Borelj sa Vučićem i Kurtijem o hitnim rešenjima za krizu; Evropa ne može da ima još jedan sukob na svom tlu

Vučić Kurti Borelj
FOTO: JosepBorellF/ Twitter

„Sa ratom u Ukrajini, Evropa ne može imati još jedan sukob na svom tlu. Odgovornost je na stranama da to izbegnu u korist svog naroda, koji će najviše izgubiti ako se trenutno eskalaciono ponašanje ne preokrene“, poruka je visokog predstavnika Evropske unije, Žozepa Borelj Beogradu i Prištini.

Žozep Borelj, sastao se danas odvojeno sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem i kosovskim premijerom, Aljbinom Kurtijem na marginama Pariskog mirovnog foruma.

Nakon obraćanja predstavnika Beograda i Prištine upravo u vezi sa ovim sastankom, oglasili su se i iz Evropske unije.

Osim Borelja, sastanku sa Kurtijem, pa sa Vučićem, prisustvovao je i izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak.

„Cilj sastanaka je bio da se odgovori na kritične izazove u odnosima između Kosova i Srbije. Razgovori su se fokusirali na pomoć stranama da pronađu hitno potrebna rešenja za trenutnu krizu i održavanje mira i stabilnosti na terenu“, poručili su iz EU.

Borelj je kazao da strane moraju konstruktivno da se angažuju i pokažu spremnost za kompromis, ali i da poštuju svoje obaveze preuzete u sklopu dijaloga.

„Trenutno geopolitičko okruženje čini još imperativnijim prevazilaženje nasleđa prošlosti i angažovanje u smislenim pregovorima o onome što je zaista važno za Kosovo, Srbiju, njihov narod i ceo region – a to je normalizacija odnosa između dve strane kao ključni faktor za njihovo napredovanje na evropskom putu“, dodao je Borelj.

Imao je i konkretne zahteve s ciljem prevazilaženja novonastale sitaucije, a koji su u prethodnim danima neretko mogli da se čuju sa zapada.

„Srbi sa Kosova bi trebalo odmah da se vrate u kosovske institucije i da nastave sa vršenjem svojih dužnosti, a Kosovo bi trebalo da uskladi svoje postupke u vezi sa registarskim tablicama sa ranijim sporazumima iz Dijaloga i bez daljeg odlaganja pokrene pregovore o uspostavljanju Asocijacije/Zajednice opština sa srpskom većinom“, poručio je Borelj.

Borelj je ujedno ukazao na važnost suzdržavanja od bilo kakvih jednostranih akcija i zapaljive retorike.

„Sa ratom u Ukrajini, Evropa ne može imati još jedan sukob na svom tlu. Odgovornost je strana da to izbegnu u korist svog naroda, koji će najviše izgubiti ako se trenutno eskalaciono ponašanje ne preokrene“, kazao je Borelj.

Ujedno precizira da će nemogućnost da se brzo ispune obaveze i dođe do deeskalacije imati štetne posledice pre svega za ljude na Kosovu i u Srbiji, ali i na evropsku budućnost obe strane i njihov kredibilitet u očima evropskih i međunarodnih partnera.

Iz EU je potvrđeno da će visoki predstavnik u ponedeljak na Veću za spoljne poslove izvestiti zemlje članice EU o svojim diskusijama i dati svoju analizu situacije.

O sastanku sa Boreljom i Lajčakom prethodno su javnost izvestili i kosovski premijer i srpski predsednik.

Iz Kancelarije Aljbina Kurtija saopšteno je da su centralne teme njihovog sastanka bile dinamičnost dijaloga Priština-Beograd, primena odluke o registarskim tablicama, najnovija dešavanja na Kosovu.

Kurti je i danas naglasio da bi u centru dijaloga trebalo da bude okvirni sporazum za punu normalizaciju, a koji uključuje uzajamno priznanje.

Za francusko-nemački predlog koji su ovog leta predstavili Jens Plotner i Emanuel Bone, savetnici nemačkog i francuskog predsednika i koji ima podršku SAD i EU, Kurti je ponovio da on može da posluži kao „dobra osnova za dalju diskusiju“.

Govoreći o nedavnim dešavanjima na Severu Kosova, rekao je da je vlada kojom rukovodi pokazala odlučnost za vladavinu prava i posvećenost održavanju mira i bezbednosti.

Sa druge strane, predsednik Srbije je nakon sastanka sa Boreljom kazao da su mu i on i Lajčak rekli da nakon razgovora sa Kurtijem nisu optimistični.

Vučić je ujedno optužio Kurtija da pokušava svojim jednostranim potezima da suštinski i defakto protera Srbe sa svojih ognjišta.

Kazao je, međutim, da Srbi neće napuštati Kosovo i Metohiju, ali i da očekuje posebno komplikovanu situaciju posle 21. novembra, kada će se, prema odluci Prištine, započeti sa izricanjem novčanih kazni vozačima sa srpskim tablicama gradova na Kosovu.

Osvrnuo se i na najave Prištine o održavanju izbora na Severu Kosova a nakon što su svoje ostavke podneli gradonačelnici četiri opštine, navodeći da Srbi neće izaći na ove izbore.

Sastanci sa evropskim zvaničnicima održavaju se u vreme nove krize sa tablicama na Kosovu, a koja je nakon odluke Prištine da fazno sprovede odluku o preregistraciji kojom prvo opominje vlasnike automobila sa srpskim registarskim oznakama gradova na Kosovu da ih prebace na RKS, kulminirala izlaskom Srba iz kosovskih institucija.

Od dana kada se sa napuštanjem kosovskih institucija započelo, kosovski premijer Aljbin Kurti u više navrata apelovao je na srpsku zajednicu da se u njih vrate, premda još uvek odbijajući da ispuni njihove zahteve – povlačenje odluke o preregistraciji i formiranje Zajednice srpskih opština.

Međunarodni predstavnici listom pozivaju na hitnu deeskalaciju napetosti, koja podrazumeva da vlada u Prištini odloži rok za (pre)registraciju za narednih 10 meseci, a Srbi se vrate u kosovske institucije.

O najnovijoj krizi na Severu informišite se na našim tematskim stranicama Napuštanje institucija Tablice.

Beograd i Priština se i dalje za novonastalu situaciju uzajamno optužuju.

 

 

Pročitajte još:

Vučić: Na izbore Srbi neće izaći, situacija posebno komplikovana od 21. novembra

Kurti sa Boreljom i Lajčakom: Za nas je centar dijaloga „uzajamno priznanje“, osnova francusko-nemačkog predloga dobra

Osmani i Kurti sa Makronom: Optužili Beograd za destabilizaciju – „zastrašuje Srbe, podstiče kriminalne grupe“

Vučić: SL sama postavila uslove, nema povratka u institucije dok se ne ispune; Ne verujem da ću se sastati sa Kurtijem



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.