BLOG 306. dan epidemije: Novi sojevi virusa doveli do uvođenja novih mera širom EU

Novi-soj-zatvaranje
FOTO: Slađana Đermanović

Zajedno sa vešću o početku vakcinacije širom sveta stigla je i vest o novim sojevima koronavirusa koji se lakše prenose a, kako se pretpostavlja, izazivaju veću smrtnost. Kako su dani prolazili, zemlje širom sveta počele su da primenjuju novi, ozbiljniji pristup prema novoj pretnji. I dok se čeka potvrda o prvom slučaju infekcije jednim od novih sojeva virusa na teritoriji Kosova, a koji su već registrovani u više od 60 zemalja – uključujući i Srbiju, Evropska komisija je pripremila strožija pravila za putovanje među kojima su obavezan negativan test ne stariji od 72 sata i karantin uz praćenje kontakata u narednih 14 dana za sve koji ulaze na teritoriju EU. Ujedno, mnoge zemlje širom Evrope samostalno su pribegle strožijim merama – u Austriji je karantin produžen, Francuska je upozorila karantinom i uvela strožije kontrole na granicama, dok Britanija razmišlja o uvođenju sličnih mera. Nemačka je uvela posebna pravila za ulazak u zemlju, a Grčka produžila zabranu ulaska građana koji nisu iz EU. Za to vreme, čeka se konačna potvrda proizvođača vakcina – da one štite i od novih sojeva virusa. Moderna je već dala pozitivan odgovor, dok stoji pretpostavka da isto važi i za ostale.

Vučić: Vlada rat za vakcine, u maju i novembru po 30 evra svima, penzionerima još 50 evra

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je za RTS da u svetu vlada pravi rat za vakcine, ali da se Srbija bori. Najavio je novi set mera za pomoć privredi. Svim građanima u maju 30 evra, 30 evra u novembru, a penzionerima još 50 evra, dodaje Vučić.

Više o tome u posebnoj vesti.

SZO preporučila način primene vakcine Moderna

Svetska zdravstvena organizacija preporučila je da se vakcina kompanije Moderna protiv kovida-19 ubrizgava u dve doze u razmaku od 28 dana, odnosno najviše 42 dana u izuzetnim okolnostima, prenosi Beta pisanje agencije Rojters.

Preporuka je da se Modernina vakcina ne primenjuje na trudnice, osim ako su trudnice zdravstvene radnice izložene virusu ili su takvog zdravstvenog stanja da su visokorizične na virus.

Predsedavajući savetodavne grupe SAGE Alehandro Kravioto rekao je novinarima u Ženevi da je glavna preporuka za vakcinu kompanije Moderna, „na osnovu sadašnjih elemenata“ da se „ubrizgava u dozama od 100 mikrograma ili 0,5 mililitara u razmaku do 28 dana“.

„Taj razmak bi se mogao produžiti na 42 dana, ali prema dokazima kojima raspolažemo ne više od toga“, naglasio je Kravioto.

Svetska zdravstvena organizacija najavila je da će preporuke za vakcinu Astrazeneke verovatno dati 8. februara.

Crnogorska Vlada odbila donaciju 10.000 kineskih vakcina

Crnogorska Vlada odbila je donaciju od 10.000 vakcina kineskog proizvođača Sinofarm, vlasnika Adriatic propertisa i Universal Capital Banke Petrosa Statisa, prenosi N1.

Vlada je, kako je saopšteno, odbila Statisovu donaciju, jer je „dogovoreno da svaka nabavka vakcine ide direktnim bilateralnim odnosima sa proizvođačima, odnosno sa zemljama iz koje dolaze vakcine“.

„Svaki drugi vid nabavke vakcine ili donacije ili bilo koji drugi vid dolaska vakcine u Crnu Goru zahteva dodatno proveravanje, odnosno poseban oprez“, kazala je ministrka zdravlja Jelena Borovinić Bojović.

Svetska zdravstvena organizacija, kako je istakla, upozorila je da svaka država mora da bude veoma oprezna kada je u pitanju donacija vakcina nekim drugim alternativnim kanalom ili putem.

„Mi smo imali i različite druge ponude ovakve vrste za nabavku vakcina, ali smo se, upravo zbog toga što želimo da ona bude proverena, kvalitetna, opredelili da vakcine dolaze u Crnu Goru direktnim konekcijama i međunarodnim bilateralnim ugovorima“, rekla je ona.

