BLOG 558. dan epidemije: Epidemiološka karta EU – Balkan u crvenoj zoni

Korona - ilustracija
FOTO: Shutterstock

Skoro sve zemlje u regionu, osim Mađarske, nalaze se u crvenoj zoni na epidemiološkoj karti Evropske unije, koju je juče objavio Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), prenosi RTS. Na karti, koju ovaj centar objavljuje svakog četvrtka, nije uključeno ažuriranje stanja u Srbiji, dok je u regionu najgora situacija trenutno u Sloveniji, koja je označena tamno-crvenom bojom. Crvenom bojom označene su i cela Hrvatska, Rumunija, Bugarska, dok je Grčka većinski označena crvenom bojom, ali ima delova koji su označeni narandžastom. Najbolja epidemiološka situacija je u Mađarskoj, koja je većinski označena zelenom bojom, a manji deo je obojen narandžastom. U Srbiji svakodnevno u proseku oboli preko 7.000 ljudi, procenat smrtnosti prema poslednjim podacima je 89%.

Norveška ukinula sve restriktivne mere u borbi protiv koronavirusa

Norveška je ukinula sve restriktivne mere uvedene zbog pandemije koronavirusa, izavila je premijerka Erna Solberg, prenosi N1.

„Prošao je 561 dan otkad smo uveli najstrože mere u mirnodopskom periodu i sada je vreme da se vratimo normalnom životu“, rekla je Solberg i precizala da su sve mere ukinute danas u 16 časova, prenela je Hina.

Ukidanje mera fizičke distance omogućiće sportskim i kulturnim institucijama da se vrate punom kapacitetu, a normalno će, bez ograničenja, raditi i restorani i noćni klubovi.

U Norveškoj je jednu dozu vakcine protiv koronavirusa primilo 76 odsto populacije, a 67 odsto je potpuno imunizovano, pokazuju podaci nacionalnog Instituta za javno zdravlje, prenosi dalje N1.

Susedna Danska je sve restriktivne mere ukinula 10. septembra i od tada broj zaraženih u toj zemlji konstantno pada. Na dan ukidanja bilo ih je 557, a danas 382.

I Danska ima visoku nivo vakcinisanosti stanovnika. Imunizovano je 86 odsto starijih od 12 godina i 95 odsto starijih od 50 godina.

Kosovsko MZ: 84 nova slučaja infekcije, četvoro preminulo

Za poslednja 24 sata na Kosovu su zabeležena 84 nova slučaja zaraze koronavirusom, dok je broj testiranih 3.823, saopštilo je kosovsko ministarstvo zdravlja.

Od poslednjeg preseka stanja na Kosovu preminule su četiri osobe od posledica kovida-19, jedan muškarac i tri žene. Ukupan broj preminulih je 2.923.

Opširnije u posebnoj vesti.

Srbija: 6.462 nova slučaja zaraze, još 40 preminulih

Za poslednja 24 časa u Srbiji je od posledica kovida-19 preminulo 40 osoba. Zvanično su potvrđena 6.462 nova slučaja infekcije virusom korona, saopšteno je na sajtu Ministarstva zdravlja Srbije – covid19.rs.

Na respiratoru je 201 osoba, dok broj pacijenata na bolničkom lečenju nastavlja da raste i sada je 5.401.

Opširnije u posebnoj vesti.

Gračanica: Još tri osobe pozitivne na koronavirus

Prema najnovijim podacima, na području opštine Gračanica još tri osobe su inficirane koronavirusom, saopšteno je iz Kriznog štaba, prenosi RTV Kim.

U Nišu preminula 23-godišnja porodilja od posledica kovida

Porodilja iz Pirotskog okruga stara 23 godine, koja je zbog komplikacije sa kovidom-19 pre nekoliko dana porođena carskim rezom u Univerzitetskom kliničkom centru u Nišu, preminula je nakon što joj se naglo pogoršalo stanje, saopštila je ta zdravstvena ustanova.

U saopštenju je navedeno da je žena primljena u UKC Niš jer se, u devetom mesecu trudnoće, inficirala koronavirusom.

Opširnije u posebnoj vesti.

Škole u srpskim sredinama konačno počinju da rade

Nakon skoro mesec dana online nastave, škole u srpskim sredinama na teritoriji KiM, konačno će biti otvorene. U novoj odluci ministarstva prosvete Srbije o radu za sledeću nedelju, za razliku od prethodnih, ovog puta opštine na KiM nisu se našle u crvenoj zoni.

Tim za praćenje i koordinisanje primene preventivnih mera u radu škola koji funkcioniše u sklopu Kriznog štaba, doneo je danas odluku o radu škola od 27. septembra, tj. sledeće nedelje.

