Srbija je naručila 340.000 doza Fajzerove, u toku je ispitivanje ruske i čeka se registracija kineske vakcine, najavio je predsednik Srbije, Aleksandar Vučić. Sve tri će u Srbiju stići pre kraja godine ili najkasnije početkom januara, tvrdi. I dok Srbija čeka vakcinu, a još dve ispituje, Amerika, koja je ove nedelje započela proces vakcinacije Fajzerovom vakcinom, najavljuje da je na korak od odobrenja i druge – koju je proizvela američka kompanija Moderna. Više evropskih zemalja, među kojima su Nemačka, Francuska i Italija, sa druge strane, saopštile su da će koordinisati početak svojih kampanja vakcinacije protiv koronavirusa, a kako je prethodno najavljeno EU će odluku o stavljanju u promet Fajzerove vakcine doneti tek 29. decembra.
Koronavirusom u Šumadijskom okrugu zaraženo još 330 osoba
Koronavirusom novoinficirano je 330 osoba u Šumadijskom okrugu, dok je među testiranima 33,2 odsto pozitivnih rezultata inficiranja, a nalaze je uradio kragujevački Institut za javno zdravlje (IZJZ) i domovi zdravlja na ovom području.
Grad Kragujevac ima potvrđena zaražavanja koronom kod 232 građana.
Od preostalih šumadijskih opština, Aranđelovac beleži 37 inficiranih u danu, Topola 27 , Batočina 11, Knić i Lapovo po 10 i Rača tri osobe.
U kućnoj izolaciji je 6.726 osoba iz Šumadijskog okruga, najviše iz Kragujevca (5.854), Aranđelovca (194), Knića (172) i Lapova (165), podaci su kragujevačkog IZJZ.
Klinički centar Kragujevac je hospitalizovao 251 pacijenta koji se leči od kovida-19, od kojih je 25 na respiratorima. Sa lečenja od koronavirusa iz KC je otpušteno 13 pacijenata – osam osoba iz Kragujevca i po jedna osoba iz Aranđelovca, Topole, Knića, Lapova i Gornjeg Milanovca.
Čile odobrio Fajzerovu vakcinu, za starije od 16 godina
Institut za javno zdravlje Čilea odobrio je vakcinu protiv koronavirusa za hitnu upotrebu koju su razvili Fajzer i Biontek. Čile je postao prva država Južne Amerike koja je odobrila vakcinu koju će primiti osobe starije od 16 godina, prenosi N1 pisanje Anadolije.
„Čile je spreman da primi vakcinu Fajzera”, poručili su iz Instituta za javno zdravlje, dodajući kako veruju da će na ovaj način uspeti da zaustave širenje koronavirusa koji je u toj zemlji dosad odneo gotovo 16.000 života.
Odluku o odobravanju vakcine jednoglasno je donelo 22 lekara i farmaceutskih hemičara.
Očekuje se da će prva serija od 30.000 doza stići za sedam dana, a vakcinacija bi mogla početi 24. decembra.
Zdravstvene vlasti procenjuju da će biti dostavljeno dovoljno doza za vakcinisanje 15.000 ljudi, a prve doze vakcine dobiće zdravstveni radnici.
Vakcina Fajzera i Bionteka već je dobila regulatorno odobrenje u Velikoj Britaniji, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Bahreinu i Saudijskoj Arabiji.
Međunarodni stručnjaci putuju u Vuhan zbog istraživanja porekla koronavirusa
Međunarodni tim sastavljen od deset naučnika u januaru će otputovati u Vuhan da bi istražio poreklo virusa kovid-19, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija.
Naučnici za sada pretpostavljaju da je virus počeo da se širi sa jedne pijace u Vuhanu na kojoj se prodaju životinje.
Biolog Fabijan Lenderc iz nemačkog instituta Robert Koh, koji će biti u timu koji će ići u Vuhan, izjavio je za Asošijeted pres da cilj SZO nije da se pronađe krivac, već da se spreče moguće nove slične pandemije.