Statis je ponudio donaciju od 10.000 kineskih vakcina Sinofarm, a javnost je o tome obavestio predsednik Crne Gore Milo Đukanović.

Opozicione partije tvrde da je Vlada odbila Statisovu donaciju iz političkih razloga, posebno jer je od Srbije tražila pomoć u nabavci vakcina. Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar izjavio je u nedelju da mu se povodom pomoći za vakcine javila i „ministarka Crne Gore“, prenosi N1.

Ukupno 1.106 osoba zaraženo koronavirusom u ustanovama socijalne zaštite

U ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih registrovano je ukupno 1.106 zaraženih koronavirusom – 742 korisnika i 364 zaposlenih, saopštilo je Ministarstsvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Od početka epidemije evidentirano je 4.556 izlečenih korisnika ustanova socijalne zaštite i 1.968 zaposlenih.

Srbija 24 sata: Broj novoobolelih prešao 2.000, preminulo 19

Za poslednja 24 časa u Srbiji je od posledica kovida-19 preminulo 19 osoba, dok je na respiratoru njih 168. Zvanično su potvrđena 2.080 nova slučaja infekcije virusom korona, dok je broj pacijenata na bolničkom lečenju sada 4.379, saopšteno je na sajtu Ministarstva zdravlja Srbije, covid19.rs.

U poslednja 24 sata testirano je 13.488 osoba.

Opširnije u posebnoj vesti.

Priština 24 sata: 288 novih slučajeva zaraze, petoro preminulo

U poslednja 24 časa na Kosovu je registrovano 288 novih slučajeva zaraze koronavirusom, 5 osoba je preminulo, a 256 pacijenata je izlečeno, saopštio je kosovski Institut za javno zdravlje.

Od poslednjeg preseka stanja na koronavirus testirane su 1.842 osobe.

Opširnije u posebnoj vesti.

Građani Srbije u Grčku će moći sa PCR ili vakcinom

Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić i grčki ministar za turizam Haris Teokaris usaglasili su se na današnjem onlajn sastanku o potpisivanju zajedničkog Memorandum o razumevanju u oblasti turizma u uslovima pandemije KOVID, 19 koji će definisati uslove ulaska putnika iz Srbije u Grčku, odnosno iz Grčke u Srbiju, u periodu od 1. maja do 1. oktobra 2021. godine. Kako je navela Matić, ulazak u obe zemlje biće omogućen građanima koji su vakcinisani, dok će za one koji nisu primili vakcinu biti obavezan PCR ili antigenski test, piše Nova.

Ministarka Matić je tim povodom saopštila da je dogovoreno da će Memorandum predvideti međusobno priznavanje elektronskih sertifikata o vakcinaciji.

“Na taj način biće omogućen ulazak građanima obe zemlje koji su vakcinisani, dok će za građane koji nisu vakcinisani biti obavezan PCR ili antigenski test. Takođe, na granici će se raditi nasumični brzi testovi“, objasnila je ministarka.

Ona je napomenula i da će građani koji do sada nisu mogli da ostvare zamenska putovanja za Grčku, a koji su sklopili ugovore sa turističkim agencijama, moći to da urade do 31.12.2021. godine.

“Otvaranje grčke granice za naše građane tokom letnje sezone biće simbolična slika potpune normalizacije naših života, ali i još jedna potvrda o dubokom i istinskom prijateljstvu i izvanrednim bilateralnim odnosima između Srbije i Grčke”, poručila je Matić.

Đerlek: Očekujemo 250.000 doza Sputnjika V, razgovori sa Astra Zenekom pri kraju

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek kaže za RTS da nema potrebe da se stvaraju gužve i redovi i da građani treba da dolaze na vakcinaciju u zakazanom terminu. Ističe da stižu nove količine vakcina, kao i da će ih biti dovoljno. Kada je reč o britanskom soju virusa u Srbiji, poručuje da nema razloga za paniku, ali ima za ozbiljnost i opreznost.

Mirsad Đerlek je istakao da se od danas vakcinišu samo građani sa zakazanim terminom.

Opširnije u posebnoj vesti.

U Nišu vakcinacija na sedam punktova, oko 20.000 građana primilo vakcinu

U Nišu se vakcinacija obavlja na sedam punktova, a oko 20.000 građana primilo je raspoloživu vakcinu. Za građanstvo je i dalje na raspolaganju samo „Sinofarmova“, dok zaposleni u Kliničkom centru i Domu zdravlja, koji su primili prvu dozu vakcine proizvođača „Fajzer“, danas dobijaju drugu dozu.