Opširnije u posebnoj vesti.

Za pet dana petoro mladih preminulo u kovid bolnici u Batajnici

U kovid bolnici u Batajnici u poslednjih pet dana bitku sa koronavirusom izgubilo je petoro mladih nevakcinisanih, od kojih je najstariji imao 26 godina, a nisu imali pridružene bolesti, izjavila je direktorka te zdravstvene ustanove Tatjana Adžić Vukičević.

Vukičević je za Tanjug rekla da je situacija u bolnici veoma teška i zabrinjavajuća, navodeći da sada u toj zdravstvenoj ustanovi, u odnosu na početak leta, ima čak do 20 puta više bolesnika.

Adžić Vukičevićeva naglašava da se svi vakcinisani oporave i imaju znatno lakše kliničke slike.

Povećan broj zaraženih kovidom verovatno je posledica okupljanja i proslava, kaže direktorka kovid bolnice u Batajnici.

Dodavanjem druge doze vakcine Džonson i Džonson povećana efikasnost na 94 odsto (CNN/N1)

Druga doza vakcine Džonson i Džonson protiv koronavirusa pruža 94 odsto zaštite od simptomatske infekcije, saopštila je kompanija, dodajući da se efikasnost dve doze ove vakcine može uporediti sa efikasnošću dve doze Modernine i Fajzerove vakcine.

Osim toga, kompanija je izjavila da je dodavanjem dodatne doze vakcine još više podigla imunitet, a takođe bi trebalo da pruži jaku zaštitu od infekcija, prenosi CNN.

Kompanija je objavila neke detalje studija koje se bave različitim aspektima vakcine Džonson i Džonson, i rekla da su, zajedno, pokazale da vakcina pruža dugotrajnu zaštitu koja se može pojačati dodatnim dozama.

„Naši veliki dokazi iz stvarnog sveta i faze tri potvrđuju da jednodozna vakcina Džonson i Džonson pruža snažnu i dugotrajnu zaštitu od hospitalizacija povezanih sa kovidom-19“, rekao je dr Matai Mamen, šef „Janssen Research & Development“ , navodi se u saopštenju.

„Naša jednodozna vakcina generiše snažne imunološke odgovore i dugotrajno imuno pamćenje. A, kada se primeni pojačivač (booster) vakcine Džonson i Džonson protiv kovida-19, snaga zaštite se dodatno povećava.“

Američka agencija za hranu i lekove (FDA) je još u februaru odobrila jednodoznu vakcinu Džonson i Džonson.

Ispitivanje faze dva koje je sprovela kompanija pokazalo je da je dodavanjem druge doze u razmaku od 56 dana obezbedilo 100 odsto zaštitu od ozbiljnog kovida-19 i 94 odsto zaštite od umerenog do teškog kovid-19 u SAD.

72 pacijenata leči se od kovida u bolnici u Peć
U Opštoj bolnici u Peći trenutno se na lečenju nalaze 72 pacijenta zaražena koronavirusom od kojih je 55 na terapiji kiseonikom, a šest na respiratorima. Petnaest pacijenata ima tešku kliničku sliku.
U poslednja 24 časa primljeno je 5 pacijenata na lečenje, dok je ukupan broj aktivnih slučajeva 332.
KP: Preko 600 kazni zbog kršenja mera

Kosovska policija tokom proteklog dana izrekla je 653 kazne zbog nepoštovanja epidemioloških mera u borbi protiv koronavirusa.

Perišić: U Nišu hospitalizovane četiri trudnice, jedna na intenzivnoj nezi

Direktor Univerzitetskog kliničkog centra Niš, Zoran Perišić, izjavio je da je u toj zdravstvenoj ustanovi hospitalizovano 165 kovid pacijenata, a među njima su i četiri trudnice i porodilje.

Perišić je za RTS rekao da se jedna od njih, koja ima samo 23 godine, nalazi na intenzivnoj nezi nakon porođaja carskim rezom i primer je kako može naglo da se pogorša stanje.

„Mlada žena, 23 godine, bez ikakvih bolesti u devetom mesecu trudnoće nažalost inficirala se kovidom. Stanje je bilo stabilno, odjednom se to pogoršalo i odlučili smo da se uradi carski rez“, rekao je Perišić.

Dodao je da se rodila zdrava devojčica od tri kilograma i 400 grama.

„Majku smo morali odmah da vratimo u šok sobu, jer joj je saturacija u roku od 15 minuta sa 90 pala na 70 procenata. Ona je sada takođe dobro i ide lagano ka oporavku“, naveo je Perišić.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.