Prema njegovim rečima, tim naučnika će pokušati da utvrdi kada je virus počeo da cirkuliše i da li je, ili nije krenuo iz Vuhana, a očekuje se da će istraživanje trajati između četiri i pet sedmica.
U Smederevu u proseku 80 inficiranih na dnevnom nivou
Epidemijska situacija u Smederevu nedeljama je nepovoljna, javlja RTS.
U proseku se kod 80 građana dnevno otkrije virus, što je manje nego pre dve nedelje, kada je taj broj bio znatno iznad 100. U Domu zdravlja zaraženo je oko 70 što medicinskog, što nemedicinskog osoblja.
Pojedine seoske ambulante su zatvorene, jer u njima nema ko da radi.
U bolnici Sveti Luka bilo je 20 prijema i 28 otpusta. Na nekom vidu mheničke ventilacije je 15 pacijenata.
U Smederevskoj Palanci se na dnevnom nivou na pregled javi između 200 i 300 pacijenata, a kapaciteti opšte bolnice su gotovo popunjeni.
U fabrici Zastava oružje u Kragujevcu 140 radnika zaraženo je koronavirusom
U fabrici Zastava oružje u Kragujevcu 140 radnika zaraženo je koronavirusom, a još 105 nalazi se u kućnoj izolaciji, prenosi N1 pisanje FoNet-a.
U toj fabrici namenske industrije zaposleno je 2.600 radnika, koji su snabdeveni zaštitnim maskama i rukavicama, ali i pored toga zbog infekcije je van stroja 10 odsto zaposlenih.
Prema informacijama iz fabrike, sve proizvodne celine održavaju uobičajeni proces rada, a uprkos opasnosti od širenja virusa, zbog povećanog obima posla, zimski odmor će biti nešto kraći nego prošle godine.
Zaposleni u fabrici Zastava oružje koristiće zimski deo godišneg odmora od 31. decembra do 11. januara.
Lončar i Matić: Pojačati inspekcijski nadzor na turističkim destinacijama
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić i ministar zdravlja Zlatibor Lončar ocenili su da je potrebno pojačati inspekcijski nadzor epidemioloških mera i koordinisati zajednički rad turističke, sanitarne i komunalne inspekcije na turističkim destinacijama, saopštilo je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.
Tatjana Matić i Lončar su istakli da su dva ministarstva spremna da zauzmu „oštar stav” prema svima, koji ne sprovode mere na turističkim destinacijama tokom zimske sezone.
„Ukoliko se na skijalištima ponove scene kršenja epidemioloških mera sa početka sezone bićemo primorani da zahtevamo zatvaranje skijališta”, poručila je Tatjana Matić.
Maske obavezne i za decu stariju od četiri godine
U Službenom glasniku juče je objavljena nova Uredba Vlade Srbije o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti Covid-19 u kojoj su detaljno navedene najnovije mere o kojima je već bilo reči u javnosti, ali i nova mera prema kojoj je maska obavezna i za decu stariju od četiri godine.
U delu nošenju maske navedeno je, ono što je već poznato javnosti, da je ona obavezna na javnim mestima u zatvorenom prostoru, na javnim mestima na otvorenom prostoru ukoliko nije moguće održati rastojanje od najmanje dva metra i u javnom drumskom i železničkom saobraćaju.
Pored toga, ono što je novina jeste da su roditelji maloletne dece ili dece sa posebnim potrebama, odnosno njihovi staratelji, dužni da obezbede da deca starija od cetiri godine nose zaštitnu masku.
Hoti najavio – odluka o novim „prazničnim merama“ do petka
Kosovski premijer, Avdulah Hoti, najavio je danas da će u petak biti saopšteno koje će nove mere u borbi protiv pandemije koronavirusa biti uvedene, a povodom predstojećih praznika.
Hoti se danas sastao sa predstavnicima privrednih komora, nakon čega je na konferenciji za štampu saopštio da će nove antikovid mere najverovatnije važiti do kraja godine, prenosi Gazeta Express.
Opširnije pročitajte u posebnoj vesti.
