanja naglasio je da je pandemija uticala na oko 150 hiljada radnika u privatnom sektoru koji još uvek imaju poteškoća sa obezbeđivanjem plata. Na povećanje prihoda u budžetu uticalo je povlačenje 10 odsto od Trusta.

„Uticaj pandemije izražen brojevima pokazuje da je blizu 50.000 radnika ostalo bez posla, a blizu 10.000 malih i srednjih preduzeća bankrotiralo. Ali preko 150.000 radnika i dalje se suočava sa poteškoćama u platama. Državni prihodi su se povećali ublažavanjem mera i pomoći iz ekonomskih paketa. U januaru 2020. godine carinski prihodi su 111 miliona evra, dok u januaru 2021. imamo porast na 123 miliona eura carinskih prihoda. Ovo dolazi kao rezultat uvođenja na tržište 200 miliona evra od Trusta, povećanje potrošnje i osnaživanje potrošača“, naglasio je.

Arian Vranica iz kosovskog Udruženja ugostitelja, rekao je da je za 64 odsto pao prihod u ugostiteljstvu ili, kako je rekao, 20 miliona štete u ovom sektoru zbog mera štednje koje su preduzete kako bi se sprečilo širenje kovid-19.

Vranica je takođe rekao da je 11 hiljada radnika ostalo bez posla u ugostiteljstvu.

„Prema javnim podacima Agencije za Statistiku, u drugom kvartalu 2020. godine imamo pad od 64 odsto prometa kao sektor, gde u brojkama ispada da smo oko 20 miliona evra pretrpeli štetu. Ova cifra je velika s obzirom na uticaj ugostiteljskog sektora na ekonomiju zemlje, imajući u vidu da smo na trećem mestu među najvećim poslodavcima u zemlji […], stoga je od početka do sada trebalo da bude proaktivniji pristup prema tako razvijenom sektoru. Šteta nije bila samo ova. Takođe smo imali izveštaj o istraživanju koji smo sproveli 23. novembra 2020. godine, i ovi podaci su prilično uznemirujući kada smo videli da je 89 odsto preduzeća do oktobra poslovalo sa gubitkom, samo 11 odsto njih je bilo u profitabilnom stanju“, naglasio je Vranica.

Fisnik Dukoli iz Instituta „Paragon“ rekao je da su u ovom godišnjem periodu pandemije kovid-19 imali pad kvaliteta obrazovanja i čitavog ekonomskog lanca, zatvaranjem preduzeća i gubitkom radnih mesta.

Dukoli je rekao da je su pored gastronomije, građevinarstvo, proizvodni sektor, i medijski sektor na Kosovu pretrpeli veliku štetu.

„Nesumnjivo je da je pandemija kod nas, kao i u celom svetu, značajno uticala na ekonomsku krizu, pogađajući gotovo sve sektore našeg života, negde manje, a negde više. Međutim, od ove pandemije, kvalitet u obrazovnom sektoru se značajno smanjio, kao i efikasnost u službama države i lokalne uprave. Pandemija je negativno uticala na čitav ekonomski lanac, pogađajući sve starosne grupe i aktivne zaposlene na tržištu rada u privatnom sektoru, što se manifestovalo zatvaranjem preduzeća, ali i gubitkom radnih mesta. S obzirom na to da Kosovo ima tržište rada uglavnom u pružanju usluga, ispostavilo se da su najviše pogođeni sektori gastronomije i građevinarstva, ali je veliki negativni uticaj bio na proizvodnji, transportu, turizmu, agrobiznisu i tržištu medija,“ rekao je Dukoli.

Neke od preporuka nadležnim institucijama, za koje ovaj institut smatra da su validne, jesu izgradnja snažnog zdravstvenog sistema, jačanje šeme socijalne i ekonomske zaštite, povećanje sistema zaštite radnika i njihovih prava, kao i mobilizacija finansijskih resursa za ekološku transformaciju privrede.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.