I pre jučerašnjeg susreta Vučića i Kurtija u Briselu postojale su jasno definisane mere za deeskalaciju situacije na Kosovu i sada te mere treba implementirati, rekla je za N1 bivša ambasadorka Branka Latinović.
„Mere su već bile definisane i sada treba očekivati da razgovori budu u kontekstu plana kako primeniti te mere. Činjenica da se razgovori sa Kurtijem nastavljaju to može da sugeriše na to da će veći fokus biti usmeren na njega i Kosovo. Ključna stvar u međunarodnim odnosima je implementacija, odnosno, primena dogovorenog i na osnovu toga kojom dinamikom i koliko implementirate dogovoreno ceni se vaš kvalitet“, izjavila je za N1 Latinović.
On je navela i da se prema njenom mišljenju Evropska unija u pregovorima Beograda i Prištine „nije snašla“.
„EU se nije snašla. Prvo je Mogerini vodila pregovore, a Vučiću je partner bio Tači koji je drugi profil političara u odnosu na Kurtija. Bilo je nešto lakše, ali se ni ta faza nije dobro završila. U drugu fazu uključile su se SAD, EU imenovala je drugog pregovarača ali posle svega, svih ovih godina, čini se da je ipak potreban dinamičniji pristup pregovorima. Evropska unija bi morala da pokaže veću posvećenost tome, trebalo bi da sastanci počinju ujutru i traju do uveče, a ne da se dolazi u Brisel na dva sata. Možda su oni išli logikom ‘korak po korak’ ali se pokazalo da se tako gubi dosta vremena. Mora biti više posvećenosti i mora biti dinamičnije“, smatra bivša ambasadorka.
Latinović je rekla i da je sada pitanje i ko će napraviti prvi korak dobre volje, Vučić ili Kurti.
„U ovoj sada situaciji pred Prištinom je više zahteva. Mi smo povukli vojsku i treba da oslobodimo kosovske policajce dok prištinska strana ima više uslova koje treba da ispuni. I zato se više razgovara sa Kurtijem, da li će se od njega tražiti prvo povlačenje gradonačelnika ili specijalnih snaga pitanje je, ali bi to moglo da otvori put za deeskalaciju“, smatra Latinović.
Ona misli i da se uskoro može očekivati novi sastanak, ali da bez obzira na sve, celu situaciju koja se dešava oko Kosova treba uvek sagledavati u međunarodnom kontekstu.
„Naša je pozicija komplikovanija nego pre rata u Ukrajini jer mi nismo u toj širokoj evropskoj zajednici koja veoma pomaže Ukrajini. Mi pomažemo na drugi način, ali nismo u tom prvom krugu i to slabi našu poziciju. Sada se u Londonu održava konferencija o obnovi Ukrajine, a mi nismo tamo. To može biti prvi signal našeg neprisustva u tom krugu zemalja čak iako je Vučić ranije izjavio da smo zainteresovani da učestvujemo u obnovi Ukrajine. Ako ne prisustvujete početnoj fazi, onda ste izostavljeni iz tog kluba i ne možete očekivati da budete u tom velikom evropskom projektu, a koji će biti veći od Maršalovog plana“, zaključila je Latinović.
Pročitajte još:
Borelj: Bez kašnjenja pregovori o statutu za ZSO na Severu; Zatražio sam istragu o pritvaranju
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.