U niškom Domu zdravlja kažu da im je dopremljena 1841 doza „Fajzerove“ i to za revakcinu, a novih doza za prvu vakcinaciju još nema.

Rukovodstvo očekuje uskoro rusku vakcinu, a u vezi sa „Fajzerom“ – nema preciznih prognoza.

Ko želi kinesku vakcinu, i u Nišu od danas može da je primi samo u zakazanom terminu, iako se u tom gradu nije stvarala gužva uprkos velikom interesovanju.

Vakcinalni centar u Domu zdravlja radi i sat duže – do 20 časova, a osim građana sa terminima, preko reda se vakcinišu zdravstveni i prosvetni radnici, kao i novinari.

„Isključivo primamo one koji su se javili preko e-portala, a starijim ljudima, preko 65 godina, novinarima i lekarima dajemo vakcine jer je takav dogovor. Sa današnjim danom vakcine je u Nišu primilo skoro 20.000 građana, što znači da smo skoro na 10 odsto od ukupnog broja stanovništva, što je stvarno izuzetno dobro odrađen posao“, rekao je za N1 direktor Doma zdravlja u Nišu Milorad Jerkan.

Još 73 novoobolela u Kruševcu

U odnosu na prethodni dan broj novoobolelih od kovida 19 u Rasinskom okrugu veći je za 115 osoba.

Prema podacima zavoda za javno zdravlje najviše novozaraženih je u Kruševcu 73, slede: Trstenik 16, Aleksandrovac 11, Varvarin 7 i Brus i Ćićevac po 4 lica.

Na Infektivnom odeljenju Opšte bolnice u Kruševcu hospitalizovano je 58 pacijenata.

Gosti N1: Deca su najčvršća karika kod kovida, ne treba zapasti u paniku

Predsednik Udruženja pedijatara Srbije dr Georgios Konstantinidis i upravnica bolnice za dečje plućne bolesti u KBC „Dragiša Mišović“ dr Olivera Ostojić ocenili su u Novom danu na N1, da su deca veoma otporna na koronavirus, da retko dolazi do teških kliničkih slika kod njih, kao i da do sada nijedno dete nije preminulo od multiorganskog postkovid sindroma kao što se desilo u susednoj Hrvatskoj. „Deca su ‘najčvršća karika’ kod ljudi i ne treba zapasti u paniku“, istakli su oni.

Opširnije u posebnoj vesti.

U novopazarskoj Opštoj bolnici preminuo jedan pacijent, hospitalizovane 63 osobe

U novopazarskoj Opštoj bolnici tokom prethodnog dana, od posledica korone preminuo je jedan pacijent iz ovog grada, saopštio je lokalni Štab za vanredne situacije.

Hospitalizovano je devet osoba, sedam iz Novog Pazara i po jedna iz Tutina i Sjenice, a jedan pacijent otpušten je na kućno lečenje, saopšteno je.

Na lečenju u Opštoj bolnici su 63 pacijenta, od koji je sedmoro na respiratorima, a u Specijalnoj bolnici u Novopazarskoj Banji smešteno je 15 osoba sa lakšom kliničkom slikom.

U kovid ambulanti Doma zdravlja pregledano je 118 osoba, od kojih se 67 prvi put javilo lekarima. Urađen je 51 brzi antigenski test, a osam je bilo pozitivno.

U Vojvodini registrovano 320 novih slučajeva, najviše u Novom Sadu

U ponedeljak je u Vojvodini registrovano 320 novih slučajeva, a najveći broj registrovan je u Novom Sadu – 98, saopštio je Institut za javno zdravlje Vojvodine.

Aktivno je 8.040 slučajeva, naveo je Institut.

Najveći broj aktivnih slučajeva je u Novom Sadu – 1.975, a u ostalim gradovima i opštinama taj broj je manji od 1.000.

Stevanović: Zvezdara u narednom periodu izlazi iz kovid sistema

Direktor infektivne klinike i član kriznog štaba, Goran Stevanović, rekao je nakon redovnog sastanka direktora kovid bolnica da se situacija u vezi sa pandemijom smiruje i da broj pacijenata opada.