Ukupno 2.798 osoba zaraženo koronavirusom u ustanovama socijalne zaštite
U ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih u Srbiji je broj korisnika zaraženih koronavirusom 1.890 (u utorak 1.945), a zaposlenih 908 (u utorak 904), saopštilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, prenosi N1.
Ukupan broj izlečenih korisnika tih ustanova je 2.037, a broj izlečenih zaposlenih u tim ustanovama je 897.
Srbija 24 sata: 5.353 novoobolelih, hospitalizovano 9.443 pacijenta
Za poslednja 24 časa u Srbiji je preminulo 49 osoba od posledica kovid-19. Zvanično su potvrđena 5.353 nova slučaja infekcije virusom korona, a 9.443 pacijenta su na bolničkom lečenju, saopšteno je na sajtu Ministarstva zdravlja Srbije covid19.rs.
Opširnije u posebnoj vesti.
Priština: Od kovid-19 obolelo još 296 osoba, preminulo 5 lica
U poslednja 24 časa na Kosovu je registrovano 296 novih slučajeva zaraze koronavirusom, 5 osoba je preminulo, a 319 pacijenata je izlečeno, saopštio je kosovski Institut za javno zdravlje.
Opširnije u posebnoj vesti.
Trkulja: Srbija će imati bezbednu vakcinu – neće biti gledano kroz prste
Direktor Udruženja proizvođača inovativnih lekova – INOVIA Bojan Trkulja kaže da će građani Srbije dobiti bezbednu vakcinu protiv koronavirusa, jer bez obzira da li je ona već odobrena u EU, naša Agencija za lekove zahteva i lokalno odobrenje, koje će biti po ubrzanom postupku, ali „javnost može da bude sigurna da neće biti gledano kroz prste“.
Smatra da ćemo prve doze vakcine dobiti veoma brzo, možda već početkom sledeće godine.
Opširnije u posebnoj vesti.
Fon der Lajen: Sve zemlje EU će istog dana početi sa vakcinacijom
Dvadeset sedam zemalja EU bi mogle da počnu svoje kampanje vakcinacije protiv Kovida-19 istog dana, čim evropski regulator da zeleno svetlo za Fajzerove vakcine, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, prenosi Beta pisanje AFP.
„Konačno za nedelju dana će biti odobrena prva vakcina, prema tome vakcinacija može da počne odmah. To je ogroman zadatak“, rekla je Fon der Lajen, u obraćanju na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta, na kojoj veliki broj poslanika učestvuje virtuelno.
„Počnimo onda što je pre moguće tu kampanju vakcinacija u svih 27 zemalja, sa početkom istog dana“, dodala je ona.
Pod pritiskom Nemačke, Evropska agencija za lekove (EMA) objavila je u utorak da će 21. decembra, nedelju dana pre nego što je prvo predvidela, razmatrati odobrenje Fajzerove vakcine.
Posle razmatranja mišljenja regulatornog tela i konsultovanja zemalja članica, što je proces koji bi mogao da traje nekoliko dana, Evropska komisija bi mogla da izda odobrenje o uslovnoj primeni vakcine u EU negde oko Nove godine.
U šabačkoj bolnici 201 pacijent, na pedijatriji jedno dete
U Mačvanskom okrugu potvrdjena su 263 novoobolela, najviše u Šapcu 127, u Loznici 48, Bogatiću 26, Koceljevi 15, Krupnju 14, po 11 u Ljuboviji, Malom Zvorniku i Vladimircima.
Ukupno u okrugu 3.770 aktivno obolelih.
U šabačkoj opštoj bolnici na lečenju je 201 kovid pacijent, u crvenoj zoni pedijatrije jedno dete. Poslednja 24 časa troje preminulo.
Na kovid odeljenjima čačanske bolnice preminule tri osobe
U poslednja 24 časa, na kovid odeljenju čačanske bolnice umrle su tri osobe, od kojih su dve iz Lučana, kao i jedna osoba iz Čačka.
