Bloomberg: Stvarni uticaj sporazuma potpisan dva meseca pred izbore u SAD-u ostaje neizvestan

Izvor: Bloomberg (Tekst izvorno preveden sa engleskog)

Pišu: Džastin Sink (Justin Sink) i Majkl Vinfri (Michael Winfrey)

Predsednik Donald Trump rekao je da su Srbija i Kosovo pristali na „ekonomsku normalizaciju“, što je, kako je on rekao, korak ka okončanju sukoba starog dve decenije. Ali dogovor nije doveo do toga da Beograd prizna svog suseda kao nezavisnu državu.

„Moja administracija predložila je novi način premošćavanja podele fokusiranjem na otvaranje novih radnih mesta i ekonomski razvoj“, ​​rekao je Tramp tokom sastanka sa liderima dve zemlje u Beloj kući u petak.

„Mislim da će imati fantastičan odnos“, dodao je.

Međutim, stvarni uticaj sporazuma sklopljenim pod Trampovim posredstvom, dva meseca pre predsedničkih izbora, ostaje neizvestan.

Sporazum poziva na sprovođenje prethodnih dogovora o avionskom transportu, železničkim vezama i autoputevima, navode zvaničnici Bele kuće. Međutim, oni su odbili da definišu „ekonomsku normalizaciju“. Sporazum takođe uključuje jednogodišnji moratorijum na napore Kosova da traži članstvo u međunarodnim organizacijama i na kampanju Srbije za povlačenje njegovog priznanja, istakli su zvaničnici.

Saopštenje koje je objavio Tramp nije obuhvatalo nikakve detalje o tome šta će sporazum podrazumevati mimo normalizacije veza između Kosova i Izraela i posvećenosti Srbije otvaranju kancelarije za trgovinu u Jerusalimu ovog meseca i preseljenju ambasade u Jerusalim sledeće godine.

Ričard Grenel, američki izaslanik za Srbiju i Kosovo, kritikovao je novinare na konferenciji za medije u Beloj kući, sugerišući da su „možda previše mladi“ da bi razumeli važnost sporazuma ili da bi on mogao da bude „previše komplikovan“ kako bi oni mogli da ga razumeju.

Ali Grenel se takođe mučio da objasni šta je dogovor suštinski promenio, ohrabrujući novinare da ga pročitaju i tvrdeći, netačno, da je on objavljen. Na nagovaranje savetnika za nacionalnu bezbednost Roberta O’Brajena, Grenel je istakao da sporazum zahteva od dve zemlje da međusobno priznaju diplome i profesionalne sertifikate.

Kada je od Bele kuće zatražen ceo tekst sporazuma, ona je odbila da ga dostavi. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u intervjuu nakon sastanka sa Trampom da je sa američkim predsednikom potpisao „bilateralni sporazum“, a ne sporazum koji uključuje Kosovo.

Dugotrajan balkanski spor

Spor na Balkanu traje otkad su dve strane ratovale početkom 1998. godine, a Kosovo deceniju kasnije proglasilo nezavisnost od Srbije. Spor nije blizu toga da bude rešen uprkos godinama borbe za pregovaračkim stolom. Kosovo zahteva da bude priznato kao suverena država, što Srbija odbija da učini.

Iako bi sprovođenje „ekonomske normalizacije“ moglo da pomogne uvećanju trgovine između dve nacije, priznanje i dalje ostaje centralno pitanje. Pomirenje je i ranije bilo neuspešno, kao kada je Kosovo uvelo taksu od 100 odsto na srpsku robu, koja je bila na snazi od 2018. do ove godine, u znak odmazde zbog napora beogradske vlade da joj uskrati ulazak u međunarodna tela, uključujući Ujedinjene nacije.

Američki zvaničnici pokušavaju da testiraju da li će bolje ekonomske veze dovesti do prodora.

„Vaša posvećenost stabilizaciji regiona i donošenju mira i prosperiteta u region je nešto što izuzetno cenimo“, rekao je Vučić Trampu na sastanku.

Ipak, Evropsku uniju, koja ima ulogu posrednika između balkanskih suseda, ova inicijativa je iznervirala. Zvaničnici EU navode da će SAD možda tražiti dublji sporazum, ali da su njihovi napori usmereni ka postizanju brze diplomatske pobede, a ne ka rešavanju spora.

Prethodno planiran sastanak u Beloj kući otkazan je kada je kosovski predsednik Hašim Tači optužen za ratne zločine, uključujući skoro 100 ubistava. Tači poriče optužbe.

Dogovor kojim se normalizuju političke veze od ključnog je značaja i za Srbiju i za Kosovo kako bi napredovali na putu ka članstvu u EU, za koji se nadaju da će moći da okonča decenije loših ekonomskih rezultata i iseljavanje miliona njihovih građana koji su otišli u bogatije zemlje u potragu za boljim životom.

Briselski sporazum o normalizaciji veza između Kosova i Srbije iz 2013. godine sklopljen je pod pokroviteljstvom EU, ali ga nikada nije potpisala nijedna od zemalja. Iako su neki delovi sporazuma primenjeni, obe strane tvrde da mnogi delovi i dalje nisu sprovedeni.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.