„U svim kovid bolnicama se radi na smanjivanju kapaciteta, odnosno mobilizaciji tih kapaciteta za nekovid bolesnike“, rekao je on najavivši da će u narednom periodu iz kovid sistema izaći KBC Zvezdara.

Najavio je i da će osoblje kliničko-bolničkih centara biti obučeno kako bi mogli da pruže doprinos i vakcinaciji.

„U svim bolnicama će da biti formirane vakcinalne ekipe. To nam omogućava da iskoristimo sve doze vakcina koje su nam stigle i koje će u perspektivi pristizati“.

Najavio je i veliku nabavku bolničke opreme u saradnji sa Svetskom bankom, obnoviće se aparati za dijagnostiku, kao što su rendgeni, magnetna rezonanca, skeneri, ali i bolesnički kreveti i druga oprema koja je istrošena obimom posla u protekloj godini.

S druge strane, infektolog Mijomir Pelemiš je govorio o novim sojevima koronavirusa koji su identifikovani i u Srbiji.

„Ne treba da stvaramo paniku kog građana Srbije, Već su dovoljno uspaničeni godinu dana. I da im kažemo da ovo za njih ne znači ništa. Da li će to biti britanski soj, južnoafrički, brazilski, to uopšte nije značajno zato što do sada nauka nije dokazala ništa sem bržeg širenja te infekcije. Ništa se ne menja, i dalje su mere prevencije iste“, rekao je dodajući da rešenje postoji – poštovanje mera i masovna vakcinacija.

Ništa se ne menja ni u terapiji obolelih, podvlači.

U čačanskoj bolnici 90 pacijenata, dvoje na respiratoru

Na svim odeljenjima u okviru Opšte bolnice Čačak, koja su pretvorena u kovid odeljenja, hospitalizovano je 90 pacijenata. U respiratornom centru smešteno je 10 pacijenata, a dva pacijenta su na respiratoru.

U protekla 24 časa primljeno je šest pacijenata, a iz bolnice otpušteno 10 pacijenata.

Od 241 uzorka iz Čačka je 16 pozitivnih, iz Gornjeg Milanovca 14, iz Ivanjice 12 i iz Lučana pet.

Juče su vakcinisane ukupno 902 osobe.

Za poslednja 24 časa u prijemno-trijažnoj ambulanti Opšte bolnice Čačak, sa simptomima i znacima kovid infekcije bilo je 105 pregleda, od čega je 48 prvih pregleda.

Peć: Trenutno se od kovida-19 leči 61 pacijent

U bolnici u Peći u poslednja 24 sata izlečena su 4 pacijenta.

Trenutno su u toj bolnici od koronavirusa leči 61 pacijent, od toga su 42 na kiseoničkoj terapiji, a 8 pacijenata je u teškom zdravstvenom stanju.

Još 10.000 doza vakcina stiglo u Srbiju

Uprkos, kako predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže, u svetu koji je opisao kao Titanik i u kom su „bogati uspeli da ugrabe sve čamce za spasavanje“, juče u Srbiju stiglo još 10.000 doza vakcine protiv kovida-19.

On međutim nije precizirao kog su proizvođača vakcine koje su dopremljene, ali kako je Blic juče saznao, u pitanju su Fajzerove vakcine.

Saznanje Blica, nije mogla da potvrdi direktorka Torlaka.

U užičkom kraju 329 hospitalizovanih

U ustanovama Zdravstvenog centra Užice, tokom jučerašnjeg dana pregledana su 1.153 pacijenta – najviše u Užicu, ukupno 369 (u Domu zdravlja – 274, u Opštoj bolnici – 95), dok se na pregled niko nije javljao u bolnicama u Prijepolju i Novoj Varoši, prenosi RTS.

Primljeno je u bolnice 40, otpuštena 43, dok je u dnevnoj bolnici 19 pacijenata.

U užičkom kraju trenutno je hospitalizovano 329 pacijenata, od kojih je 14 na respiratoru.

Vranje, od 99 uzoraka 35 pozitivnih na koronavirus

U kovid ambulanti ATD u Vranju tokom jučerašnjeg dana obavljeno je 200 pregleda, od kojih 86 prvih. Uzorkovana je krv kod 100 pacijenata i sačinjen 91 RTG pluća.

Urađena su 2 brza, 4 PCR i 93 antigenska testa, od kojih je 35 pozitivno. Dijagnostikovana je bronhopneumonija kod 14 pacijenata.