Na kovid odeljenjima ove bolnice sada je hospitalizovano 196 pacijenata, od kojih je 20 u teškom stanju, a njih deset je na respiratoru.
U prijemnoj ambulanti čačanske bolnice, za 24 časa pregledano je 259 osoba sa simptomima koronavirusa, od kojih je 25 zadržano na bolničkom lečenju.
Sa kovid odeljenja je 18 pacijenta otpušteno na kućno lečenje i jedan je prebačen u privremenu kovid bolnicu u sportsku halu „Mladost“.
U toj privremnoj kovid bolnici hospitalizovano je 35 pacijenata.
Od 542 testiranih u Moravičkom okrugu, koronavirus potvrđen je kod 157 osoba.
U Čačku je koronavirusom zaraženo 79 osoba, u Gornjem Milanovcu 21, u Lučanima 20 i u Ivanjici 37 osoba.
Tri pacijenta preminula u Opštoj bolnici u Novom Pazaru, na lečenju 134 osobe
U Opštoj bolnici u Novom Pazaru u utorak su preminula tri pacijenta od posledica izazvanih koronavirusom, jedan iz ovog grada, a dva iz Raške.
Prema podacima Štaba za vanredne situacije, na bolničkom lečenju je ukupno 134 osobe, od kojih je 11 primljeno u utorak.
Tokom prethodnog dana, otpušteno je 16 pacijenata, četiri su na respiratorima, a pet na kiseoničkoj potpori.
U Kovid ambulanti Doma zdravlja pregledano je 145 pacijenata, od kojih su se 63 osobe lekaru sa simptomima koronavirusa javile prvi put.
Urađeno je 55 brzih antigenskih testova iz brisa nosa, od čega je bilo deset pozitivnih, kao i 47 PCR testova.
Na području Rasinskog okruga još 156 novih slučajeva
Prema poslednjim podacima Zavoda za javno zdravlje u Kruševcu na području Rasinskog okruga kovid 19 potvrđen je kod još 156 testiranih osoba.
Najviše iz Kruševca 61, Trstenika 46, Varvarina 20 i Aleksandrovca 16, dok jednocifreni porast beleže Brus sa 8 i Ćićevac sa 5 novoobolelih.
Od početka epidemije korona virusom u Rasinskom okrugu inficirano je 7099 ljudi, izlečeno 4.733, a preminulo je ukupno 99 lica.
U Opštoj bolnici u Kruševcu na lečenju je 229 kovid pacijenata, sedam manje nego juče.
U Pčinjskom okrugu još 109 novoobolelih
Prema poslednjim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije u Vranju, od 363 uzorka iz Pčinjskog okruga, 109 je pozitivno na koronavirus, prenosi RTS.
Od ovog broja 66 su iz Vranja, 16 iz Surdulice, 4 iz Bujanovca, 1 iz Trgovišta, 11 iz Preševa i 11 iz Vladičinog Hana.
Koronavirusom zaraženo 293 pripadnika kosovske policije
Vršilac dužnosti generalnog direktora kosovske policije Samedin Mehmeti, saopštio je u utorak da su 293 pripadnika policije zaražena koronavirusom.
Osim toga, 234 policajca nalaze se u kućnoj izolaciji.
Od početka epidemije, 12 policajca je izgubilo bitku sa kovidom-19, rekao je on.
Izrečeno preko 700 kazni
Kosovska policija tokom prethodnog dana izrekla je 780 kazni za nepoštovanje mera protiv kovid-19, navodi se u izveštaju.
Šest osoba preminulo u bolnici u Pirotu, potvrđeno još 69 slučajeva zaraze
Šest osoba je preminulo u pirotskoj Opštoj bolnici, dok je koronavirus potvrđen kod još 69 osoba, saopštio je Zavod za javno zdravlje u tom gradu.
Najveći broj novozaraženih je iz Pirota (51), dok su ostali iz Dimitrovgrada, Bele Palanke i Babušnice.
U pirotskoj bolnici se leči 88 pacijenata sa upalom pluća.
Epidemiolozi upozoravaju da je intezitet prenošenja virusa i dalje izuzetno visok i da je epidemijski talas na vrhu, dok je broj zaraženih i do deset puta veći u odnosu na broj osoba kod kojih je virus potvrđen testiranjem.
Zato apeluju na sve da se ponašaju odgovorno i da poštuju propisane mere prevencije.
U bolnicama i stacionarima u Zlatiborskom okrugu 609 pacijenata
U sedam bolnica i stacionara u Zlatiborskom okrugu smešteno je 609 kovid pacijenata.
U 11 ambulanti pregledana su juče 1.662 pacijenta, stotinak manje nego u ponedeljak.
Najviše pregleda bilo je u Užicu 353 i Bajinoj Bašti 229.
U srpskim sredinama na KiM 52 novoobolelih
U opštinama na KiM sa većinski srpskim stanovništvom tokom proteklog dana od posledica kovida-19 preminulih nema, a od ukupno 148 testiranih uzoraka čiji su rezultati pristigli u toku jučerašnjeg dana, 52 je pozitivno na koronavirus, saopšteno je iz gradskog Kriznog štaba Kosovske Mitrovice.
Od ukupnog broja novoobolelih, 43 je sa Severa, dok je 9 sa centralnog Kosova.
Opširnije u posebnoj vesti.
U bolnici u Vranju 136 pacijenata
U vranjskoj kovid ambulanti ATD tokom jučerašnjeg dana obavljena su 322 pregleda, a ukupan broj prvih pregleda je 142. Uzorkovana je krv kod 190 pacijenata i sačinjeno je 175 RTG pluća, prenosi RTS.
Takođe, urađeno je 158 antigenskih testova, od kojih je 59 pozitivnih i 99 negativnih. Urađen je i 1 brzi test i 11 PCR. Dijagnostikovana je bronhopneumonija kod 28 pacijenata.
U kovid bolnicama ZC Vranje hospitalizovano je 136 pacijenata. Od tog broja 125 je pozitivno na koronavirus. Sa bronhopneumonijom su 132 pacijenta, na kiseoniku 51.
Na bolničko lečenje primljeno je 9 pacijenata, a 16 je otpušteno na kućno lečenje. Trenutan broj slobodnih postelja je 24, saopštava gradski štab.
Kapaciteti u KC Niš blizu maksimuma
Niš je poslednjih nedelja među gradovima sa najvećim brojem zaraženih. Kapaciteti u Kliničkom centru blizu su maksimumu.
Prof. dr Goran Stanojević, pomoćnik generalnog direktora KC Niš kaže za RTS da je u toj ustanovi hospitalizovano 375 pacijenata plus desetoro dece u dečjem kovid centru.
Ističe da su jedinice intenzivne nege prepunjene gde su pacijenti sa najtežom kliničkom slikom.
Takođe, privremena bolnica u hali Čair stalno prima pacijente i tu, kako kaže doktor Stanojević, ima i težih slučajeva koji zahtevaju kiseoničnu terapiju.
Ukazuje da je puna i vojna bolnica i da za sada ima nekoliko slobodnih mesta.
Veliki problem je što je obolelo 97 zaposlenih u Kliničkom centru od kojih 26 lekara.
„Situacija je dosta teška, borimo se i pokušavamo da izdržavamo udare“, kaže doktor Stanojević.
U bolnici u Peći preko 100 pacijenata
U Opštoj bolnici u Peći hospitalizovan je 131 kovid pacijent. Od ovog broja, 4 pacijenta su na CPAP maskama, 100 ih je na kiseoničkoj terapiji, a 27 je teškog opšteg zdravstvenog stanja, saopšteno je iz ove ustanove.
U poslednja 24 časa otpustili su i 10 izlečenih kovid pacijenata.
U Rasinskom okrugu najteže u Ćićevcu
U Rasinskom okrugu u poslednjih nekoliko dana blagi pad broja novozaraženih, ali ne i broja hospitalizovanih osoba, prenosi RTS.