U kovid bolnicama ZC Vranje hospitalizovan je 101 pacijent. Od tog broja 93 su pozitivna na koronavirus. Sa bronhopneumonijom je 93 pacijenta, dok su na kiseoniku 58.

Na bolničko lečenje primljeno je 5 pacijenata, dok je otpušteno 20, od toga jedan je prebačen u Klinički centar Niš.

Trenutno je u kovid bolnicama ZC Vranje 59 slobodnih postelja, saopštava gradski štab za vanredne situacije.

Srpske sredine na KiM: Preminulo dvoje, 25 novoinficiranih

U srpskim sredinama na KiM tokom prethodna 24 sata preminule su dve osobe, dok je od ukupno 86 testiranih uzorka, 25 pozitivno na koronavirus, saopšteno je iz gradskog Kriznog štaba Kosovske Mitrovice.

Od ukupnog broja novoinficiranih 14 je sa Severa Kosova, dok je 11 sa centralnog Kosova.

Opširnije u posebnoj vesti.

Izrečeno skoro 600 kazni za kršenje mera

Kosovska policija tokom proteklog dana izrekla je 592 kazne za nepoštovanje epidemioloških mera u borbi protiv koronavirusa, navodi se u 24-časovnom izveštaju KP.

Turska firma spremna da proizvede milione doza „Sputnjika V“

Turska farmaceutska kompanija „VisCoran Ilac Sanayii“ spremna je da proizvede milione doza ruske vakcine Sputnjik V nakon što budu obezbeđene odgovarajuće tehnologije, potvrđeno je iz ove kompanije, javlja Tanjug.

Prema njegovim rečima, turska farmaceutska kompanija započela je pregovore sa Ruskim fondom za direktne investicije još u aprilu prošle godine, prenosi Sputnjik.

Kako je rekao Oran, situacija je trenutno “u završnoj fazi procesa u Ministarstvu zdravlja koji se tiču proizvodnje”.

“Postoje i kompanije sa kojima smo razgovarali o proizvodnim kapacitetima. Očekuje se da će se ta vakcina proizvoditi u našoj zemlji, kao i da će se izvoziti u druge zemlje, uključujući evropske”, dodao je.

Više od 160 nemačkih vojnika obolelo od kovida širom sveta – najviše u afričkim zemljama i na Kosovu

Više od 160 nemačkih vojnika obolelo je od kovida tokom misija u inostranstvu, dok je najviše slučajeva registrovano u zemljama Afrike pa na Kosovu, prenosi Indeksonline navode Bundesvera.

Do sada je 71 osoba inficirana u Maliju, 22 u Nigeriji, 18 na Kosovu, 17 u Iraku, 11 u Avganistanu, osam u Litvaniji i dva u Libanu.

Oko 7.000 nemačkih vojnika bilo je raspoređeno širom sveta u mirovnim misijama, oko 1.000 vojnika bilo je raspoređeno u Maliju i Nigeriji. Do kraja prošle godine bilo je oko 1.200 prisutnih u Avganistanu, 150 u Iraku i oko 80 na Kosovu.

Šekler: Nakon vakcine, ponašajte se kao da je niste primili

Virusolog i mikrobiolog Veterinarskog instituta Кraljevo, Milanko Šekler, izjavio je danas da osoba koja je primila prvu dozu vakcine treba da se ponaša kao i ranije, kao da nije primila vakcinu – da nosi masku, održava distancu, prenosi Beta.

“Znači, nema nikakvog razloga za opuštanje, sve dok ne primi drugu dozu vakcine i dok ne prođu još dve nedelje, moraju da se pridržavaju apslutno svih mera, kao da se ništa nije desilo. Tek nakon dve nedelje od druge doze imuni sistem je dostigao onaj nivo zaštite da vi možete da kažete: sad sam zaštićen, u smislu da se nećete teško razboleti”, rekao je Šekler za RTS.

Kako je naglasio, “vakcina ne može da vam garantuje da nećete uopšte da se razbolite, ona vam samo garantuje da je vaš život sada zaštićen i da ne možete da dobijete neki teži oblik i budete životno ugroženi”.

Na pitanje da li je virus oslabio, navodi da je on istog inteziteta, ali da je epidemija oslabila.

Кada je reč o novom britanskom soju koronavirusa, za koji se tvrdi da se brže širi i izaziva veću smrtnost, Šekler kaže da se se zna da se lakše prenosi, ali ne i to da stvara teže kliničke slike.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.