Iako je najviše obolelih u Kruševcu, što je i očekivano jer je Kruševac i najveći grad, situacija nije toliko alarmantna koliko u susedne tri opštine Ćićevac, Aleksandrovac i Trstenik, jer je pokazatelj broj obolelih u odnosu na broj stanovnika.
Tako da je sa 294 obolela na blizu 9.000 stanovnika Opština Ćićevac, gde je od petka uvedena vanredna situacija, trenutno najugroženija.
U Aleksandrovcu i Trsteniku vanredne mere sprovode se duže od dva meseca.
U poslednjih pet dana došlo je do blagog pada novozaraženih u Trsteniku, ali razloga za optimizam još uvek nema.
Problem je broj hospitalizovanih osoba, ukupno 236 u Rasinskom okrugu, tako da je sada
u crvenoj zoni, veći deo opšte bolnice Kruševac. Čeka se otvaranje nove kovid bolnice u okviru vojnog kompleksa „Rasina“ koja će prve pacijente primiti koliko sutra.
Ona će dodatno rasteretiti zdravstveni sistem ne samo u Rasinskom Okrugu, već i u Južnoj i Centralnoj Srbiji.
U kraljevačkoj bolnici 117 pacijenata, načelnik Infektivnog odeljenja očekuje pad broja obolelih
U odnosu na gradove u okruženju Kraljevo je najteže pogođeno trećim talasom epidemije koronavirusa. Brojke su neumoljive. U protekla 24 sata ima još 178 novozaraženih osoba. Od početka epidemije 7.700 ukupno.
U kovid bolnici je 117 pacijenata.
Načelnik Infektivnog odeljenja Opšte bolnice „Studenica“ doktor Milan Parezanović kaže da je glavni glavni problem što se u početku novog talasa mnogi nisu pridržavali propisanih mera, postojali su prenosioci bez simptoma, pa se stvorio veliki broj žarišta.
„Bio je veliki broj bolesnika sa blagom kliničkom slikom koji su prenosili infekciju. Zato je povećan broj obolelih. Kada su shvatili da neko oboleva i umire u njihovoj okolini, mere su počele da se poštuju. Mislim da smo dostigli plato i da bi trebalo da pada broj zaraženih i obolelih“, istakao je Parezanović za RTS.
Prema njegovim rečima, veliki je pritisak na Infektivno odeljenje jer DZ nema rendgen i laboratoriju, pa svi pacijenti dolaze na dijagnostiku direktno u bolnicu.
„Nađi lekari rade u osam ekipa, treba sve izdržati, prekjuče 295 bolesnika u ambulanti. Jedan aparat ne može da izdrži, sve te snimke treba očitati i odneti lekarima u ambulantu kako bi rekli šta dalje“, istakao je načelnik Infektivnog odeljenja.
Ističe da je napravljen dugoročni plan što se tiče kadra i svi su podređeni radu kovid bolnice.
Apelovao je na građane da predstojeću slavu Sveti Nikola proslave u krugu porodice jer svako okupljanje direktno utiče na povećanje broja obolelih.
Studija: Jedan od deset stanovnika Španije bio inficiran koronavirusom
Jedan od deset stanovnika Španije bio je inficiran koronavirusom do sredine novembra, a gotovo polovina zaraženih je inficirana za vreme letnjeg ponovnog izbijanja žarišta, pokazuju preliminarni rezultati zvanične studije o prisustvu antitela, piše Beta.
U četvrtoj i najnovijoj studiji o prisustvu antitela na nacionalnom nivou pokazalo se da je 9,9 odsto od više od 51.400 testiranih ljudi razvilo antitela u nekom trenutku od kada se pojavila pandemija, naveli su zvaničnici iz glavnog španskog centra za epidemiološke studije, Zdravstvenog instituta Karlos Treći, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
Studija ukazuje da je do sada virusom zaraženo najmanje 4,7 miliona ljudi, mada je prema potvrđenim podacima Ministarstva zdravlja zabeleženo 1,75 miliona inficiranih na osnovu laboratorijskih testova do juče.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.